STUDIA PODYPLOMOWE
2024/2025
KIERUNKI PEDAGOGICZNE
Studia realizowane przez
WYŻSZĄ SZKOŁĘ NAUK PEDAGOGICZNYCH w Warszawie
OPIS STUDIÓW:
Studiów Studia podyplomowe w zakresie „Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać kwalifikacje do pracy w bibliotece szkolnej, publicznej, pedagogicznej i naukowej oraz w różnych instytucjach zajmujących się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów.
Celem studiów podyplomowych „Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa” jest przekazanie wiedzy z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz przygotowanie zawodowe umożliwiające podjęcie pracy w różnych instytucjach zajmujących się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem dokumentów.
Słuchacze podczas studiów zdobywają wiedzę, kompetencje w zakresie organizacyjnej działalności bibliotecznej i informacyjnej, pracy z czytelnikiem i użytkownikiem informacji. Absolwent wyposażony jest w wiedzę z zakresu struktury i organizacji placówek bibliotecznych i poziomów odpowiedzialności związanych z jej
zarządzaniem. Zna zasady tradycyjnego i elektronicznego opracowania i ewidencjonowania zbiorów. Umie zastosować przepisy regulujące ich działalność, zna metody i techniki stosowane w procesach informacyjno-bibliotecznych. Orientuje się w różnych typach źródeł informacji, posiada umiejętności sprawnego wyszukiwania, selekcji i oceny jakości informacji.
Zna nowoczesne systemy biblioteczno-informacyjne i techniki wyszukiwawcze. Rozumie znaczenie nowoczesnych metod marketingowych promujących bibliotekę i pracę z czytelnikiem. Posiada ogólną wiedzę o funkcjonowaniu współczesnego rynku mediów w Polsce, jego organizacji, przemianach własnościowych, ilościowych i jakościowych. Potrafi promować idee odnoszące się do cywilizacji technologicznej i cyfryzacji, społeczeństwa wiedzy, kultury informacyjnej.
Jest przygotowany do czynnego uczestnictwa w pracy kulturalnooświatowej środowiska, w którym pracuje. Respektuje i stosuje w praktyce zasady zawodowego kodeksu etycznego. Program studiów zgodny jest z przepisami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie standardów
kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia
praktyki zawodowej w wymarze 90 godzin, zakończone zdaniem
egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik
kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe - 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Biologia w szkole”, kierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe do nauczania biologii w szkołach wszystkich typów. Zgodnie z nowymi wymogami do nauczania kolejnego przedmiotu, słuchacz powinien mieć ukończone studia I stopnia i studia II stopnia lub jednolite studia magisterskie 5 letnie.
Celem studiów jest przekazanie aktualnej wiedzy z zakresu biologii. Szczególną uwagę zwraca się na zagadnienia dotyczące poznania różnorodności świata żywego oraz zrozumienia podstawowych procesów życiowych organizmów. Słuchacze poznają zasady funkcjonowania organizmu człowieka oraz jego
wpływu na środowisko przyrodnicze.
Przygotowanie merytoryczne podczas studiów, obejmuje kształcenie niezbędne do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie biologii oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania tego przedmiotu.
Po zakończeniu studiów absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę biologiczną, którą potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym (dobór metod i form pracy, formułowanie celów, opracowanie narzędzi do oceny postępów ucznia, tworzenie programów, planów nauczania, scenariuszy, wdrażanie innowacji pedagogicznych, prowadzenie doświadczeń i badań biologicznych, dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia). Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Biznes i zarządzanie”, skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, w celu poszerzenia wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, a także doskonalenie kompetencji zawodowych i uzyskania kwalifikacji do prowadzenia zajęć z przedmiotu „Biznes i zarządzanie”.
Od dnia 1 września 2023 r. zastąpi on przedmiot „Podstawy przedsiębiorczości” realizowany w szkołach ponadpodstawowych. Program studiów zawiera zagadnienia merytoryczne, jak m.in. finanse przedsiębiorstw, rynek pracy czy system gospodarczy, występujące obecnie w strukturze programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. W ramach studiów podyplomowych „Biznes i zarządzanie” uwzględnione zostaną praktyczne przykłady doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich, z wykorzystaniem elementów biznesowych, w tym elementów programowych. Zajęcia prowadzone będą z udziałem kadry wykładowców w ramach studiów podyplomowych typu Executive MBA, w zakresie dostosowanym do potrzeb nowego kierunku. Oferta katalogu materiałów dydaktycznych zostanie wzbogacona w oparciu o nowe technologie, instrumenty oraz narzędzia cyfrowe służące uczniom, nauczycielom i innym członkom szkolnej społeczności. Proponowany kierunek studiów podyplomowych „Biznes i zarządzanie” wpisuje się we współczesne trendy rozwoju społeczno-gospodarczego oraz
uwzględnia nowoczesne metody nauczania i techniki edukacyjne. Stanowi równocześnie odpowiedź na istotne potrzeby i postulaty zgłaszane przez środowiska biznesowe i akademickie, a także Radę Edukacji Finansowej oraz Radę do spraw Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Przedmioty związane z zarządzaniem i biznesem zawarte są w dokumentach programowych
międzynarodowego systemu edukacji (IB) oraz w systemach edukacji m.in. takich państw, jak np. Wielka Brytania (A-Level), gdzie cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i studentów. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym praktyk zawodowych w wymiarze
90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
Absolwenci studiów podyplomowych w WSNP w zakresie „Przedsiębiorczość w szkole” mogą uzyskać kwalifikacje do przedmiotu „Biznes i zarządzanie” na podstawie zaliczenia semestru uzupełniającego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne
do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe - 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą rozwinąć swoje kompetencje w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Studia podyplomowe Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole przygotowują nauczycieli szkół ponadpodstawowych zainteresowanych obszarem BHP i chcących uzyskać uprawnienia do nauczania kolejnego przedmiotu jakim jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwój kompetencji w zakresie BHP, a w szczególności bezpieczeństwa i higieną pracy, oceną ryzyka zawodowego, rozpoznawania i ograniczania szkodliwego wpływu na zdrowie i życie zagrożeń występujących w środowisku.
Studia obejmują kształcenie w dziedzinie nauk technicznych, ergonomii, metodologii pracy służby bhp oraz pedagogiki. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu
dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Chemia w szkole”, kierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe do nauczania chemii w szkołach wszystkich typów.
Celem studiów jest przekazanie aktualnej wiedzy z zakresu chemii. Studia te umożliwiają również uaktualnienie i pogłębienie wiedzy z zakresu chemii oraz poszerzenie i uzupełnienie umiejętności zawodowych związanych z nauczaniem tego przedmiotu.
Przygotowanie merytoryczne podczas studiów, obejmuje kształcenie niezbędne do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie chemii oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania tego przedmiotu.
Po zakończeniu studiów absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę chemiczną, którą potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym (dobór metod i form pracy, formułowanie celów, opracowanie narzędzi do oceny postępów ucznia, tworzenie programów, planów dydaktycznych, scenariuszy, wdrażanie innowacji pedagogicznych, prowadzenie doświadczeń i badań, dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia).
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Doradztwa zawodowego i coachingu kariery” mają charakter kwalifikacyjny. Absolwent studiów jest uprawniony do posługiwania się tytułem „doradca zawodowy”. Ukończenie studiów umożliwia ponadto uzyskanie kwalifikacji do pracy na stanowisku doradcy zawodowego w szkołach lub prowadzenia doradztwa zawodowego dla uczniów we wszelkiego rodzaju instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, bądź w instytucjach pośrednictwa pracy. Studia podyplomowe dają wiedzę w zakresie zawodoznawstwa i kompetencji w doborze drogi zawodowej
dostosowanej do możliwości psychofizycznych młodego człowieka. Ponadto absolwenci studiów uzyskają wiedzę z szeroko pojętego poradnictwa zawodowego, planowania kariery, metod wyboru zawodu i narzędzi pracy doradcy zawodowego, a także umiejętności poradnictwa indywidualnego oraz grupowego w trakcie specjalistycznych zajęć szkolnych. Mogą również pracować w różnych instytucjach publicznych
i organizacjach pozarządowych, zajmujących się pośrednictwem pracy, doradztwem zawodowym i rozwojem kariery indywidualnych osób. Studia mają charakter kwalifikacyjny zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie
standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela ( Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.), a program studiów jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450 ze zm.).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej w wymiarze 90 godzin i zdaniem egzaminu końcowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe- 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Dydaktyka i metodyka języka obcego - język angielski” skierowane są do nauczycieli chcących zdobyć kwalifikacje do nauczania języka angielskiego na drugim i trzecim etapie edukacyjnym. Celem studiów jest nabycie kompetencji metodycznych i dydaktycznych do nauczania języka obcego ( w zakresie języka angielskiego) nabycie wiedzy metodycznej i dydaktycznej z zakresu metod i technik nauczania języka angielskiego dostosowanej
do pracy z uczniami w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej, doskonalenie wiedzy i umiejętności psychologiczno - pedagogicznych niezbędnych w pracy dydaktyczno - wychowawczej. Absolwent uzyska kwalifikacje i kompetenecje w zakresie języka angielskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształceni przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość - e-learning)
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, obowiązkowy jest egzamin potwierdzający kwalifikacje do nauczania języków obcych. Centrum Egzaminacyjne działające we Wrześni we współpracy z Instytutem Studiów Podyplomowych WSNP organizuje dla chętnych osób egzaminy PTE General na poziomie C1 – info o egzaminach na stronie Pearson.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Dydaktyka i metodyka języka obcego - język niemiecki” skierowane są do nauczycieli chcących zdobyć kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego na drugim i trzecim etapie edukacyjnym. Celem studiów jest nabycie kompetencji metodycznych i dydaktycznych do nauczania języka obcego ( w zakresie języka niemieckiego) nabycie wiedzy metodycznej z zakresu metod i technik nauczania języka niemieckiego dostosowanej do pracy z uczniami klasach IV- VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej, doskonalenie wiedzy i umiejętności psychologiczno- pedagogicznych niezbędnych w pracy dydaktyczno - wychowawczej. Absolwent uzyska kwalifikacje i kompetenecje w zakresie języka niemieckiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego
do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość - e-learning.
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Edukacja dla bezpieczeństwa z przysposobieniem obronnym”, skierowane są przede wszystkim do nauczycieli chcących uzyskać kwalifikacje do prowadzenia zajęć z przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa z przysposobieniem obronnym” w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
Słuchacze zdobędą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, ratownictwa, kierowania zespołem ludzi, a także z zakresu problemów obronności państwa w sytuacjach kryzysowych.
