Na całym świecie w niewoli żyje prawie 3000 delfinów, ale nowa innowacja może pozwolić tym stworzeniom na powrót do natury. Edge Innovations, amerykańska firma zajmująca się animatroniką, zbudowała robota-delfina, który naśladuje ruchy i dźwięki zwierzęcia – tworząc iluzję żywego delfina, z którym ludzie mogą wchodzić w interakcje. Przypominająca delfina butlonosego maszyna o wadze 550 funtów jest wyposażona w skórę wykonaną z silikonu medycznego i baterię, która pozwala na 10 godzin pływania.

Zespół ma nadzieję, że zrobotyzowany ssak morski pewnego dnia będzie przeskakiwał przez obręcze i wykonywał akrobacje w parkach rozrywki – ale początkowy koszt jednego z nich to od 3 do 5 milionów dolarów.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam delfina, pomyślałam, że może być prawdziwy” – powiedziała kobieta, która pływała ze zdalnie sterowanym stworzeniem.

Firma Edge Innovations z siedzibą w Kalifornii znana jest z podobnych do życia wodnych stworzeń wykorzystywanych w hollywoodzkich filmach „Free Willy”, „Deep Blue Sea” i „Anaconda”.

Firma pracuje teraz nad udostępnieniem tych cudownych robotów społeczeństwu i ma nadzieję, że technologia pewnego dnia będzie bawić tłumy w parkach rozrywki zamiast dzikich zwierząt trzymanych w niewoli.

Założyciel i dyrektor generalny Edge Innovations, Walt Conti, powiedział: „Obecnie w niewoli przebywa około 3000 delfinów, które są wykorzystywane do generowania kilku miliardów dolarów na same doświadczenia z delfinami. Jest więc oczywiście apetyt na miłość i poznawanie delfinów”.  

Około 20 krajów europejskich już zakazało lub ograniczyło obecność dzikich zwierząt w cyrkach.

W siedzibie Edge’s Hayward w Kalifornii, jego 550-funtowy (250-kilogramowy), 8-i-pół stopy (2,5-metrowy) animatroniczny delfin ze skórą wykonaną z silikonu medycznego był głównym tematem programu dla szkół we współpracy z TeachKind , część People for the Ethical Treatment of Animals (PETA). Jest w stanie wykonywać pewne animatroniczne gesty w celu interakcji z gośćmi, w tym piszczenie i energiczne potrząsanie głową w przód iw tył. 

Roger Holzberg, dyrektor kreatywny programu animatronicznego Edge, powiedział: „Ideą tego pilota jest tak naprawdę stworzenie czegoś w rodzaju 'Ulicy Sezamkowej’ pod wodą ” – powiedział

„Te postacie nauczyły pokolenie, jak postrzegać różne aspekty ludzkości w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie wyobrażano. I o tym marzymy w tym projekcie ”.

Edge po raz pierwszy zaprezentował robota delfina w czerwcu, ale wciąż był w fazie prototypu.

Firma przedstawiła pomysł zwierzęcia animatronicznego w akwariach i parkach morskich w Chinach, aby pomóc im poradzić sobie z niedawnym zakazem handlu dzikimi zwierzętami w tym kraju.

Źródło: dailymail.co.uk

Podobne wpisy