Spośród 69 kierunków studiów podyplomowych w ofercie na rok akademicki 2020/21 znalazło się kilka – po raz pierwszy oferowanych. Jednym z nich jest kierunek:
Trener umiejętności społecznych.
Studia podyplomowe na kierunku „Trener umiejętności społecznych” skierowane są do pracowników firm szkoleniowych oraz działów HR, do osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje trenerskie i doskonalić swój warsztat szkoleniowy w zakresie pracy z grupą, a także do nauczycieli, wychowawców, kuratorów sądowych i wykładowców pragnących nauczyć się nowoczesnych i efektywnych metod warsztatowych.
Celem studiów jest wyposażenie uczestników w praktyczną wiedzę o problemach dzieci i młodzieży w kontekście najnowszych osiągnięć współczesnej psychoprofilaktyki i psychoterapii. Studia podyplomowe z zakresu trener umiejętności społecznych wyposażą absolwentów w zdolność autoprezentacji, komunikacji, budowania zaangażowania grupowego i własnego oraz znajomość najlepszych metod radzenia sobie z tremą i stresem, pozwolą wykorzystać skuteczne metody i techniki prowadzenia zajęć grupowych oraz zwiększenia umiejętności w zakresie prowadzenia grup warsztatowych. Ukończenie studiów podyplomowych na specjalności trener umiejętności społecznych, pozwoli na poszerzenie własnych perspektyw zawodowych i odnalezienie się na rynku pracy m.in. w świetlicach, placówkach opiekuńczo- wychowawczych oraz w instytucjach prywatnych, państwowych i organizacjach pozarządowych, które nastawione są na pomoc i wspieranie osób borykających się z problemami w codziennym życiu społecznym. Trener umiejętności społecznych to osoba, której praca polega na ustawicznym przekazywaniu określonych kompetencji, potrzebnych do normalnego funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości społecznej.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczeń w trakcie zakończone zdaniem egzaminu dyplomowego. (Nie obowiązują praktyki).
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
- 1. Andragogika.
- 2. Narzędzia prowadzenia grup.
- 3. Praca z grupą.
- 4. Interakcje grupowe.
- 5. Ewaluacja w pracy trenera.
- 6. Komunikacja trenerska.
- 7. Trening umiejętności społecznych.
- 8. Umiejętności coachingowe w pracy trenera.
- 9. Metody kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
- 10. Doskonalenie warsztatu umiejętności trenerskich.
- 11. Rozwój trenerski.