W sumie 90 szkół znalazło się na czołowej liście Financial Times, a na szczycie dominują instytucje francuskie, brytyjskie i hiszpańskie.

Według rankingu Financial Times francuska HEC Paris została uznana za najlepszą szkołę biznesu w Europie, a za nią plasują się London Business School i hiszpańska IESE Business School.

IESE zdołała wspiąć się z szóstego miejsca w zeszłorocznym rankingu Europejskich Szkół Biznesu Financial Times, jednak ogólnie na szczycie listy widać niewielką zmianę w porównaniu z rokiem 2022: francuska szkoła ESCP, utworzona w 1819 r. jako pierwsza kiedykolwiek szkoła biznesu, zajęła wówczas trzecie miejsce, ale w tym roku ma już czwarte miejsce.

Niemniej jednak zajęłaby pierwsze miejsce, gdyby oceniano ją wyłącznie na podstawie programu Executive MBA. 

W dwudziestym tego rodzaju rankingu „Financial Times” nie tylko ocenił, które według niego są ogólnie najlepszymi szkołami biznesu w Europie, ale także przedstawił ranking różnych programów oferowanych przez każdą instytucję.

W końcowej ocenie każdej szkoły biorą udział rankingi MBA, EMBA i MiM (Master in Management), przy czym każdy program stanowi 25%. Pozostałe 25% przeznaczone jest na niestandardowe i otwarte programy kształcenia kadry kierowniczej.

FT na podstawie różnych czynników ocenia różne kierunki studiów w europejskich szkołach biznesu, w tym rozwój kariery, oczekiwania płacowe oraz zakres, w jakim tematy związane ze zmianami klimatycznymi są uwzględniane w nauczaniu.

Swoje badanie opiera na dobrowolnym udziale samych szkół i ich absolwentów.

HEC Paris zapewnia program MiM, w ramach którego absolwenci zgłaszają najwyższe średnie wynagrodzenia w Europie. Jednak płaca uczelni w ramach studiów EMBA zajmuje czwarte miejsce, a płaca po ukończeniu studiów MBA jest szósta w Europie.

Francja jest najliczniej reprezentowanym krajem na liście: pojawiają się 23 szkoły francuskie, z czego pięć w pierwszej dziesiątce. Następna w kolejności jest Wielka Brytania z 15 szkołami w rankingach, a za nią plasują się Niemcy z ośmioma szkołami na brązowym miejscu.

Hiszpania i Portugalia mają na liście po pięć szkół, podczas gdy inne instytucje z Włoch, Szwajcarii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Belgii, Finlandii, Turcji, Danii, Austrii, Polski, Węgier, Słowenii i Czech również znajdują się w gronie 90 wyróżnionych.

Źródło: euronews.com

Podobne wpisy