Z raportu wynika, że ​​szkoły na całym świecie są w dużej mierze nieprzygotowane na wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w edukacji.

W nowym raporcie UNESCO nalega się, aby rządy uregulowały kwestię generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w klasach, zalecając wprowadzenie ograniczenia wiekowego dla tej technologii.
GenAI, które tworzy nowe treści w różnych formatach, od tekstu po obrazy, zyskało popularność pod koniec 2022 roku dzięki ChatGPT, narzędziu języka naturalnego OpenAI.

W styczniu 2023 r. miesięczna liczba aktywnych użytkowników ChatGPT osiągnęła 100 milionów osób. Według autorów sześć miesięcy później, w lipcu, tylko jeden kraj wydał regulacje dotyczące GenAI. W wytycznych podkreślono, że GenAI w edukacji może mieć wpływ na „rozwój zdolności ludzkich, takich jak umiejętności krytycznego myślenia i kreatywność”.

UNESCO wzywa również do zachowania ostrożności w związku z pogłębiającym się globalnym podziałem, który może jeszcze bardziej wzrosnąć dzięki technologiom takim jak generatywna sztuczna inteligencja, która jest  szkolona na stronniczych danych w celu generowania treści .

„Tak wszechstronne możliwości […] mają potencjalnie ogromne implikacje dla edukacji, ponieważ odzwierciedlają myślenie wyższego rzędu, które stanowi podstawę ludzkiego uczenia się” – powiedziała Stefania Giannini, zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. edukacji.

Z raportu wynika, że ​​szkoły na całym świecie są w dużej mierze nieprzygotowane do stosowania generatywnej sztucznej inteligencji w edukacji ze względu na brak polityki rządu. Autorzy sugerują, że rządy powinny zastosować siedem kroków, aby wykorzystać generatywną sztuczną inteligencję w edukacji z podejściem „skoncentrowanym na człowieku”, w tym poprzez „egzekwowanie przepisów RODO ” i wzmacnianie przepisów dotyczących praw autorskich.

UNESCO podkreśla, że ​​ChatGPT wymaga, aby użytkownicy mieli co najmniej 13 lat, ale na całym świecie toczą się debaty na rzecz podniesienia granicy wieku do 16 lat. Autorzy artykułu argumentują, że wiele zasad ochrony nieletnich w Internecie zostało uchwalonych na długo przed wynalezieniem sztucznej inteligencji i wzywają decydentów do ponownego przemyślenia ograniczeń.

„Pojawienie się różnych chatbotów GenAI wymaga, aby kraje dokładnie rozważyły ​​– i publicznie przemyślały – odpowiedni próg wiekowy dla niezależnych rozmów z platformami GenAI” – stwierdziło UNESCO.

W raporcie wzywa się do zwrócenia większej uwagi w nadchodzących latach, ponieważ stwierdza się, że edukacja może zostać całkowicie zmieniona przy użyciu obecnych i rozwijających się technologii.

Źródło: euronews.com

Podobne wpisy