Absolwent będzie przygotowany do realizacji zadań edukacyjnych i podejmowania konkretnych działań w zakresie obronności kraju i zarządzania w sytuacjach kryzysowych (edukacja dla bezpieczeństwa, przysposobienie obronne, ochrona ludności i zarządzanie informacją w sytuacjach kryzysowych). Celem studiów podyplomowych jest podniesienie poziomu wiedzy o powszechnym bezpieczeństwie ludzi i mienia, a także o strategii obrony państwa. Absolwenci studiów wyposażeni zostaną w wiedzę o psychologicznych i społecznych mechanizmach zachowań zbiorowych, zwłaszcza w sytuacjach współczesnych zagrożeń. Oprócz tego posiadać będą podstawową wiedzę o rodzajach zagrożeń dla bezpieczeństwa (np. katastrofy naturalne, budowlane, chemiczne, w transporcie drogowym, związane z działaniami wojennymi i aktami terrorystycznymi itp.), sposobach zapobiegania zagrożeniom, możliwościach likwidacji ich skutków i ochrony ludności. W ramach studiów zaplanowano kurs umiejętności w zakresie ratownictwa medycznego, zakończony certyfikatem wg wymagań Ministerstwa Zdrowia. Ukończenie tego kursu uprawnia do prowadzenia w szkole zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego
do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.) Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia praktyk w wymiarze 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. Absolwenci studiów podyplomowych w WSNP w zakresie „Edukacja dla bezpieczeństwa” mogą uzyskać kwalifikacje do przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa z przysposobieniem obronnym” na podstawie zaliczenia semestru uzupełniającego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem
nowoczesnych metod nauczania (m.in.wykorzystanie technik
kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
1. Prawne aspekty zarządzania bezpieczeństwem
2. Współczesne zagrożenia cywilizacyjne
3. System obronności RP i podstawy bezpieczeństwa państwa w sytuacjach kryzysowych
4. Ratownictwo medyczne
5. Kierowanie zespołem ludzi w sytuacji zagrożeń
6. Edukacja dla bezpieczeństwa
7. Przysposobienie obronne
8. Ochrona ludności
9. Zarządzanie informacją w sytuacjach kryzysowych
10.Psychologiczne i społeczne mechanizmy zachowań zbiorowych w sytuacjach zagrożeń
11. Rodzaje zagrożeń dla bezpieczeństwa. Katastrofy, akty terrorystyczne, wypadki.
12. Metodyka nauczania edukacji dla bezpieczeństwa z przysposobieniem obronnym
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe - 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności „Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, przygotowując do pracy diagnostyczno-terapeutycznej i edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą z autyzmem i Zespołem Aspergera.
Zgodnie z nowymi wymogami studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia
zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów podyplomowych jest rozwój kompetencji w zakresie wczesnej interwencji diagnostyczno-terapeutycznej dla dzieci z autyzmem, umiejętność planowania działań profilaktyczno-wspomagających, wszechstronną interdyscyplinarną rehabilitację z dziećmi i młodzieżą ze spektrum ASD, w tym opracowywania indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych dla osób ze
spektrum ASD na wszystkich poziomach edukacyjnych. Studia mają
charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela ( Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych (I uprawnienia-180 godzin; II uprawnienia - 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, przygotowując do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie we wszystkich typach szkół i placówkach oświatowych. Zgodnie z nowymi wymogami studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem Studiów Podyplomowych jest wyposażenie słuchaczy w kwalifikacje uprawniające do prowadzenia zajęć edukacyjnych w szkołach specjalnych, w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i placówkach edukacyjno-rewalidacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Poza nauczaniem absolwent będzie posiadał kwalifikacje rewalidacyjne uprawniające do pracy w placówkach opiekuńczo – rewalidacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, takich jak zakłady pracy chronionej (aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością), placówki dziennego pobytu i inne ośrodki rewalidacyjne. Słuchacze zdobędą umiejętność podejmowania racjonalnych i skutecznych działań dydaktycznych, wychowawczych i rewalidacyjnych w stosunku do dzieci o szerokim spektrum niepełnosprawności intelektualnej. Uzyskają również wiedzę z zakresu diagnozowania, planowania i wdrażania indywidualnych planów pracy z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie. Uzyskane kompetencje pozwolą słuchaczom na modelowanie zachowań wobec osób niepełnosprawnych przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.) Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia- 180godzin; II uprawnienia 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową skierowane są przede wszystkim do nauczycieli chcących uzyskać kwalifikacje i kompetencje zawodowe w zakresie pracy z dziećmi i osobami niesłyszącymi (głuchymi) i niedosłyszącymi (słabosłyszącymi). Zgodnie z nowymi wymogami studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów z zakresu surdopedagogiki jest przygotowanie specjalistów skutecznej komunikacji językowej z osobami z uszkodzonym słuchem. Zakres kształcenia został opracowany tak, aby uczestnicy nabyli umiejętności sprawnego porozumiewania się z osobami niesłyszącymi i słabo słyszącymi, przy użyciu odpowiednio dobranych i dostępnych środków. Absolwenci uzyskują kwalifikacje w zakresie surdopedagoga, rehabilitacji niesłyszących (głuchych) i niedosłyszących (słabosłyszących).
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia 180 godzin; II uprawnienia 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową (surdopedagogika)
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością słuchową (surdopedagogika)
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
Kierunek koordynowany przez filię w Tarnowskich Górach (NPDN Pedagog) w zakresie pomocy w realizacji praktyk zawodowych w obszarze surdopedagogiki.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową skierowane są przede wszystkim do nauczycieli chcących uzyskać kwalifikacje i kompetencje zawodowe w zakresie pracy z dziećmi i osobami niewidomymi lub niedowidzącymi. Zgodnie z nowymi wymogami studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej.
Celem studiów z zakresu tyflopedagogiki jest zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych, niezbędnych do pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej, rewalidacyjnej z dziećmi, osobami z defektami wzroku na wszystkich etapach edukacyjnych w przedszkolu, szkole specjalnej, szkole ogólnodostępnej, integracyjnej, a także w internacie i świetlicy oraz placówkach pomocy społecznej. Uczestnicy studiów poszerzą kompetencje zawodowe o umiejętność dostosowania wymagań edukacyjnych do specjalnych potrzeb ucznia z niepełnosprawnością wzrokową. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia 180godzin; II uprawnienia 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem
nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik
kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł; Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł; Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika)
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie
edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika)
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
Kierunek koordynowany przez filę w Tarnowskich Górach
(NPDN Pedagog) w zakresie pomocy w realizacji praktyk zawodowych
w obszarze tyflopedagogiki.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe Edukacja obywatelska adresowane są przede wszystkim do nauczycieli, chcących uzyskać kwalifikacje do prowadzenia zajęć z przedmiotu „Edukacja obywatelska” w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej. Ponadto studia skierowane są do pracowników instytucji zajmujących się edukacją obywatelską, pracowników organizacji pozarządowych itp. Zapraszamy absolwentów uczelni wyższych, studiów licencjackich i magisterskich.
Celem studiów jest zdobycie wiedzy z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego, pielęgnowania tradycji i dziedzictwa narodowego, zdobywania środków na działania obywatelskie, praw i obowiązków obywatelskich oraz wyposażenie słuchaczy w kompetencje w zakresie kształtowania społeczeństwa obywatelskiego w wymiarze lokalnym. Ponadto poruszane będą zagadnienia dotyczące kształtowania świadomości obywatelskich, gotowości do komunikowania się z otoczeniem i aktywnego uczestnictwa w grupach i organizacjach społecznych.
Absolwenci studiów są przygotowywani do rozwijania kompetencji obywatelskich uczniów, zasad krytycznej analizy problemów życia społecznego, wyjaśnienia złożoności zjawisk społecznych, rozwiązywania problemów współczesnej cywilizacji w skali lokalnej, kształcenia wrażliwości na przejawy niesprawiedliwości społecznej, kształcenia szacunku i tolerancji dla odmienności.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość - e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
1. Istota społeczeństwa obywatelskiego
2. Prawa obywatelskie
3. Zasady działania państwa prawa
4. Funkcjonowanie instytucji publicznych
5. Globalizacja i regionalizm w kształtowaniu społeczeństwa
obywatelskiego
6. Kompetencje społeczne i obywatelskie
7. Pierwsza pomoc
8. Istota edukacji obywatelskiej
9. Metodyka edukacji obywatelskiej
10. Komunikacja społeczna
11. Debata społeczna
12. Praktyka zawodowa
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Edukacja włączająca” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów szkolnych oraz absolwentów wyższych studiów licencjackich i magisterskich lub jednolitych 5 letnich magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym, posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć pragnących uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu pedagoga specjalnego w zakresie edukacji włączające. Celem studiów jest przygotowanie nauczycieli do realizacji zadań z zakresu edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) w warunkach kształcenia integracyjnego i ogólnodostępnego.
Absolwenci nabywają kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela edukacji włączającej w przedszkolach, szkołach, jak i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i rewalidacyjnych. Absolwenci studiów licencjackich po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskują kwalifikacje w zakresie edukacja włączającej w przedszkolach i szkołach podstawowych. Natomiast ukończenie studiów podyplomowych przez absolwenta studiów magisterskich pozwala na prowadzenie zajęć we wszystkich typach szkół.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, w szczególności uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017, poz.1578 ze zm.). Edukacja włączająca” nadaje dodatkowe kwalifikacje pedagogom w zakresie zarządzania i realizowania procesu edukacji włączającej w placówkach ogólnodostępnych i integracyjnych. Stają się oni szkolnymi lub przedszkolnymi specjalistami – pedagogami specjalnymi edukacji włączającej na wszystkich etapach edukacyjnych. Absolwent może pracować w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – ogólnodostępnych lub integracyjnych (także z oddziałami integracyjnymi), realizujących program edukacji włączającej.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (180 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania wzbogacone technikami kształcenia na odległość – e-learning.
