Eksperci twierdzą, że roboty, które analizują język ciała w celu określenia winy „z 99% dokładnością”, zastąpią ludzkich sędziów za 50 lat. Według eksperta od sztucznej inteligencji roboty, które analizują język ciała oskarżonego w celu ustalenia oznak winy, zastąpią sędziów do 2070 roku.

Pisarz i prelegent w AI Terence Mauri uważa, że roboty będą w stanie wykryć fizyczne i psychiczne oznaki nieuczciwości z dokładnością 99,9%. Twierdzi, że będą uprzejmi, płynnie posługujący się każdym znanym językiem i będą w stanie wykryć oznaki kłamstwa, których nie mógł wykryć człowiek.

Sędziowie-roboty będą mieli kamery, które wychwytują i identyfikują nieregularne wzorce mowy, wzrost temperatury ciała oraz ruchy rąk i oczu.

Dane zostaną następnie przeanalizowane, aby zapewnić „bezbłędną” ocenę, czy oskarżony lub świadek mówi prawdę.

Mauri spodziewa się, że maszyny będą „powszechne” w większości postępowań karnych i cywilnych w Anglii i Walii za 50 lat, według  The Telegraph na podstawie jego dwuletnich badań, które powinny zostać opublikowane w przyszłym roku.  „Sztuczna inteligencja spowodowała bezprecedensowe zmiany w sposobie życia i pracy ludzi, wykonując złożone problemy z konsekwencją i szybkością nieporównywalną z ludzką inteligencją” – powiedział Mauri, który kieruje londyńskim instytutem politycznym Hack Future Lab.

„Na gruncie prawnym sztuczna inteligencja wprowadzi nową, bardziej sprawiedliwą formę cyfrowej sprawiedliwości, w której ludzkie emocje, uprzedzenia i błędy przejdą do przeszłości. Przesłuchania będą szybsze, a prawdopodobieństwo skazania niewinnych za przestępstwo, którego nie popełnili, będzie znacznie mniejsze”.

Większość starszych sędziów nie zostanie jednak odsunięta, ponieważ będą potrzebni do ustanawiania prawnie wiążących precedensów, tworzenia nowych przepisów i nadzorowania odwołań.

I chociaż adwokaci będą mogli bezpiecznie argumentować w sprawie swoich klientów, inne stanowiska prawnicze – w tym radcy prawni, dyplomowani dyrektorzy prawni, asystenci prawni, sekretarze prawni i urzędnicy sądowi – również zostaną przejęte przez maszyny do 2070 roku.

AI zastąpi także ludzkich sędziów w postępowaniach karnych i cywilnych w sądach pokoju, sądach okręgowych i sądach rodzinnych, w których nie jest wymagana ława przysięgłych, uważa Mauri.

W zeszłym roku były sekretarz sprawiedliwości David Gauke powiedział, że sztuczna inteligencja może dostarczyć „prostych narzędzi do zapewnienia prostego wymiaru sprawiedliwości”.  Powiedział jednak, że Wielka Brytania jest „daleka od tego, by zobaczyć w salach sądowych sędziów-robotów-zdeprawowanych”.

„Nie możemy ignorować tempa, w jakim technologia się rozprzestrzenia i jest integrowana z całym naszym życiem, rodzi to poważne pytania etyczne, regulacyjne i społeczne” – powiedział Gauke publiczności złożonej z prawników. „Musimy stawić czoła tym zdarzeniom”.

„Ludzcy prawnicy mają inteligencję emocjonalną i są „regulowani”, z uwzględnieniem uprzedzeń. Z drugiej strony sztuczna inteligencja działa wyłącznie na faktach i liczbach, obecnie nie jest regulowana, a dane są tak bezstronne, jak ręce i głowy ich twórców”.

Rząd ogłosił w czerwcu 2019 r. finansowanie w wysokości 2 milionów funtów na nowe, powstające technologie w sektorze prawnym, ale nie określił, jakie będą to technologie. Raczkująca technologia została już wykorzystana w Estonii, gdzie sędzia oparty na sztucznej inteligencji został wykorzystany do rozstrzygnięcia drobnych roszczeń sądowych o wartości do 6000 funtów, uwalniając profesjonalistów do pracy przy większych sprawach. Sędzia otrzymuje dokumenty prawne, które analizuje przed podjęciem decyzji w oparciu o zaprogramowane algorytmy.

Tymczasem Chiny od 2017 roku korzystają z systemu sędziów sztucznej inteligencji, sądów cybernetycznych i wyroków wydawanych w aplikacjach czatu. Podczas demonstracji władze pokazały, jak działa sąd internetowy w Hangzhou, przedstawiając interfejs online z uczestnikami procesu występującymi na czacie wideo jako sędzia AI, wraz z wyświetlanym na ekranie awatarem, który zachęca ich do przedstawiania swoich spraw.  Sprawy rozpatrywane w sądzie obejmują spory handlowe online, sprawy dotyczące praw autorskich oraz roszczenia z tytułu odpowiedzialności za produkt w handlu elektronicznym.

„Cyber-sąd” jest oferowany na popularnej platformie społecznościowej WeChat, która jest bardziej znana z czatu i możliwości płatności mobilnych.  Chiny zachęcają do cyfryzacji, aby usprawnić rozpatrywanie spraw w ich rozległym systemie sądowym przy użyciu cyberprzestrzeni i technologii, takich jak blockchain i przetwarzanie w chmurze, – stwierdził Najwyższy Sąd Ludowy w Chinach.

Źródło: dailymail.co.uk

Podobne wpisy