Zgodnie z nowym badaniem sztuczna inteligencja może służyć do oceny zdjęć podejrzanych wysypek wykonanych na smartfonach i wcześniejszego wykrywania boreliozy.

Borelioza dotyka około 300 000 ludzi w USA każdego roku i jest przenoszona przez ukąszenie zakażonego kleszcza jelenia. 

Bezbolesna wysypka, zwana rumieniem wędrującym (EM), zwykle pojawia się tydzień lub później, po którym następują bardziej poważne objawy, w tym gorączka, ból głowy, dreszcze, ból stawów i obrzęk węzłów chłonnych.

Borelioza jest najskuteczniej leczona, jeśli zostanie wykryta wcześnie. 

Nieleczona może powodować zaburzenia funkcji poznawczych, chroniczne zmęczenie, kołatanie serca i bolesny obrzęk, który może utrzymywać się od miesięcy do lat.

Zespół z Johns Hopkins wyszkolił komputery do skanowania obrazów „wysypki selfie” i odróżniania EM od zdrowej skóry, z wynikiem ponad 90%.

Według raportu opublikowanego w czasopiśmie Computers in Biology and Medicine , naukowcy z Johns Hopkins Applied Research Laboratory wykorzystali obrazy rumienia wędrującego, innych schorzeń dermatologicznych i zdrowej skóry, aby „trenować” komputery uczące się w celu wykrycia skóry zakażonej boreliozą.

AI prawidłowo rozpoznała rumień wędrujący ze zdrowej skóry w 94% przypadków i miała 72% dokładność, wybierając między EM a wysypką spowodowaną zapaleniem tkanki łącznej, opryszczką i innymi schorzeniami.

U pacjentów, u których już zdiagnozowano boreliozę, system pozytywnie zidentyfikował EM w 86% przypadków.

Wysypka pojawia się jako pierścień wokół śladu ugryzienia, zaczynający się od 2 do 2,5 cala szerokości i rozszerzający się do sześciu do 12 cali lub nawet więcej.

„Możliwość analizowania obrazów wysypki za pomocą sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia się pozwala nam dokładniej zdiagnozować, czy pacjent ma boreliozę, określić stadium choroby i ustalić bardziej odpowiedni plan leczenia ” – mówi John Aucott, dyrektor Johns Centrum Badań Klinicznych Choroby z Lyme Hopkinsa.

Błędna diagnoza choroby z Lyme, szczególnie wczesna, jest powszechna, ponieważ wysypka często ustępuje, zanim poważniejsze objawy zdecydują o skierowaniu do lekarza.

Badania krwi w celu wykrycia przeciwciał dla Borrelia burgdorferi, bakterii wywołującej boreliozę, są często zawodne, podczas gdy biopsje skóry są czasochłonne i nie zawsze dostępne dla klinicystów.

„W najbliższej przyszłości, jeśli zauważysz okrągłą, czerwoną wysypkę na skórze, możesz zrobić jej zdjęcie tak szybko, jak to możliwe, aby podzielić się z lekarzem” – powiedział Aucott. „W ten sposób, nawet jeśli wysypka zniknie, a objawy choroby z Lyme nadal będą występować, twój lekarz może postawić prawidłową diagnozę przy użyciu naszej techniki analizy.”

Źródło: dailymail.co.uk