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I. Przygotowanie psychologiczne do pracy z dziećmi i uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
II. Przygotowanie pedagogiczne do pracy z dziećmi i uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
III. Dydaktyka specjalna
IV. Diagnostyka w pedagogice specjalnej
V. Teorie edukacji integracyjnej i włączającej
VI. Diagnoza specjalnych potrzeb edukacyjnych, planowanie, realizacja i monitoring działań wspierających
VII. Metodyka kształcenia w grupach zróżnicowanych
VIII. Programy wychowawcze w edukacji integracyjnej i włączającej
IX. Praktyki zawodowe -180 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe Edukacja zdrowotna adresowane są przede wszystkim do nauczycieli, chcących uzyskać kwalifikacje do prowadzenia zajęć z przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w szkole podstawowej oraz szkole ponadpodstawowej. Ponadto studia skierowane są do pracowników instytucji zajmujących się edukacją zdrowotną i promocją zdrowia, pracowników organizacji pozarządowych itp. Zapraszamy absolwentów uczelni wyższych, studiów licencjackich i magisterskich.
Celem studiów jest zdobycie wiedzy z zakresu problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa, profilaktyki, ochrony zdrowia psychicznego, odżywiania, edukacji seksualnej, problematyki uzależnień.
Absolwenci studiów są przygotowywani do rozpoznawania źródeł czynników zagrażających zdrowiu i życiu człowieka, do realizacji programów w zakresie edukacji zdrowotnej zarówno w szkole podstawowej jak i szkole ponadpodstawowej.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego..
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość - e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
1. Zdrowie publiczne
2. Psychologia zdrowia
3. Pedagogika zdrowia
4. Zdrowie psychiczne
5. Ochrona zdrowia psychicznego
6. Odżywianie
7. Edukacja seksualna
8. Profilaktyka
9. Profilaktyka uzależnień
10. Edukacja zdrowotna
11. Metodyka edukacji zdrowotnej
12. Promocja zdrowia
13. Praktyka zawodowa
OPIS STUDIÓW:
Studia z zakresu Etyka w szkole przeznaczone sa dla absolwentów studiów wyższych licencjackich lub magisterskich, którzy planują rozwinąć swoje kompetencje w zakresie etyki. Studia podyplomowe Etyka w szkole przygotowują nauczycieli uczących na II etapie edukacyjnym szkół podstawowych zainteresowanych etyką i chcących uzyskać uprawnienia do nauczania etyki. Celem studiów jest rozwój kompetencji w zakresie pogłębienia znajmomości problematyki etycznej, budzenie i rozwijanie refleksyjności i wrażliwości aksjologicznej ucznia oraz kształtowanie postawy szacunku, otwartości, współdziałania i odpowiedzialności. Program studiów podyplomowych „Etyka w szkole” umożliwia merytoryczne i metodyczne przygotowanie nauczycieli do pracy w zakresie tego przedmiotu. Warunkiem ukończenia studiów jest uzysaknie zaliczeń w tym zaliczenia praktyki. Zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. Studia podyplomowe zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli z późn. zminami (Dz. U. 2017 poz.1575) oraz zgodny z przepisami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 1450).
RAMOWY PROGRAM:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
OPIS STUDIÓW:
Studia z zakresu Filozofia w szkole przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych magisterskich, którzy planują rozwinąć swoje kompetencje w zakresie filozofii. Studia podyplomowe Filozofia w szkole przygotowują nauczycieli szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego lub technikum) zainteresowanych filozofią i chcących uzyskać uprawnienia do nauczania filozofii. Celem studiów jest rozwój kompetencji w zakresie pogłębienia znajomości problematyki filozoficznej. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia praktyki ( 90 godzin) zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. Studia podyplomowe zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017 poz. 1575). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych „Filozofia w szkole”, jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia z praktyki (90 h) oraz zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość).
PROGRAM RAMOWY:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe „Fizyka w szkole”, kierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe do nauczania fizyki w szkołach wszystkich typów.
Celem studiów jest przekazanie aktualnej wiedzy z zakresu fizyki. Studia te umożliwiają również uaktualnienie i pogłębienie wiedzy z zakresu fizyki oraz poszerzenie i uzupełnienie umiejętności zawodowych związanych z nauczaniem tego przedmiotu.
Przygotowanie merytoryczne podczas studiów, obejmuje kształcenie niezbędne do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie fizyki oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania tego przedmiotu.
Po zakończeniu studiów absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę z zakresu fizyki, którą potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym (dobór metod i form pracy, formułowanie celów, opracowanie narzędzi do oceny postępów ucznia, tworzenie programów, planów nauczania, scenariuszy, wdrażanie innowacji pedagogicznych, prowadzenie doświadczeń i badań, dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia).
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych „Fizyka w szkole”, jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia z praktyki (90 h) oraz zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM RAMOWY:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe kierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania geografii w szkołach podstawowych oraz zajęć edukacyjnych z zakresu geografii we wszystkich typach szkół. Studia przeznaczone są dla osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne do nauczania w szkole. Po ukończeniu studiów absolwent posiada wiedzę geograficzną niezbędną nauczycielowi geografii do realizacji procesu kształcenia na wszystkich poziomach kształcenia, posługuje się narzędziami pracy nauczyciela geografii, umiejętnie organizuje proces dydaktyczny w zakresie nauczania geografii w szkole, posługuje się środkami multimedialnymi w pracy z uczniem.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych „Geografia w szkole”, jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia z praktyki (90 h) oraz zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM RAMOWY:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Historia w szkole”, kierowane są do nauczycieli, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania historii oraz absolwentów kierunków humanistycznych różnych typów szkół wyższych. Przygotowanie merytoryczne podczas studiów podyplomowych Historia w szkole obejmuje kształcenie niezbędne do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie historii oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania tego przedmiotu. Po zakończeniu studiów podyplomowych Historia w szkole absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę z zakresu historii, którą potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym (dobór metod i form pracy, formułowanie celów, opracowanie narzędzi do oceny postępów ucznia, tworzenie programów, planów nauczania, scenariuszy, wdrażanie innowacji pedagogicznych, prowadzenie doświadczeń i badań, dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych „Historia w szkole”, jest uzyskanie zaliczenia z praktyki oraz zdaniem egzaminu dyplomowego. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890).
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł – Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł – Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł – Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł – Praktyki zawodowe- 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie "Informatyka z programowaniem w szkole" skierowane są przede wszystkim do nauczycieli i przygotowują słuchaczy - nauczycieli do nauczania kolejnego przedmiotu - informatyki z programowaniem w szkole.
Celem studiów jest kompleksowe przygotowanie nauczycieli do nauczania informatyki z programowaniem w szkole, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej.
Absolwent studiów zostanie wyposażony w wiedzę z zakresu metodyki i dydaktyki z zakresu współczesnej informatyki uwzględnionymi w podstawach programowych kształcenia ogólnego, zapozna się z możliwościami wykorzystania narzędzi informatycznych do przygotowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem TIK. Uczestnicy studiów zostaną przygotowani do podjęcia współpracy w zakresie obsługi informatycznej działalności dydaktycznej i administracyjnej prowadzonej w szkole.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone
rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem
nowoczesnych metod nauczania ( m.in. wykorzystanie technik
kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie Integracji sensorycznej (SI), skierowane są przede wszystkim do nauczycieli chcących zdobyć kwalifikacje do prowadzenia diagnozy i terapii metodą SI, a także dla osób zainteresowanych podnoszeniem kompetencji zawodowych z zakresu integracji sensorycznej. Celem studiów jest zdobycie kompetencji diagnostycznych w kierunku zaburzeń integracji sensorycznej, przygotowanie uczestnika do prowadzenia samodzielnej obserwacji diagnostycznej dziecka, określenia pełnej diagnozy i terapii zaburzeń procesów integracji sensorycznej oraz umiejętności skutecznego wsparcia dziecka i jego rodziny, prowadzenia zajęć (terapii) integracji sensorycznej. Powyższa oferta studiów podyplomowych skierowana jest
do nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz osób posiadających przygotowanie pedagogiczne, zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji i kompetencji z zakresu integracji sensorycznej.
Absolwenci studiów podyplomowych w zakresie Integracji sensorycznej wyposażeni zostaną w wiedzę, kompetencje i umiejętności do diagnozowania i prowadzenia terapii integracji sensorycznej jako jednej z metod wspomagających rozwój dziecka w publicznych i niepublicznych placówkach oświatowych, m. in.: w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych, z oddziałami integracyjnymi, specjalnych, w ośrodkach rehabilitacyjno - edukacyjno - wychowawczych, w ośrodkach wczesnego wspomagania rozwoju, w poradniach psychologiczno - pedagogicznych, w poradniach specjalistycznych. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk w wymiarze 180 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł:
1. Teoretyczne założenia integracji sensorycznej
2. Psychologia rozwojowa i kliniczna
3. Podstawy anatomii i fizjologii OUN człowieka
4. Zmysły i ich rola a funkcjonowanie układu nerwowego
5. Podział dysfunkcji procesów SI
6. Zaburzenia towarzyszące w terapii integracji sensorycznej (ADHD, niepełnosprawność intelektualna, autyzm, MPD, zaburzenia genetyczne itp.
II moduł:
1. Diagnoza ontogenetycznych systemów percepcyjnych- odruchy sensomotoryczne
2. Diagnoza dziecka do 3 roku życia
3. Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej – Testy Kalifornijskie
4. Diagnoza – obserwacja kliniczna
5. Kliniczna ewaluacja dysfunkcji integracji sensorycznej
6. Kwestionariusz sensomotoryczny
III moduł:
1. Programy terapeutyczne, a zaburzenia integracji sensorycznej
2. Planowanie i organizacja procesu terapeutycznego
3. Techniki i metody terapeutyczne
4. Stymulacja polisensoryczna. Sala Doświadczania Świata
5. Zasady wielospecjalistycznej współpracy terapeutów: z rodziną, ze środowiskiem szkolnym
6. Dokumentowanie i monitorowanie przebiegu zajęć SI
7. Warsztat pracy terapeuty SI
IV moduł: Praktyki zawodowe - 180 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Język polski w szkole”, kierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania języka polskiego na wszystkich etapach edukacyjnych. Celem studiów podyplomowych z zakresu Język polski w szkole jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć z języka polskiego, wyposażenie w komplet umiejętności i wiedzy z zakresu nauki o języku, nauki o literaturze, założeń ideowych i estetycznych poszczególnych epok i prądów literackich, wiedzy o kulturze, nauki o systemie gramatycznym i leksykalnym, analizy i interpretacji rozmaitych typów tekstów. Powyższe studia podyplomowe ukierunkowane są na wyposażenie w kompetencje pedagogiczne i dydaktyczne, umożliwiające samodzielną realizację programu nauczania, opracowywanie własnych metod i korzystanie z nowoczesnych pomocy dydaktycznych polonisty oraz w wyposażenie w wiedzę z zakresu nauki o języku, wiedzę z zakresu nauki o literaturze i kulturze. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.).
