Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 27 marca 2006 roku po Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego w Tunisie. W początkowym okresie Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego był nazwany Światowym Dniem Telekomunikacji, upamiętniający powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego z 17 maja 1865 roku, zaś ustanowiony przez Konferencję Pełnomocników ITU w Maladze-Torremolinos w 1973 roku. Podczas konferencji w Antalya przedstawiciele ITU połączyli oba wydarzenia w Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.
Patronem corocznych obchodów jest UNESCO oraz sekretarz generalny ITU. W Polsce organizacją obchodów zajmuje się Polskie Towarzystwo Informatyczne. Z okazji święta organizowane są wydarzenia poświęcone nowym technologiom i roli informatyki w rozwoju społecznym oraz gospodarczym. Święto jest także okazją do poruszenia problematyki związanej z bezpieczeństwem w internetowej sieci. Corocznie Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) kontynuuje założenie międzynarodowego charakteru obchodów i patronatów ITU, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz udziału Fundacji ECDL, CEPIS i EUCIP i sąsiednich państw.
Czym jest społeczeństwo informacyjne? W społeczeństwie informacyjnym to informacja staje się pożądanym towarem równoważnym lub cenniejszym od dóbr materialnych. To również określenia społeczeństwa, w którym informacja znalazła szerokie zastosowanie w codziennym życiu społecznym, kulturalnym, ekonomicznym i politycznym. W społeczeństwie informacyjnym szeroko wykorzystywane są najróżniejsze środki komunikacji do gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji. Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego staje się okazją do wyznaczania kolejnych dróg informacji oraz do wykorzystywania nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych w procesie rozwoju społeczeństwa.
Źródło: www.bimkal.pl