Badania ujawniają, że młodzi ludzie „łapią” nastroje swoich przyjaciół – a zły nastrój jest najbardziej zaraźliwy.

To tajemnica, która od lat wprawia w zakłopotanie wielu rodziców, ale teraz możemy wreszcie wiedzieć, dlaczego nastolatki są tak zrzędliwe. Badania wykazały, że nastolatki potrafią naprawdę łapać nastroje znajomych. I chociaż zarówno pozytywne, jak i negatywne nastroje są „zaraźliwe”, zdaniem zespołu złe nastroje są silniejsze.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycia mogą posłużyć do zapewnienia wsparcia emocjonalnego młodym ludziom, prowadząc do poprawy zdrowia psychicznego.

W badaniu naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie i Birmingham próbowali rozwiązać zagadkę, dlaczego nastolatki są nastrojowe.

Dr Per Block z Oksfordzkiego Leverhulme Centre for Demographic Science powiedział: „Nasze badanie jednoznacznie pokazuje, że na poszczególne osoby wpływa to, jak czują się inni wokół nich. Nastrój jest zaraźliwy i chociaż zarówno pozytywne, jak i negatywne nastroje są „łapane”, złe nastroje są silniejsze”.

W badaniu zespół przeanalizował 79 nastolatków w wieku od 15 do 19 lat podczas krótkiej trasy koncertowej z muzyką klasyczną. Każdy uczestnik rejestrował swoje codzienne nastroje i interakcje społeczne.

Dr Block powiedział: „To, co sprawia, że ​​nasze badanie jest wyjątkowe, to fakt, że mając ludzi w grupie o niewielkich wpływach zewnętrznych, doświadczając tego samego środowiska i spędzając razem czas, mogliśmy zobaczyć, kto z kim wchodził w interakcje i jak czuli się inni”.

Wyniki pokazały, że nastroje nastolatków stały się bardziej podobne do ludzi, z którymi spędzali czas, a zły nastrój był bardziej zaraźliwy niż dobry.

„Ponieważ nastrój często się zmienia i jest pod wpływem różnych czynników środowiskowych, które różnią się u poszczególnych osób, w wielu badaniach zebranie kompleksowych danych jest trudne. Ale ponieważ nasi uczestnicy mieszkali razem, pokonaliśmy również to wyzwanie”.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia można wykorzystać do zapewnienia nastolatkom lepszego wsparcia emocjonalnego.

Dr Block dodał: „Mamy nadzieję, że jest to krok w kierunku zrozumienia, dlaczego ludzie popadają w długotrwałe niskie stany, zrozumienia czynników społecznych, które determinują samopoczucie emocjonalne u nastolatków, a na dłuższą metę, jak można zapewnić wsparcie emocjonalne prowadzące do poprawy zdrowia psychicznego”.

Źródło: dailymail.co.uk