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł - Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł - Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł - Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł - Praktyki zawodowe - 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia logistyka w szkole adresowane są do nauczycieli posiadających kwalifikacje pedagogiczne chcących kształcić w szkołach średnich i policealnych w zawodach technik logistyk. Studia pozwalają także nauczycielom zawodu na zdobycie i pogłębienie wiedzy z zakresu organizacji i monitorowania przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji, magazynowania oraz w jednostkach organizacyjnych, organizowania i nadzorowania transportu i zarządzania środkami technicznymi, obsługi klientów i kontrahentów, a także z zakresu dydaktyki przedmiotowej w branży TSL (Transport Spedycja Logistyka). Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie logistyka w szkole pozwoli na praktyczne przełożenie zdobytej wiedzy na proces kształcenia uczniów szkół średnich i policealnych w zawodach technik logistyk.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych „Logistyka w szkole”, jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia z praktyki (90 h) oraz zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość).
PROGRAM RAMOWY:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności Logopedia ogólna skierowane są do absolwentów studiów wyższych magisterskich, kierunków humanistycznych, kierunków pedagogicznych posiadających przygotowanie pedagogiczne i absolwentów studiów wyższych II stopnia kierunków medycznych. Zgodnie z nowymi standardami kształcenia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Uczestnicy studiów podyplomowych z logopedii 3-semestralnej po ich ukończeniu uzyskują uprawnienia i kwalifikacje do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela - logopedy w placówkach oświatowych. Absolwent posiada umiejętności diagnozowania oraz określania kierunków pracy terapeutycznej zaburzeń mowy. Będzie przygotowany do prowadzenia terapii logopedycznej nastawionej na profilaktykę, korygowanie oraz eliminowanie wad wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po ukończeniu studiów absolwent będzie miał uprawnienia do udzielania porad rodzicom i nauczycielom odnośnie wspierania rozwoju mowy dzieci. Nabędzie umiejętności przygotowania narzędzi pomocnych w prowdzeniu terapii logopedycznej. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.) Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia -180 godzin; II uprawnienia - 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł; Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie logopedii
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie logopedii
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
Praktyki zawodowe: (I uprawnienia-180 godzin; II uprawnienia -
120 godzin)
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności Logopedia kliniczna skierowane są do absolwentów studiów wyższych magisterskich, kierunków humanistycznych, kierunków pedagogicznych posiadających przygotowanie pedagogiczne i absolwentów studiów wyższych II stopnia kierunków medycznych. Zgodnie z nowymi standardami kształcenia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Uczestnicy studiów podyplomowych z logopedii klinicznej 4-semestralnej po ich ukończeniu uzyskują uprawnienia i kwalifikacji do podjęcia pracy w zawodzie logopedy w placówkach oświatowych oraz medycznych: w przedszkolach, szkołach, gabinetach prywatnych, oraz placówkach medycznych, pomocy społecznej - zgodnie z wytycznymi zasadami udzielania takiej pomocy. Absolwent posiada umiejętności diagnozowania oraz określania kierunków pracy terapeutycznej zaburzeń mowy, będzie przygotowany do prowadzenia terapii logopedycznej nastawionej na profilaktykę, korygowanie i usuwanie wad wymowy u dzieci pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami oraz udzielania porad rodzicom, nauczycielom odnośnie wspierania rozwoju mowy dzieci. Nabędzie umiejętności przygotowania narzędzi pomocnych w prowadzeniu terapii logopedycznej. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej ( I uprawnienia -180 godzin; II uprawnienia - 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
4 semestry, studia w trybie niestacjonarnym wzbogacone metodami kształcenia na odległość
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł; Dydaktyka specjalna
II moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej
III moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie logopedii
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie logopedii
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
Praktyki zawodowe: (I uprawnienia: 180godzin; II uprawnienia: 120 godzin)
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Matematyka w szkole”, kierowane są do nauczycieli, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania matematyki na wszystkich etapach edukacyjnych. Celem studiów podyplomowych z zakresu matematyka w szkole jest wyposażenie w wiedzę teoretyczną, dotyczącą matematyki jako dziedziny nauki.
W trakcie studiów podyplomowych wskazane zostaną także możliwości kształtowania umiejętności ponadprzedmiotowych oraz zastosowanie technologii informacyjnych w nauczaniu matematyki, a także rozwinięte umiejętności, dotyczące metodyki nauczania przedmiotu. Ważnym dopełnieniem są wiadomości dotyczące higieny i emisji głosu oraz prawa oświatowego. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego
kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.).
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, której celem jest gromadzenie doświadczeń związanych z pracą dydaktyczno wychowawczą nauczyciela i konfrontowanie nabytej wiedzy z zakresu dydaktyki (metodyki nauczania) przedmiotu (rodzaju zajęć) z rzeczywistością pedagogiczną w działaniu praktycznym, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania ( m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe- 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Metodyka i metodologia pracy socjalnej” są studiami kwalifikacyjnymi tj. dającymi uprawnienia zawodowe do pracy w różnych organizacjach i instytucjach pomocy społecznej, pod warunkiem, że słuchacz ukończył wcześniej studia (minimum licencjat) z pedagogiki, pedagogiki specjalnej, psychologii, socjologii, politologii, polityki społecznej i nauk o rodzinie. Słuchacz może podjąć studia podyplomowe z metodyki i metodologii pracy socjalnej, jako absolwent innych kierunków studiów, wówczas obowiązuje art. 116 ustawy o pomocy społecznej ( Dz. U. 2020 poz. 1876 z dnia 17 września 2020), gdzie jest mowa o kwalifikacjach zawodowych do pracy w obszarze pomocy społecznej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy społecznej z dnia 15 kwietnia 2021 r. celem studiów jest przygotowanie kadry do pracy w placówkach służb społecznych. Program studiów podyplomowych z zakresu „Metodyka i metodologia pracy socjalnej” jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 22 października 2021 r. w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej ( Dz. U. poz. 1962 z dnia 22 października 2021r.). Absolwent w/w studiów jest przygotowany do pracy w placówkach pomocy społecznej tj.: regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo wychowawczych, domach pomocy społecznej dla osób starszych oraz niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie i fizycznie, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, w placówkach dla bezdomnych, alkoholików i narkomanów w ośrodkach dla uchodźców oraz w organizacjach pozarządowych. Studiując ten kierunek, jednocześnie słuchacz może zapisać się (na korzystnych warunkach) na specjalizacyjne szkolenie z zakresu organizacji pomocy społecznej, prowadzone w ramach umowy Instytutu Studiów Podyplomowych z Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej w Gdyni, która posiada stosowne zezwolenia Ministerstwa Rodziny na prowadzenie takich szkoleń. Udział w specjalizacyjnym szkoleniu wymaga odrębnej deklaracji i umowy wg wzoru WSKS. Dyplom ukończenia specjalizacyjnego szkolenia umożliwia pełnienie funkcji kierowniczych w instytucjach i organizacjach pomocy społecznej. Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych z metodyki i metodologii pracy socjalnej jest przygotowanie pisemnego projektu socjalnego pod kierunkiem wyznaczonego promotora i zaliczenia praktyk w wymiarze 40 godzin. Natomiast warunkiem ukończenia specjalizacyjnego szkolenia z organizacji pomocy społecznej jest napisanie pracy dyplomowej, pod kierunkiem promotora, i zdaniem egzaminu dyplomowego w WSKS w Gdyni.
CZAS TRWANIA:
2 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Muzyka w szkole” adresowane są przede wszystkim do nauczycieli, absolwentów studiów wyższych licencjackich i magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym, chcących uzyskać kwalifikacje do prowadzenia zajęć muzyki. Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć z przedmiotu muzyka, muzykoterapii (np. w ramach zajęć rewalidacyjnych ) oraz zajęć muzycznych w różnych placówkach oświatowo- wychowawczych, ośrodkach i domach kultury. Studia przygotowują do praktycznej działalności muzycznej dziecka (muzykowania, śpiewania, tańczenia, przeżywania muzyki, kreacji muzycznej). Studia dostarczają m.in. wiedzę z zakresu muzyki, podstaw gry na instrumencie, doskonalenie umiejętności współpracy ze środowiskiem oraz muzykoterapii. Program na studiach podyplomowych jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela
(Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.).
CZAS TRWANIA:
3 semestry studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość –e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do prowadzenia zajęć
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do prowadzenia zajęć
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
1. Analiza dzieł muzycznych.
2. Edukacja z zakresu wiedzy o sztuce z elementami estetyki.
3. Emisja i higiena głosu.
4. Historia muzyki z literaturą muzyczną.
5. Kształcenie słuchu.
6. Dydaktyka nauczania muzyki.
7. Metodyka nauczania muzyki.
8. Pedagogiczne konteksty komunikacji.
9. Podstawy nauki gry na instrumentach.
10. Problemy etyczne w muzyce i prawa autorskie.
11. Prowadzenie chórów i zespołów instrumentalnych.
12. Psychopedagogika twórczości.
13. Rola kultury i sztuki w życiu człowieka.
14. Taniec i ruch.
15. Technologie informatyczne i multimedialne w muzyce.
16. Teoria muzyki z harmonią.
17. Muzykoterapia.
18. Praktyka zawodowa- 90 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego” adresowane są przede wszystkim do pracujących w polskich szkołach nauczycieli języka polskiego i języków obcych, coraz częściej spotykających się z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem migracyjnym, a także dla osób chcących zdobyć umiejętności w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego. Kandydaci na studia podyplomowe „Nauczaniejęzyka polskiego jako obcego i drugiego” powinni mieć wykształcenie filologiczne. Celem studiów jest zapoznanie z metodami nauczania języka polskiego jako obcego, opisy poziomów kompetencji językowej i metody testowania języka polskiego jako obcego, umiejętność korzystania z istniejących materiałów dydaktycznych i tworzenie pomocy dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczniów w zależności od wieku czy języka pierwszego uczących się oraz poznanie różnych sposobów wykorzystania nowoczesnych technik w nauczania języka polskiego jako obcego, drugiego w tym propagowanie wiedzy integrującej program nauczania języka z wiedzą o polskich realiach i polskiej kulturze. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela ( Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.)- przygotowanie do nauczania kolejnego przedmiotu (prowadzenia zajęć) Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość - e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania
przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
Zagadnienia tematyczne dotyczą:
1. Nauczania języka polskiego jako drugiego i odziedziczonego.
2. Nauczanie dzieci i młodzieży.
3. Wprowadzenie do metodyki nauczania języka polskiego jako obcego.
4. Nauczanie wymowy polskiej.
5. Tradycje i metody nauczania języka polskiego jako obcego.
6. Gramatyka funkcjonalna języka polskiego.
7. Dydaktyka przedmiotu.
8. Metodyka nauczania sprawności językowych.
9. Gramatyka komunikacyjna języka polskiego.
10. Nowe technologie w nauczaniu cudzoziemców.
11. Nauczanie wiedzy o Polsce.
12. Komunikacja międzykulturowa w nauczaniu języka polskiego jako obcego.
13. Praktyka zawodowa – 90 godz.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe kwalifikacyjne w zakresie „Neurologopedii”, skierowane są do absolwentów studiów magisterskich na kierunku logopedia, pedagogicznych o specjalności logopedia lub 4-semestralnych studiów podyplomowych z zakresu logopedii. Dla absolwentów 3-semestralnych studiów podyplomowych z logopedii możliwe jest zorganizowanie semestru z uzupełnieniem treści z obszaru logopedii klinicznej (studia 3 semestralne).
