Eksperci ostrzegali, że powszechne używanie szkodliwych substancji wśród nastolatków w Europie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Nowe dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że ponad połowa 15-letnich nastolatków przynajmniej raz spróbowała alkoholu, a co czwarty palił papierosa.
Co więcej, jak wynika z badania przeprowadzonego wśród prawie 280 000 nastolatków, zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej, w Europie, Azji Środkowej i Kanadzie, co piąty palił e-papierosa w ciągu ostatnich 30 dni.
Badanie zachowań zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym (HBSC) przeprowadzane jest w szkołach co cztery lata.
„Powszechne używanie szkodliwych substancji wśród dzieci w wielu krajach Regionu Europejskiego – i poza nim – stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego” – stwierdził w oświadczeniu dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę .
„Biorąc pod uwagę, że mózg człowieka rozwija się dobrze aż do połowy 20. roku życia, należy chronić młodzież przed działaniem toksycznych i niebezpiecznych produktów” – dodał, wskazując, że „ukierunkowany internetowy marketing szkodliwych produktów” normalizuje je.
W badaniu podkreślono, że użycie e-papierosów wzrosło na całym świecie, ale zauważalna jest tendencja wśród nastolatków „w dużej mierze ze względu na ich kontakt ze środowiskami internetowymi”.
Krajem o najwyższym odsetku nastolatków, którzy przynajmniej raz w życiu spróbowali e-papierosa, była Litwa, gdzie około 60 procent nastolatków w wieku 15 lat paliło e-papierosa.
„Pomimo spadku spożycia substancji psychoaktywnych (takich jak spożycie alkoholu i palenie papierosów) w ostatnich latach, niektóre dane sugerują, że pandemia [COVID-19] mogła spowodować nowy wzrost ich używania” – czytamy w raporcie.
Różnica między płciami maleje
Historycznie rzecz biorąc, chłopcy częściej nadużywali substancji psychoaktywnych, a badanie wykazało częstsze używanie alkoholu i palenie wśród 11-letnich chłopców w porównaniu z dziewczętami w tym samym wieku.
Jednak do 13 roku życia różnice między płciami zmniejszyły się lub całkowicie zanikły w kilku krajach i regionach w zakresie spożycia alkoholu i upijania się.
Wśród 15-latków częste jest, że dziewczęta zgłaszają częstsze używanie substancji psychoaktywnych niż chłopcy, według schematu opisanego przez autorów raportu jako „podobny do tego, co działo się z paleniem papierosów w ciągu ostatnich dwudziestu lat”.
Konsumpcja konopi indyjskich była jednak wyjątkiem i używała jej więcej nastoletnich chłopców niż dziewcząt.
Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko?
Podniesienie podatków na takie produkty jak tytoń, alkohol i e-papierosy to jedna z rekomendacji autorów raportu.
Innym sugerowanym środkiem jest ograniczenie dostępności substancji poprzez skrócenie godzin lub miejsc sprzedaży oraz egzekwowanie ograniczeń wiekowych w odniesieniu do produktów.
W Europie najbardziej konkretne przykłady tego typu polityki można znaleźć w Finlandii, Szwecji i Norwegii, gdzie państwo ma monopol na napoje alkoholowe powyżej określonego procentu.
WHO zaleca również zakaz stosowania wszelkich środków aromatyzujących w wyrobach tytoniowych i wszelkich form reklamy.
Już samo opóźnienie wieku spożywania alkoholu może być korzystne, ponieważ badania wykazały, że im wcześniej zacznie się pić, tym większe jest prawdopodobieństwo nadużywania alkoholu w wieku dorosłym.
Źródło: euronews.com