Praca zdalna jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek dzięki szerokiej gamie ofert pracy wymagających niskiego doświadczenia, dostępnych dla osób, które chcą zarabiać podczas podróży.

Jeszcze przed pandemią wielu z nas marzyło o zamianie szarych wnętrz biurowych na słońce, morze i piasek.

Teraz, wraz z rozwojem pracy hybrydowej i pracy zdalnej, więcej pracowników niż kiedykolwiek porzuca biuro (lub salon) i udaje się w kierunku bardziej malowniczych wybrzeży.

Choć praca zdalna sprawdza się w wielu rolach, niektóre z nich są trudniejsze do wdrożenia. Nie powstrzymuje to jednak rosnącej liczby osób poszukujących nowego startu w cyfrowej przestrzeni nomadów. Wielu pracowników zaczyna od nowa na stanowiskach, które wymagają niewielkiego lub żadnego doświadczenia i są idealne dla pracownika wędrownego.

Dlaczego praca zdalna jest tak popularna?

Oprócz oczywistej elastyczności, na jaką pozwala praca zdalna oraz faktu, że większość z nas woli patrzeć na piękne krajobrazy niż migoczące światło LED z naszych biurek, praca zdalna daje ludziom szansę podróżowania, poznawania innych kultur i poszerzania swoich umiejętności.

Praca zdalna faktycznie przynosi korzyści także firmom. Według badań amerykańskich cyfrowi nomadzi są o 45% bardziej produktywni niż ich odpowiednicy pracujący w biurach. Są też szczęśliwsi – 91 procent jako główną korzyść podaje satysfakcję z pracy, a także elastyczność.

Dedykowane centra pracy zdalnej pojawiają się wszędzie, od Szwajcarii po Maderę, a wiele krajów – takich jak Portugalia , Kanada i Niemcy – stworzyło cyfrowe wizy dla nomadów i zmieniło przepisy, aby zachęcać do turystyki pracowniczej. Pracownicy mogą dosłownie wybrać plażę i założyć sklep.

Andy Stofferis, bloger i założyciel Sendabee, agencji marketingu cyfrowego działającej na odległość, na przestrzeni lat spotkał wielu cyfrowych nomadów i opowiada się za korzyściami płynącymi ze stylu życia.

„Naprawdę wierzę, że przyjęcie cyfrowego nomadycznego stylu życia wymaga ciągłego wychodzenia ze swojej strefy komfortu, nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi i dostosowywania się do nieznanego środowiska” – mówi.

Od jakich zawodów możesz zacząć pracę zdalną?

Istnieje wiele stanowisk, które szczególnie dobrze nadają się do pracy zdalnej i wymagają bardzo niewielu umiejętności. Oto niektóre z najpopularniejszych opcji pracy dla cyfrowych nomadów po raz pierwszy.

Wirtualny asystent

Jak jest napisane na puszce, ta rola zasadniczo wymaga bycia zdalnym administratorem dla zapracowanych ludzi lub firm. Praca wymaga dobrej organizacji i jest niezwykle przyjazna w pracy zdalnej.

Może to obejmować zarządzanie skrzynkami odbiorczymi, planowanie kalendarzy, wprowadzanie danych i realizację innych doraźnych żądań. Zrób to z plaży, pokoju hotelowego lub zbocza góry (zakładając, że 4G działa).

Przedstawiciel Biura Obsługi Klienta

Dawno minęły czasy, gdy rzędy biurek były wyposażone w pracowników noszących zestawy słuchawkowe. Rozwiązuj problemy klientów, sprzedawaj produkty i zapytania terenowe, siedząc wygodnie na leżaku jako zdalny przedstawiciel call center.

Rola ta wymaga doświadczenia w zakresie biegłości w posługiwaniu się podstawowym językiem firmy i umiejętności niektórych ludzi.

Operator wprowadzania danych

Chcesz uciec od tego wszystkiego? Rola zdalnego wprowadzania danych może być dla Ciebie, ponieważ wymaga minimalnej interakcji społecznej.

Rola ta polega na gromadzeniu i wprowadzaniu danych do internetowych baz danych oraz prowadzeniu dokładnych rejestrów informacji o firmie. Jest to powszechne w branży opieki zdrowotnej, bankowości i logistyki.

Wybierz miejsce, znajdź swój cel i rozpocznij edycję danych, ale upewnij się, że masz bezpieczne połączenie Wi-Fi.

Transkrypcjonista

Transkrypcja, popularna wśród pracowników zdalnych, może się całkiem nieźle opłacać. Nie zakładaj jednak, że jest to tak proste, jak się wydaje.

Rozmyte pliki audio, mocne akcenty i przesłuchy mogą utrudniać transkrypcję, dlatego dobrze jest mieć trochę doświadczenia (lub przynajmniej zdobyć trochę praktyki).

Aplikacje do transkrypcji są zwykle mniej dokładne w językach innych niż angielski, więc ta rola jest szczególnie odpowiednia dla osób znających inne języki.


Jak możesz wykorzystać swoje dotychczasowe umiejętności jako cyfrowy nomada?

Wiele stanowisk, które można obsługiwać zdalnie, wymaga pewnej wiedzy, chociaż w wielu przypadkach może ona być minimalna.

Bezpłatne narzędzia do nauki online to dobry sposób na opanowanie podstaw lub uzupełnienie luk w wiedzy. Firmy takie jak LinkedIn, Udemy i Coursera oferują bezpłatne lub płatne podnoszenie kwalifikacji.

Inne doświadczenia można zdobyć samodzielnie.

Zarządzanie mediami społecznościowymi

Role te są obecnie niezwykle powszechne i łatwe do wykonywania na odległość. Wymagają podstawowej znajomości popularnych platform, takich jak Facebook, Twitter, Instagram i TikTok.

Systemy stosowane do zarządzania nimi można stosunkowo łatwo znaleźć przy odrobinie poszukiwań w Internecie.

Na tym stanowisku przydatne są również umiejętności pisania i podstawowa znajomość narzędzi projektowych, takich jak Canva czy Photoshop.

Korepetycje online

Korepetycje online to dostępny punkt wyjścia do pracy zdalnej – szczególnie w zakresie języków.

Wielu pracowników uczy swojego języka ojczystego po niewielkim przeszkoleniu. Jednakże stanowiska te łatwiej jest zapewnić dzięki kwalifikacjom, dlatego pomocne może być zdobycie certyfikatu TEFAL (lub jego odpowiednika).

 

Źródło: euronews.com

Podobne wpisy