Słuchacze zdobędą wiedzę z zakresu pracy z dziećmi jak również z pacjentami dorosłymi z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniami płynności mówienia, z dysfunkcjami rozwojowymi oraz trudnościami w komunikowaniu się.
Absolwent będzie przygotowany do podejmowania działań profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych w placówkach ochrony zdrowia takich jak: szpitale, przychodnie, ośrodki rehabilitacyjne oraz placówkach oświatowych. Celem studiów podyplomowych jest podniesienie poziomu wiedzy o zagadnienia z dziedziny neurologicznej i psychiatrycznej w pracy z pacjentami wymagającymi zgłębionego i bardziej specjalistycznego podejścia w przebiegu wielu chorób neurodegeneracyjnych oraz uszkodzeń wrodzonych lub nabytych OUN.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk w wymiarze 120 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani specjaliści, praktycy, którzy na co dzień diagnozują oraz prowadzą terapie pacjentów. To także wykwalifikowani wykładowcy współpracujący z Uczelnią od wielu lat, którzy dzielą się swoją teoretyczną jak i praktyczną wiedzą.
CZAS TRWANIA:
2 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning) dla absolwentów studiów magisterskich na kierunku logopedia, pedagogicznych o specjalności logopedia lub 4-semestralnych studiów podyplomowych z zakresu logopedii,
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning) dla absolwentów 3-semestralnych studiów podyplomowych z logopedii.
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł:
1. Podstawy psychologii klinicznej i rozwoju człowieka
2. Podstawowy anatomii i fizjologii OUN człowieka
3. Podstawy psychiatrii
4. Choroby neurologiczne
5. Wprowadzenie do neurologopedii
6. Diagnoza neurologopedyczna
7. Mutyzm
8. Wczesna interwencja logopedyczna
II moduł: Praktyki zawodowe 60 godzin
III moduł:
1. Afazja
2. Dysfagia
3. Dyzartria
4. Diagnoza i terapia neurologopedyczna osób w spektrum autyzmu oraz Zespołem Aspergera
5. Diagnoza i terapia neurologopedyczna osób z dziecięcym porażeniem mózgowym
6. Diagnoza i terapia neurologopedyczna osób z zespołami wad wrodzonych
7. Jąkanie
8. AAC
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej - Pedagogika leczniczo-terapeutyczna dedykowane są przede wszystkim do nauczycieli, przygotowując do pracy z dziećmi i młodzieżą chorymi, w tym przewlekle chorymi, w jednostkach oświatowych zorganizowanych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z nowymi wymogami studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki leczniczo-terapeutycznej jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry do pracy w przedszkolach i szkołach zorganizowanych w podmiotach leczniczych (nauczycieli przedmiotowych do nauczania w szkołach przyszpitalnych, pedagogów do pracy w roli wychowawcy w szkołach zorganizowanych w podmiotach leczniczych). Absolwenci uzyskują uprawnienia do naucznia w klasach integracyjnych, szkołach sanatoryjnych i przyszpitalnych, secjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz do pracy w zakresie wczesnej interwencji wobec dzieci z przewlekłą chorobą somatyczną i niepełnosprawnością ruchową. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.) Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia -180 godzin: II uprawnienia- 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
III moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej w zakresie pedagogiki korekcyjnej
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie pedagogiki korekcyjnej
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie pedagogiki korekcyjnej i oddziaływań terapeutycznych
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej - Pedagogika korekcyjna z integracją sensoryczną (terapia pedagogiczna) zgodnie ze standardami kształcenia studia kierowane są przede wszystkim do nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów podyplomowych z pedagogiki korekcyjnej z elementami integracji sensorycznej jest poznanie teoretycznych podstaw terapii pedagogicznej, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i ich praktycznego zastosowania w diagnozie pedagogicznej i oddziaływaniach terapeutycznych wobec dziecka z grup ryzyka specyficznych trudności w uczeniu się oraz ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się w pracy terapeutycznej w przedszkolu, szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poznanie wiedzy i umiejętności w zakresie integracji sensorycznej, jej rozwoju i wpływu na rozwój emocjonalny, ruchowy i poznawczy dziecka. Zapoznanie z dysfunkcjami Integracji Sensorycznej i ich wpływem na funkcjonowanie dziecka. Studia mają charakter kwalifikacyjny i nadają uprawnienia terapeuty pedagogicznego, a program studiów jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia - 180 godzin; II uprawnienia- 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
III moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej o specjalności pedagogiki korekcyjnej
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie pedagogiki korekcyjnej
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie pedagogiki korekcyjnej i oddziaływań terapeutycznych
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej - Pedagogika korekcyjna z integracją sensoryczną (terapia pedagogiczna) zgodnie ze standardami kształcenia studia kierowane są przede wszystkim do nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów podyplomowych z pedagogiki korekcyjnej z elementami integracji sensorycznej jest poznanie teoretycznych podstaw terapii pedagogicznej, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i ich praktycznego zastosowania w diagnozie pedagogicznej i oddziaływaniach terapeutycznych wobec dziecka z grup ryzyka specyficznych trudności w uczeniu się oraz ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się w pracy terapeutycznej w przedszkolu, szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poznanie wiedzy i umiejętności w zakresie integracji sensorycznej, jej rozwoju i wpływu na rozwój emocjonalny, ruchowy i poznawczy dziecka. Zapoznanie z dysfunkcjami Integracji Sensorycznej i ich wpływem na funkcjonowanie dziecka. Studia mają charakter kwalifikacyjny i nadają uprawnienia terapeuty pedagogicznego, a program studiów jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia - 180 godzin; II uprawnienia- 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
III moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej o specjalności pedagogiki korekcyjnej
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie pedagogiki korekcyjnej
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie pedagogiki korekcyjnej i oddziaływań terapeutycznych
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe z zakresu „Pedagogika opiekuńczo - wychowawcza z pomocą psychologiczno-pedagogiczną”, mają na celu merytoryczne przygotowanie do podjęcia nowych zadań zawodowych na stanowisku pedagog, wychowawca; wyposażenie słuchaczy w wiedzę
z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, wykształcenie umiejętności diagnostycznych, wychowawczych i terapeutycznych przydatnych w pracy opiekuńczo-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Słuchacz powinien mieć ukończone studia I stopnia i studia II stopnia lub jednolite studia magisterskie 5 letnie. Studia przygotowują słuchaczy do pracy w placówkach oświatowych w charakterze pedagoga szkolnego,
w internatach, świetlicach w placówkach opiekuńczo-wychowawczych
np. środowiskowe domy opieki. Celem studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z pomocą psychologicznopedagogiczną jest poznanie teoretycznych podstaw z zakresu pomocy psychologiczno- pedagogicznej, diagnozy i terapii pedagogicznej, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i ich praktycznego zastosowania w diagnozie pedagogicznej i oddziaływaniach terapeutycznych wobec dziecka z grup ryzyka specyficznych trudności w uczeniu się oraz ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz specjalnych potrzeb edukacyjnych w pracy terapeutycznej w przedszkolu, szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej. Studia mają charakter kwalifikacyjny i nadają uprawnienia do pracy w charakterze pedagoga szkolnego, nauczyciela wychowawcy w internatach, nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych, a program studiów jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej w wymiarze 90 godzin zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do prowadzenia zajęć
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do prowadzenia zajęć
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej o specjalności „Pedagogika resocjalizacyjna” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, przygotowując do pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie lub zagrożoną społecznie. Zgodnie ze standardami kształcenia, studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry do pracy w placówkach resocjalizacyjnych np. młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, placówkach wsparcia dziennego, interwencyjnych, ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach kuratorskich, instytucjach i organizacjach działających na rzecz przeciwdziałania przestępczości i patologii społecznej, a także w instytucjach resortów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Studia na kierunku Pedagogika resocjalizacyjna pozwolą słuchaczom zdobyć wiedzę w zakresie diagnozy, metodyki i terapii resocjalizacyjnej. Pozwoli to na analizowanie uwarunkowań zjawisk związanych z różnymi formami niedostosowania społecznego, bądź zagrożeniami niedostosowaniem społecznym i wykorzystania odpowiednich form wsparcia społecznego oraz działań profilaktycznych i resocjalizacyjnych. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, w szczególności uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.) Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej (I uprawnienia -180 godzin; II uprawnienia - 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość- e-learning)
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
III moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Pedagogika sztuki - plastyka w szkole” przeznaczone są do nauczycieli, którzy ubiegają się o kwalifikacje do nauczania plastyki w szkołach. Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie merytoryczne, praktyczne, warsztatowe oraz zdobycie uprawnień do nauczania plastyki w szkole, zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego. Ukończenie studiów umożliwia zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz metod kształcenia niezbędnych do prowadzenia zajęć z plastyki, oraz zasad dokonywania pomiaru dydaktycznego. Zajęcia obejmują zagadnienie z zakresu metodyki nauczania plastyki oraz zajęcia warsztatowe z zakresu technik plastycznych, rysunku, malarstwa, grafiki i formowania przestrzennego z elementami rzeźby oraz wykłady z historii sztuki i sztuki współczesnej. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi metodami nauczania i technikami edukacyjnymi umożliwiającym im podjęcie lub udoskonalenie pracy nauczyciela plastyki, wzbogacone zajęciami warsztatowymi w plenerze plastycznym. Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej w wymiarze 90 godzin oraz zdaniem egzaminu dyplomowego.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.).
