Światowy Dzień Głośnego Czytania (ang. World Read Aloud Day) koncentruje się na uświadomieniu znaczenia czytania na głos i dzielenia się historiami oraz propagowaniu umiejętności czytania i pisania jako prawa człowieka.

Światowy Dzień Głośnego Czytania został stworzony w 2010 roku przez LitWorld , organizację non-profit wierzącą w moc czytania. Badania pokazują, że ludzie, którzy często czytają, są lepiej przygotowani do rozumienia innych, empatii i patrzenia na świat z różnych perspektyw. Czytanie na głos pomaga rozwijać umiejętności czytania, buduje społeczność i łączy nas ze sobą.

Obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania odbywają się corocznie od 2010 roku. Data jest corocznie ustalana przez organizatorów. Przez pierwsze lata była to pierwsza środa marca, współcześnie obchody są na początku lutego.

Parafrazując klasyka, Polacy nie gęsi i swój Dzień Głośnego Czytania mają. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania odbywa się corocznie od 2001 r. w dniu urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książki dla dzieci i młodzieży.

Źródło:  www.bimkal.pl