Dzień Blogów został zapoczątkowany przez blogerów w 2004 roku. Celem corocznej inicjatywy jest promocja blogów z całego świata. W tym dniu blogerzy polecają swoim czytelnikom inne blogi, które warte są głębszego zapoznania się z ich treścią. Według 5 zasad blogowego dnia, każdy musi polecić pięć nowych propozycji. Dzięki temu czytelnik będzie mógł poznać ciekawe strony internetowe i wypromować kolejne, które według niego zawierają szczególnie interesującą treść.
Pierwsze błogi pojawiły się w latach 90. XX wieku, zaś autorem najstarszego jest Justin Hall, który swoje zapiski prowadzi od 1994 roku, gdzie uczył się w Swarthmore College. Co ciekawe, blog jest nadal aktywny i każdy użytkownik może zapoznać się z archiwum. Od tego czasu blogi zaczęły przybierać różne formy i stały się coraz popularniejsze. Dziś blogują nie tylko młode osoby, ale także politycy, artyści, a nawet seniorzy. Według raportu Komisji Europejskiej Polska znajduje się w ścisłej czołówce pod względem popularności blogów, najczęściej jako zwykłych pamiętników. Według naukowców co 2 sekundy ktoś zaczyna pisać blog. Setki tysięcy czytelników dziennie czyta najpopularniejsze strony, które także są źródłem dochodów blogerów.
Pierwsze blogi w Polsce można było założyć na stronie nlog.org w 2000 roku. Według wyszukiwarek blogów, blogosfera raz na pół roku podwaja swoją objętość. Błogi są nie tylko źródłem czasami ciekawych informacji, ale przede wszystkim potrafią kształtować gusta i opinie społeczne. Nierzadko to blogi stawały się wiarygodnym źródłem informacji, którymi manipulowały media. To dzięki nim przekazywane są ważne wiadomości o świecie politycznym.
Od 2005 roku organizowany był przez portal Onet.pl konkurs „Blog Roku”. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego polskojęzycznego bloga. W pierwszych edycjach w konkursie mogli uczestniczyć jedynie blogerzy platformy stworzonej przez organizatora konkursu, ale od 2007 roku w konkursie mogli wziąć udział wszyscy autorzy blogów. Każdego roku według specjalnej komisji wyłaniany był najlepszy blog, który wyróżniał się w polskiej blogosferze. Dziś pozostały tylko wspomnienia, bowiem konkurs zawieszono, podobnie zresztą jak platformę blogową jednego z popularniejszych serwisów w naszym kraju. Blogerzy jednak nie mają się co martwić, blogi nadal są w cenie, a autorzy najlepszych produktów mogą liczyć na dobre zarobki i benefity.
O wykorzystaniu blogów w edukacji więcej w naszym serwisie tutaj.
Źródło: www.bimkal.pl