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Profilaktyka i terapia uzależnień” dedykowane są do osób, które chcą zdobyć kwalifikacje, umożliwiające podjęcie pracy w roli terapeuty w instytucjach i organizacjach zajmujących się przeciwdziałaniem uzależnieniom w szczególności do pracowników poradni leczenia uzależnień, oddziałów terapii leczenia uzależnień – całodobowych i dziennych, oddziałów leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych, placówek leczenia uzależnień dzieci i młodzieży, poradni dla osób z problemami alkoholowymi, oddziałów terapeutycznych w instytucjach totalnych, tj. areszty śledcze, zakłady karne, punkty konsultacyjne działających na terenach gmin i powiatów. Celem studiów jest przygotowanie słuchacza do pracy w obszarze profilaktyki społecznej oraz terapii uzależnień. Studia ukierunkowane są na rozwijanie wiedzy, a zwłaszcza praktycznych umiejętności wychowawczych i terapeutycznych za pomocą różnych form, metod i technik pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie i/lub uzależnioną od narkotyków i środków psychotropowych. Studia przygotowują absolwentów do diagnozowania niedostosowania społecznego i prowadzenia zajęć terapeutycznych (grupowych i indywidualnych) z dziećmi i młodzieżą z tzw. grup ryzyka (dzieci i młodzież wychowywana w rodzinach dysfunkcyjnych, z diagnozą zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń zachowania i z pogranicza niedostosowania społecznego).
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz.890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia z praktyki (90 h) oraz zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do prowadzenia zajęć
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do prowadzenia zajęć
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego kierowane są do obecnych lub przyszłych nauczycieli, w tym nauczycieli psychologów, nieposiadających przygotowania pedagogicznego, którzy ukończyli studia I stopnia i studia II stopnia lub jednolite studia magisterskie 5 letnie, na dowolnym kierunku studiów. Studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego pozwalają uzyskać podstawowe kompetencje pedagogiczne i metodyczne niezbędne w pracy w szkołach i placówkach oświatowych oraz nadają wymagane w tym zakresie kwalifikacje nauczyciela. Studia przygotowują do pracy nauczyciela na wszystkich etapach edukacyjnych.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia praktyk zawodowych, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 150 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego, a dla nauczycieli psychologów w wymiarze 120 godzin praktyk zawodowych.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć
IV moduł: Praktyki zawodowe – 150 godzin, w tym 30 godz. w zakresie przygotowania psychologiczno-pedagogicznego i 120 godz. w zakresie przygotowania dydaktycznego na różnych etapach edukacyjnych
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa” mają charakter kwalifikacyjny - umożliwiają psychologom zdobycie uprawnień pedagogicznych do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty, a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Studia te są skierowane do absolwentów studiów na kierunku psychologia. W trakcie studiów i praktyk pedagogicznych uczestnik zdobywa wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu przygotowania pedagogicznego do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa, metodyki pracy nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty. Ukończenie studiów podyplomowych daje absolwentom prawa wynikające z Karty Nauczyciela. Kształcenie odbywa się modułowo, dzięki czemu wiedza przekazywana uczestnikom jest uporządkowana, obejmując moduł zarówno przygotowania pedagogicznego jak i metodycznego do pracy nauczyciela psychologa. Program studiów zgodny jest z przepisami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej w wymiarze 120 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. Celem praktyk zawodowych jest przygotowanie do pracy nauczyciela psychologa w systemie oświaty, w szczególności zdobywanie doświadczenia związanego z pracą opiekuńczo-wychowawczą, diagnostyczną, edukacyjną i terapeutyczną z uczniami w różnych okresach rozwojowych oraz udzielaniem pomocy psychologicznej uczniom, rodzicom, opiekunom lub nauczycielom. Praktyki zawodowe są zintegrowane z realizacją zajęć z zakresu pedagogiki i metodyki pracy nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty.
CZAS TRWANIA:
3 semestry studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie na studiach przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa obejmuje przygotowanie merytoryczne, dydaktyczne w zakresie podstaw dydaktyki i emisji głosu oraz przygotowanie pedagogiczne oraz praktyki zawodowe w wymiarze 120 godzin.
Studia podyplomowe w zakresie „Przygotowanie pedagogiczne do nauczania teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych” adresowane są przede wszystkim do absolwentów studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku, których program określał efekty uczenia się obejmujące wiedzę i umiejętności odpowiadające wymaganiom podstawy programowej kształcenia w zawodzie, nieposiadających przygotowania psychologiczno-pedagogicznego i dydaktycznego dla nauczycieli kształcenia zawodowego do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych lub prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu. Kandydaci na studia podyplomowe „Przygotowanie pedagogiczne do nauczania teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych” powinni mieć wykształcenie wyższe w dowolnej branży zawodowej. Celem studiów jest zdobycie kompetencji psychologiczno-pedagogicznych oraz poznanie metod nauczania stosowanych w kształceniu zawodowym. Absolwent uzyska pełne kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela zawodu szkoły ponapodstawowej (technikum, szkoła branżowa), szkoły policealnej, centrum kształcenia zawodowego, centrum kształcenia praktycznego oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Przygotowanie pedagogiczne uprawnia do nauczania przedmiotów według wyuczonej specjalności branżowej zgodnie z efektami kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych. Studia mają charakter kwalifikacyjny, a program studiów jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 890) – przygotowanie do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć. Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej w wymiarze 150 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning.
PROGRAM RAMOWY:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Przygotowanie w zakresie psychologiczno-pedagogicznym
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych lub prowadzenia praktycznej nauki zawodu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 150 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Przyroda w szkole”, kierowane są przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe do nauczania przedmiotu przyroda w szkole podstawowej. Celem studiów jest przekazanie aktualnej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych (biologii, geografii, chemii, fizyki), stanowiących integralną całość przedmiotu, przyroda. Ponadto studia służą rozwijaniu u uczestników znajomości aktualnego prawa oświatowego w zakresie związanym z nauczaniem przedmiotu przyroda. Dodatkowo celem studiów jest także rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji oraz umiejętności posługiwania się komputerem i technologiami informacyjnymi. Słuchacz uzyskuje przygotowanie merytoryczne do nauczania przyrody, zgodnie z obowiązującymi standardami w zakresie przedmiotowym, dydaktycznym i metodycznym.
Po zakończeniu studiów absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę przyrodniczą, którą potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym (dobór metod i form pracy, formułowanie celów, opracowanie narzędzi do oceny postępów ucznia, tworzenie programów, planów nauczania, scenariuszy, wdrażanie innowacji i eksperymentów pedagogicznych, dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia). Absolwent zdobędzie także umiejętność krytycznego myślenia w odniesieniu do zjawisk przyrodniczych oraz rozwiązywania problemów przyrodniczych, prowadzenia obserwacji, doświadczeń, pomiarów.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie Psychoterapii to 4-letnie studia kwalifikacyjne, które spełniają wymogi określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niezbędne do ubiegania się o pracę na stanowisku psychoterapeuty (zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego art. 5 ustawy z dn. 19 sierpnia 1994 r., która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2024r.) oraz Ustawy o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023 r. (Dz.U. 2023 poz.1972) Art. 87 obowiązujący od 01 stycznia 2024 r. w którym została doprecyzowana definicja psychoterapii oraz wymagań wobec psychoterapeuty. Na studia aplikować może osoba z tytułem zawodowym lekarza lub magistra – bez wskazania wymaganego kierunku studiów.
Celem studiów podyplomowych - Szkoły Psychoterapii jest przygotowanie słuchaczy do samodzielnego prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych osób dorosłych, dzieci i młodzieży.
Program czteroletnich, dwustopniowych studiów podyplomowych w wymiarze 1200 godzin obejmuje zagadnienia specyficzne dla psychoterapii, a także zagadnienia ogólne związane z funkcjonowaniem psychicznym człowieka, psychopatologią i zróżnicowanymi metodami diagnozy i leczenia zaburzeń psychicznych, metodami weryfikacji empirycznej skuteczności oddziaływań terapeutycznych, oraz zagadnienia etyczne i prawne w psychoterapii.
Moduł I – 4 semestry zakończony egzaminem poziomu I
Program obejmuje szeroki zakres tematyczny między innymi: nurtów we współczesnej psychoterapii, zagadnień psychopatologii, charakterystyki zdrowia psychicznego i mechanizmów powstawania zaburzeń psychicznych.
W module I istotny akcent będzie położony na teoretyczny i praktyczny wymiar diagnozy w psychoterapii. Moduł I realizowany w wymiarze 600 godzin.
Moduł II – 4 semestry zakończony egzaminem poziomu II.
Program poziomu II obejmuje zarówno zagadnienia teoretyczne i praktyczne dotyczące między innymi: form i metod oddziaływań terapeutycznych, rozwoju osobistego psychoterapeuty, organizacji procesu terapeutycznego. Kolejnym istotnym elementem poziomu II jak również stażu klinicznego w wymiarze 400 godzin.
W tym:
• 150 godzin zegarowych w oddziale psychiatrii całodobowej lub w izbie przyjęć przy oddziale psychiatrycznym całodobowym lub w oddziale psychiatrycznym w oddziale dziennym;
• 250 godzin zegarowych pracy klinicznej pod opieką merytoryczną psychiatry lub psychoterapeuty lub psychologa klinicznego.
Kolejnym elementem kształcenia w ramach poziomu II jest superwizja dzieci, młodzieży i dorosłych w wymiarze 100 godzin. Celem superwizji jest pomoc terapeucie w rozwiązaniu problemów pojawiających się na różnych etapach terapii.
Po ukończeniu studiów absolwent ma możliwość certyfikacji w Instytucie Psychoterapii i Dialogu działającego przy Akademii Nauk Stosowanych we Wrocławiu. Zapewniamy wysoko wyspecjalizowaną
kadrę psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów.
OPIS KIERUNKÓW:
Studia podyplomowe na kierunku „Rytmika, logorytmika i gimnastyka z elementami tańca w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” skierowane są głównie do nauczycieli i opiekunów pracujących z dziećmi w przedszkolach, żłobkach, klubach malucha itp. Ponadto mogą stanowić cenne uzupełnienie wiedzy i kompetencji dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III, wzbogacając warsztat pracy nauczyciela o treści pomagające zorganizować zajęcia pozalekcyjne, teatrzyki i różnorodne wydarzenia z życia przedszkola, szkoły. Celem studiów podyplomowych jest zapewnienie przygotowania merytorycznego i dydaktycznego, niezbędnego do organizacji zajęć z zakresu rytmiki, logorytmika i tańca, a także zorganizowania oprawy artystycznej wydarzeń tematycznych i okolicznościowych w przedszkolu i w szkole podstawowej w edukacji wczesnoszkolnej.
