Nowy „mini-komputer” BBC dla dzieci w wieku szkolnym został wzbogacony o obsługę sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, nowy głośnik i mikrofon. Micro: bit wielkości dłoni został wprowadzony w 2016 roku w ramach kampanii BBC „Make it Digital”, a cztery lata później ponad pięć milionów egzemplarzy zostało wykorzystanych przez szkoły i dzieci na całym świecie.

Oprócz nowego mikrofonu i głośnika, których można używać do wszystkiego, od nasłuchiwania dźwięków dzwonka do odtwarzania nagrań głosowych, urządzenie będzie zawierało czujnik dotykowy, który może zliczać, jak często mucha ląduje na podkładce.

Inne nowe czujniki w urządzeniu, w tym światło, magnetyzm i temperatura, umożliwiają szerszy zakres zastosowań.

Fundacja Micro Bit Educational Foundation stwierdziła, że ​​zmiany były odpowiedzią na prośby nauczycieli z całego świata w ciągu czterech lat od pierwszego wydania.

„Celem [micro: bit] jest pomoc dzieciom w odblokowaniu ich potencjału twórczego i nauczeniu się, jak kształtować otaczający ich świat” – powiedział BBC News Gareth Stockdale, dyrektor generalny Micro Bit Educational Foundation .

„Nauka kodowania i myślenia komputerowego może zwiększyć ich szanse życiowe w XXI wieku”.  Micro: bit to koncepcja podobna do Raspberry Pi, ale jest znacznie prostsza i jest bardziej pomocna w nauce niż komputer na chipie Pi. Oba mogą być używane w projektach w stylu „twórców” – dzięki temu można dołączać czujniki i inne elementy, aby tworzyć rzeczywiste projekty. Ale Pi jest znacznie bardziej zaawansowane, z gniazdami do podłączania monitorów, klawiatur i innych urządzeń „w pełni komputerowych”.

Nowy micro: bit to mocniejsze urządzenie łączące wszystkie te same cechy oryginału i dodatkowe funkcje, aby usprawnić naukę w klasie, powiedziała fundacja. Oprócz nowych funkcji sprzętowych najnowsza aktualizacja obejmuje nową platformę techniczną, która zapewnia obsługę sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jest to płytka drukowana wielkości dłoni i zawiera 25 diod LED, które można zaprogramować tak, aby wyświetlały kształty, cyfry i litery. Posiada również układ Bluetooth do łączności bezprzewodowej.

Dyrektor generalny BBC Tim Davie powiedział, że projekt micro: bit ma te same cechy, które tworzą rdzeń BBC – „informować, edukować i bawić”. Od momentu uruchomienia w ramach naszej kampanii Make it Digital pomogło przekształcić umiejętności cyfrowe i uczenie się” – powiedział Davie.

Istnieje ponad pięć milionów mikro: bitów używanych w salach lekcyjnych na całym świecie, używanych do nauki podstaw kodowania poprzez interaktywne projekty.

Zaczęło się jako sposób na wsparcie myślenia komputerowego w Wielkiej Brytanii, ale od tego czasu BBC micro: bit osiągnął globalny sukces. Aby korzystać z urządzenia, użytkownicy piszą kod na komputerze, tablecie lub nawet smartfonie, a następnie przesyłają go do urządzenia, aby wykonywać zadania. Poprzednia wersja potrafiła flashować wiadomości i nagrywać ruchy – ale z mikrofonem, większą pamięcią, głośnikiem i czujnikiem dotyku – nowe urządzenie potrafi znacznie więcej, w tym reaguje na dźwięk.

Szacuje się, że od 2016 roku około 25 milionów dzieci nauczyło się obsługi komputera na tym urządzeniu i jest ono używane w 60 krajach. Urządzenie jest używane w szkołach podstawowych i średnich, bibliotekach, a nawet na uniwersytetach do demonstrowania aplikacji do kodowania.

„[Micro: bit] ma niską podłogę i wysoki sufit – możesz go wykonać tak zaawansowany, jak chcesz, ale może być również bardzo podstawowy” – powiedział Keith Quille, wykładowca na Technological University w Dublinie. „Uczymy go w szkołach podstawowych i na poziomie uniwersyteckim – ponieważ nie potrzebujesz wielu innych narzędzi, aby to działało, jest bardzo łatwe w użyciu”.

Fundacja twierdzi, że zmienia „zaangażowanie uczniów w technologię” i buduje zaufanie nauczycieli do wiodących umiejętności cyfrowych i kreatywnej edukacji komputerowej.

Najnowsza wersja urządzenia zostanie wydana w listopadzie, począwszy od 11,50 GBP.

Źródło: dailymail.co.uk