Dzień Pisma Ręcznego swój początek ma w 1977 roku, kiedy to grupa członków Stowarzyszenia Producentów Przyrządów do Pisania wyraziła swoje zaniepokojenie odnośnie zanikania tej umiejętności. Dziś można z całą pewnością powiedzieć, że były to prorocze wizje, gdyż obecnie w dobie komputerów i telefonów jest ona rzeczywiście zagrożona. Pomysłodawcy tego święta na termin obchodów (23 stycznia) wybrali rocznicę urodzin Johna Hancocka, który jako pierwszy podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i znany był właśnie z charakterystycznego pisma.

Pismo odręczne to nie tylko czynność polegająca na napisaniu długopisem czy piórem jakiegoś zdania czy dłuższej sentencji. To nasza wizytówka, którą można porównać do odcisków palca. Jest wyjątkowa i nie ma dwóch takich samych stylów pisma. To dlatego medycy sądowi., historycy i kaligrafowie potrafią wyczytać z charakteru pisma wiele przydatnych informacji.

Jak świętować Dzień Pisma Ręcznego? Odpowiedź jest oczywista, my jednak podpowiemy co można napisać. Po pierwsze warto poćwiczyć swój podpis – może kiedyś będziemy sławni i rozdawanie autografów będzie naszym codziennym zadaniem? Po drugie napisanie listu, kartki z życzeniami, listy celów do osiągnięcia będzie ciekawym pomysłem. Można tu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i stworzyć np. wyznanie miłosne do naszego partnera. Na co dzień większość osób wykorzystuje SMS do komunikacji, warto więc nieco odświeżyć tę starą, piękną tradycję. Z kolei studenci czy osoby, które na co dzień używają komputera czy ¡poda do notowania, niech posłużą się notatnikiem i długopisem. Przypominajki w komputerze można natomiast zastąpić kolorowymi samoprzylepnymi kartkami i powiesić je na tablicy korkowej. W ramach święta odbywają się też warsztaty kaligrafii, warto wziąć w nich udział.

Fascynującym doznaniem będzie też wykorzystanie wiedzy profesjonalnego grafologa, bowiem potrafi on zanalizować różne cechy osobowości na podstawie pisma. Przykładowo duże litery to domena otwartych i szczerych ludzi, małe mogą wskazywać na osoby które są nieśmiałe i wycofane. Zaokrąglone litery cechują ludzi kreatywnych i artystycznych, spiczaste natomiast inteligentnych. Grafologia może być też użyta do wczesnego wykrycia niektórych chorób, np. Parkinsona i Alzheimera.

Święto ma na celu nie tylko pielęgnowanie tradycji odręcznego pisania, ale i uświadamiania ludziom, że przynosi ono wiele korzyści. Zwiększa kreatywność, umiejętności motoryczne, poprawia zdolność czytania i rozumienia tekstu czy rozwiązywania problemów. Dobra wiadomość jest taka, że w dobie powszechnej komputeryzacji, coraz więcej urządzeń i aplikacji pozwala pisać ręcznie.

Choć trochę to sprzeczne, by pisać na klawiaturze w Dzień Pisma Ręcznego, to mimo wszystko warto użyć globalnego hasztaga związanego ze świętem: #NationalHandwritingDay. Tak więc 23 stycznia to dobra okazja by doskonalić swoje pismo, a w przypadku niektórych czas by przypomnieć sobie jak to się robi…

Źródło:  www.bimkal.pl

Podobne wpisy