Słuchacze studiów podyplomowych na podstawie wiedzy teoretycznej i ćwiczeń praktycznych uzyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz kompetencje do prowadzenia zajęć ruchowych oraz zajęć muzycznych w przedszkolu oraz szkole podstawowej w klasach I-III. Absolwent pozyska kompetencje przydatne do przygotowywania i prowadzenia ćwiczeń z zakresu edukacji muzycznej, prowadzenia zespołów rytmiczno-tanecznych, organizowania czasu wolnego dzieci z uwzględnieniem piosenki i dramy na zajęciach pozaszkolnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej obowiązująca Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego i Kształcenia Ogólnego dla szkoły podstawowej zakłada, iż jednym z zadań wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej jest: „Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki”.
Od kandydatów na studia wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Natomiast nie jest wymagana znajomość gry na instrumencie muzycznym, ani dyplom ukończenia szkoły muzycznej. Studia kończą się egzaminem dyplomowym.
CZAS TRWANIA:
3 semestry studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
ZAKRES KSZTAŁCENIA:
• Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii człowieka
• Rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży
• Dydaktyka i metodyka rytmiki
• Dydaktyka i metodyka tańca
• Dydaktyka i metodyka umuzykalnienia
• Logorytmika
• Zabawy i gry o charakterze korekcyjnym
• Muzyka i rytmika
• Taniec – rodzaje
• Emisja głosu
• Edukacja zdrowotna
• Praktyka zawodowa -90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Socjoterapia” zgodnie z nowymi wymogami skierowane są do osób posiadających ukończone studia I stopnia i studia II stopnia lub jednolite studia magisterskie 5 letnie. Studia przygotowują słuchaczy do zajmowania stanowiska wychowawcy lub nauczyciela w młodzieżowych ośrodka wychowawczych lub młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Stduia podyplomowe w dziedzinie socjoterapii ukierunkowane są na rozwijanie wiedzy, a zwłaszcza praktycznych umiejętności wychowawczych i terapeutycznych za pomocą różnych form, metod i technik pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie. Studia te przygotowują absolwentów do diagnozowania niedostosowania społecznego i prowadzenia zajęć terapeutycznych (grupowych i indywidualnych) z dziećmi i młodzieżą z tzw. grup ryzyka (dzieci i młodzież wychowywana w rodzinach dysfunkcyjnych, z diagnozą zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania). Studia mają charakter kwalifikacyjny program studiów jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej w wymiarze 90 godzin zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystanie nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do prowadzenia zajęć
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do prowadzenia zajęć
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe „Technika w szkole” adresowane są do nauczycieli posiadających kwalifikacje pedagogiczne, chcących uzyskać uprawnienia do nauczania przedmiotu Technika w szkole podstawowej. Zasadniczym celem studiów jest zdobycie kwalifikacji do nauczania techniki jako drugiego przedmiotu. Absolwenci uzyskają potrzebną wiedzę i umiejętności nauczania przedmiotu na II etapie edukacyjnym oraz rozbudzania i rozwijania zainteresowań technicznych uczniów. Ponadto zostaną przygotowani do organizacji bezpiecznych zajęć i wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych. Program studiów podyplomowych przygotowano, opierając się na wieloletnich doświadczeniach inżynierów – nauczycieli przedmiotów technicznych i technologicznych.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450).
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń w tym zaliczenia z praktyki (90 h) oraz zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM RAMOWY:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia skierowane są do osób z wyższym wykształceniem, które z racji swej działalności zawodowej lub własnych potrzeb są zainteresowane pogłębianiem wiedzy o procesach zachodzących w rodzinie i ich wpływie na zdrowie fizyczne i psychiczne członków rodziny. Program studiów adresowany jest do: psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, asystentów rodzinnych, koordynatorów pieczy zastępczej, kuratorów społecznych i zawodowych oraz osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy i umiejętności rozwijających warsztat pracy w pomocy rodzinom znajdującym się w sytuacji kryzysów lub przejawiających dysfunkcje opiekuńcze i socjalizacyjne. Studia odpowiadają zapotrzebowaniu społecznemu na pomoc rodzinom przeżywającym sytuacje kryzysów egzystencjalnych, dostarczają profesjonalnych umiejętności osobom wspierającym rodziny w systemach pieczy zastępczej. Przygotowują do prowadzenia edukacji, konsultacji, zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i udzielania pomocy psychologicznej rodzicom, opiekunom i wychowawcom dzieci i młodzieży.
Celem studiów jest zapoznanie specjalistów z różnych dziedzin praktyki społecznej ze specjalistycznymi metodami pracy z rodziną. W programie studiów akcentowane jest zdobywanie umiejętności praktycznych w pracy z rodzinami, zajęcia mają głównie charakter warsztatów, na których uczestnicy opanowują umiejętności nawiązywania kontaktu z rodziną, systemowego diagnozowania jej struktury i modelu funkcjonowania, określania problemu i metod pracy służących rozwiązywaniu problemów.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w trakcie trwania studiów, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego oraz zaliczenie praktyki 90 h.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM:
1. Charakterystyka systemu rodzinnego.
2. Konteksty prawne pracy z rodziną.
3. Diagnoza systemu rodzinnego.
4. Dziecko w rodzinie.
5. Komunikacja w rodzinie.
6. Trening interpersonalny.
7. Metody pracy z rodziną.
8. Podstawy systemowej pracy z rodziną.
9. Terapia dzieci i młodzieży.
10. Systemowa terapia z rodziną.
11. Interwencja kryzysowa.
12. Casy study – studium przypadku. Praca nad przypadkami, opisy terapii rodzinnej.
13. Praktyka zawodowa – 30 godzin w instytucjach prowadzących pracę z rodziną.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Trener umiejętności społecznych” skierowane są do psychologów, socjologów, pedagogów, nauczycieli, wychowawców, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, asystentów rodziny, doradców zawodowych, osób pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi wykazującymi nieprawidłowości i zaburzenia
w zachowaniach, oraz z osobami długotrwale bezrobotnymi, u których wykształciły się mechanizmy dysfunkcyjne w relacjach społecznych. Studia podyplomowe z zakresu trener umiejętności społecznych wyposażą absolwentów w wiedzę merytoryczną i kluczowe zdolności praktyczne w zakresie procesu treningowego. Dadzą skuteczne techniki i narzędzia do prowadzenia zajęć indywidualnych i grupowych oraz poszerzą warsztat trenerski w zakresie pracy z osobami z deficytami w sferze społecznej. Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie trener umiejętności społecznych, pozwoli na poszerzenie własnych perspektyw zawodowych m.in. w grupach przedszkolnych lub szkolnych, w świetlicach i placówkach opiekuńczo- wychowawczych, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych (w tym: specjalistycznych),
w placówkach pomocy społecznej oraz w instytucjach państwowych, samorządowych, prywatnych, jak i organizacjach pozarządowych, które nastawione są na pomoc i wspieranie osób borykających się ze społecznymi wyzwaniami dnia codziennego. Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
2 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania wzbogacone technikami kształcenia na odległość e-elearning.
PROGRAM STUDIÓW:
1. Wprowadzenie do treningów umiejętności społecznych jako niedyrektywnej metody terapeutycznej.
2. Specyfika zajęć z grupami z deficytami w umiejętnościach społecznych.
3. Cele i role treningów umiejętności społecznych.
4. Planowanie przebiegu procesu treningowego, struktura sesji i zasady doboru grup treningu umiejętności społecznych
5. Płaszczyzny komunikowania w treningach umiejętności społecznych.
6. Zasoby i potencjał uczestnika w treningu umiejętności społecznych.
7. Analiza funkcjonalna zachowań do zmiany – przebieg prac nad zmianą zachowań nieakceptowanych społecznie.
8. Kształtowanie motywacji do celowej aktywności uczestnika treningów umiejętności społecznych.
9. Techniki i narzędzia treningów umiejętności społecznych.
10. Standardy pracy trenera treningów umiejętności społecznych.
11. Rozwój własny trenera umiejętności społecznych.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe na kierunku „Trener w oświacie” skierowane są do osób, które chcą uzyskać kwalifikacje trenerskie w oświacie i w sposób profesjonalny prowadzić szkolenia w szkołach i placówkach oświatowych oraz udzielać kompleksowego wsparcia w zakresie realizowania potrzeb rozwojowych szkół i placówek oświatowych w kontekście doskonalenia zawodowego nauczycieli. Celem studiów jest wyposażenie uczestników w kompetencje trenerskie, profesjonalne prowadzenie szkoleń i rad pedagogicznych z zakresu wychowania i nauczania. Absolwenci studiów podyplomowych „Trener w oświacie” mogą wykorzystać swoje kompetencje i kwalifikacje w ośrodkach doskonalenia nauczycieli jako wykwalifikowana kadra do realizacji form doskonalenia zawodowego nauczycieli, niezbędnego wymogu placówki przy ubieganiu się o akredytację, a także przy organizacji szkoleń z ramienia Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty oraz innych instytucji organizujących szkolenia.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w trakcie trwania studiów, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. (Nie obowiązują praktyki).
CZAS TRWANIA:
2 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM RAMOWY:
1. Prawo oświatowe.
2. Andragogika.
3. Prowadzenie szkoleń.
4. Prowadzenie wspomagania.
5. Koordynacja sieci współpracy.
6. Doradztwo oświatowe.
7. Praca z grupą.
8. Programowanie efektywnych szkoleń.
9. Ewaluacja w pracy trenera.
10. Komunikacja interpersonalna.
11. Trening umiejętności wychowawczych.
12. Umiejętnosci coachingowe w pracy trenera.
13. Metody kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
14. Doskonalenie warsztatu umiejętności trenerskich.
15. Rozwój trenerski.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Wczesne nauczanie języka obcego” skierowane są do nauczycieli chcących zdobyć kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu i szkole podstawowej w klasach I-III. Celem studiów jest nabycie kompetencji metodycznych do nauczania języka obcego (w zakresie języka angielskiego),nabycie wiedzy metodycznej z zakresu metod i technik nauczania języka angielskiego dostosowanej do pracy z dziećmi w przedszkolu i na I etapie edukacyjnym, doskonalenie wiedzy i umiejętności psychologiczno-pedagogicznych niezbędnych w pracy dydaktyczno-wychowawczej w przedszkolu i w szkole podstawowej na I etapie edukacyjnym. Studia podyplomowe na kierunku „ Wczesne nauczanie języka obcego„ kierowane są do nauczycieli i osób posiadających przygotowanie pedagogiczne, chcących uzyskać przygotowanie metodyczne do nauczania języka angielskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych w klasach I-III.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, obowiązkowy jest egzamin potwierdzający kwalifikacje do nauczania języków obcych. Centrum Egzaminacyjne działające we Wrześni we współpracy z Instytutem Studiów Podyplomowych WSNP organizuje dla chętnych osób egzaminy PTE General na poziomie B2 - info o egzaminach na stronie Pearson.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Wczesne nauczanie języka obcego - język niemiecki” skierowane są do nauczycieli chcących zdobyć kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego w przedszkolu i w szkole podstawowej (w klasach I-III). Studia przygotowują nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej do prowadzenia zajęć z zakresu języka
niemieckiego. Słuchacze podczas studiów nabędą umiejętności swobodnego formułowania form tekstu pisanego oraz mówionego w języku niemieckim w przedszkolach, oraz szkołach podstawowych na poziomie elementarnym. Celem studiów jest pozyskanie kwalifikacji umożliwiających nauczanie języka niemieckiego w przedszkolu oraz klasach I-III szkoły podstawowej, nabycie wiedzy i kompetencji metodycznych do wczesnego nauczania języka, pozyskanie praktycznych umiejętności i kompetencji niezbędnych do planowania i organizacji treści nauczania, konstruowania scenariuszy lekcji w oparciu
o sprawdzone praktyki oraz prowadzenia metodycznie poprawnych i atrakcyjnych dla dzieci zajęć językowych, doskonalenie wiedzy i umiejętności psychologicznopedagogicznych niezbędnych w pracy dydaktyczno-wychowawczej w przedszkolu i na I etapie edukacyjnym. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.) - przygotowanie do nauczania kolejnego przedmiotu (prowadzenia zajęć). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia w zakresie pedagogiki specjalnej „Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, przygotowując słuchaczy do profesjonalnego organizowania wczesnej i systematycznej pomocy dzieciom zagrożonym nieprawidłowym rozwojem od momentu wykrycia niepełnosprawności dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego.
Zgodnie ze standardami kształcenia studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów podyplomowych z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry do wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wczesnej interwencji terapeutycznej w przedszkolach integracyjnych, placówkach, fundacjach i stowarzyszeniach realizujących zadania w ramach WWRD oraz poradniach psychologiczno- pedagogicznych. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021r. poz. 890 z późn. zm.) Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych (I uprawnienia - 180 godzin; II uprawnienia - 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning)
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
III moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie
wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej „Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z integracją sensoryczną” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, przygotowując słuchaczy do profesjonalnego organizowania wczesnej i systematycznej pomocy dzieciom zagrożonym nieprawidłowym rozwojem od momentu wykrycia niepełnosprawności dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego, w tym poznania wiedzy i umiejętności w zakresie integracji sensorycznej, jej rozwoju i wpływu na rozwój emocjonalny, ruchowy i poznawczy dziecka. Zapoznanie z dysfunkcjami integracji sensorycznej i ich wpływem na funkcjonowanie małego dziecka.
Zgodnie z nowymi wymogami studia kierowane są do osób posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej lub posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Celem studiów podyplomowych z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z elementami integracji sensorycznej jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry do wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wczesnej interwencji terapeutycznej w przedszkolach integracyjnych, placówkach, fundacjach i stowarzyszeniach realizujących zadania w ramach WWRD oraz poradniach psychologiczno- pedagogicznych. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, w szczególności uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.) Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych (I uprawnienia - 180 godzin; II uprawnienia - 120 godzin) zakończone zdaniem egzaminu podyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning)
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
Kształcenie kierunkowe:
I moduł: Dydaktyka specjalna
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisji głosu
III moduł: Diagnostyka w pedagogice specjalnej w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
IV moduł: Praktyki zawodowe: 60 godzin
Przygotowanie merytoryczne:
I moduł: Przygotowanie merytoryczne w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
II moduł: Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
III moduł: Praktyki zawodowe: 120 godzin.
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie "Wiedzy o społeczeństwie w szkole" adresowane do nauczycieli szkół, pracowników wydziałów obywatelskich urzędów samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie „Wiedzy o społeczeństwie w szkole” będzie posiadać kwalifikacje i umiejętności kształcenia z przedmiotu wiedza o społeczeństwie w szczególności:
1) przygotowanie do nowych zadań stojących obecnie przed nauczycielami wiedzy o społeczeństwie wynikających z wyzwań, jakie stawia zreformowana szkoła;
2) nabycie umiejętności analizowania obecnej sytuacji politycznej oraz przemian społecznych z wykorzystaniem wiedzy przekazanej na studiach podyplomowych;
3) poznanie nowatorskich technik dydaktycznych pomocnych w nauczaniu przedmiotu wiedza o społeczeństwie;
4) nabycie, zgodnie z podstawami programowymi kształcenia ogólnego, umiejętności do kształtowania wśród uczniów odpowiednich postaw oraz rozumienia i oceny ważnych wydarzeń życia społecznego, politycznego oraz gospodarczego w kraju i na świecie.
Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.). Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyki zawodowej 90 godzin, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „ Wychowanie do życia w rodzinie” przeznaczone dla absolwentów szkół wyższych, z przygotowaniem pedagogicznym, którzy ubiegają się o kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacyjnych z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie. Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie. Oprócz przygotowania merytorycznego studia umożliwiają poszerzenie umiejętności metodycznych. Przygotowanie merytoryczne podczas studiów podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie obejmuje kształcenie niezbędne do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowanie do życia w rodzinie oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania tego przedmiotu. Po zakończeniu studiów podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę z zakresu wychowanie do życia w rodzinie, którą potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym (dobór metod i form pracy, formułowanie celów, opracowanie narzędzi do oceny postępów ucznia, tworzenie programów, planów nauczania, scenariuszy, wdrażanie innowacji pedagogicznych, prowadzenie doświadczeń i badań, dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia). Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890).
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, której celem jest gromadzenie doświadczeń związanych z pracą dydaktyczno-wychowawczą nauczyciela i konfrontowanie nabytej wiedzy z zakresu dydaktyki (metodyki nauczania) przedmiotu (rodzaju zajęć) z rzeczywistością pedagogiczną w działaniu praktycznym, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM RAMOWY:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „ Wychowanie fizyczne w szkole” skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, absolwentów szkół wyższych posiadających przygotowanie pedagogiczne, którzy ubiegają się o kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacyjnych z przedmiotu Wychowanie fizyczne. Celem studiów jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Oprócz przygotowania merytorycznego studia umożliwiają poszerzenie umiejętności metodycznych. Przygotowanie merytoryczne podczas studiów podyplomowych obejmuje kształcenie niezbędne do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowania fizycznego oraz przygotowania dydaktycznego do nauczania tego przedmiotu. Po zakończeniu studiów podyplomowych Wychowanie fizyczne w szkole absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę z zakresu kultury fizycznej, biomedycznych podstaw rozwoju dziecka, metodyki i dydaktyki wychowania fizycznego i zdrowotnego, a także form i metod wychowania fizycznego dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Studia mają charakter kwalifikacyjny, program tego kierunku jest zgodny z przepisami prawa, uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 890 z późn. zm.).
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń, w tym zaliczenia praktyk zawodowych w wymiarze 90 godzin, której celem jest gromadzenie doświadczeń związanych z pracą dydaktyczno-wychowawczą nauczyciela i konfrontowanie nabytej wiedzy z zakresu dydaktyki (metodyki nauczania przedmiotu (rodzaju zajęć) z rzeczywistością pedagogiczną w działaniu praktycznym, zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego.
CZAS TRWANIA:
3 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPOMOWYCH:
I moduł: Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu
II moduł: Podstawy dydaktyki i emisja głosu
III moduł: Przygotowanie dydaktyczne do nauczania przedmiotu
IV moduł: Praktyki zawodowe – 90 godzin
OPIS STUDIÓW:
Studia podyplomowe w zakresie „Zarządzanie w oświacie” mają na celu przygotowanie wykwalifikowanej kadry kierowniczej do efektywnego i kreatywnego zarządzania szkołami i placówkami oświatowymi. Ukończenie kierunku „Zarządzanie w oświacie” łączy się z uzyskaniem kwalifikacji do wykonywania pracy w obszarze zarządzania, we wszystkich typach szkół, pracowników oświatowej administracji samorządowej i rządowej, którzy chcą uzyskać wymagane kwalifikacje z zakresu zarządzania oświatą. Studia adresowane są do osób z wyższym wykształceniem, które chcą wzbogacić swoją wiedzę i kwalifikacje w zakresie nowoczesnej organizacji, zarządzania i kierowania w instytucjach oświatowych działających w warunkach określonych w polskim systemie edukacji, z uwzględnieniem ustawy – Prawo oświatowe oraz innych obowiązujących przepisów prawa. Charakter zajęć prowadzonych w ramach studiów uwzględnia fakt posiadania przez słuchaczy określonego zasobu wiedzy i doświadczenia zawodowego. Studia podyplomowe stanowią kompendium wiedzy dla potencjalnego kandydata obejmującego stanowisko kierownicze oraz uzyskanie dodatkowych kwalifikacji niezbędnych do powierzenia stanowiska dyrektora przedszkola, szkoły lub innej placówki oświatowej. Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych potwierdzające uprawnienia do zajmowania stanowisk kierowniczych we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych podległych ustawie o systemie oświaty, na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach placówek oświatowych.
CZAS TRWANIA:
2 semestry, studia w trybie niestacjonarnym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (m.in. wykorzystanie technik kształcenia na odległość e-learning).
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:
1. Przywództwo edukacyjne w szkole.
2. Przywództwo dla uczenia się i rozwoju indywidualnego.
3. Polityka oświatowa - dyrektor jako lider w środowisku.
4. Zarządzanie zasobami ludzkimi.
5. Zarządzanie strategiczne w kontekście prawnym, społecznym i finansowym.
6. Zarządzanie własnym rozwojem zawodowym.
7. Nadzór pedagogiczny.
8. Podstawy prawne zarządzania placówką oświatową.
9. Umiejętności kierownicze.
10. Marketing edukacyjny.