Psy pracujące w armii Stanów Zjednoczonych będą mogły w przyszłości nosić gogle rzeczywistości rozszerzonej (AR), które umożliwią żołnierzom wydawanie im zdalnych poleceń podczas operacji. Okulary są opracowywane przez Command Sight, firmę z siedzibą w Seattle i pozwoliłyby psom wojskowym pomagać w operacjach ratowniczych i rozpoznawać potencjalnie niebezpieczne obszary pod kątem zagrożeń i materiałów wybuchowych, podczas gdy ich opiekunowie pozostają w bezpiecznej odległości.

Technologia, która według armii amerykańskiej jest pierwszą tego rodzaju, pozwala przewodnikowi zobaczyć wszystko, co widzi pies, a następnie wydaje określone polecenia za pomocą wizualnych wskazówek, które pojawiają się w linii wzroku psa.

Obecnie psy wojskowe są najczęściej kierowane za pomocą sygnałów ręcznych lub wskaźników laserowych, co wymaga od przewodnika bliskiej odległości. Osoby prowadzące mogą również korzystać z komunikacji głosowej z kamerą i radiem podłączonym do psa, ale polecenia mogą być dla psa dezorientujące.

Armia stwierdziła, że ​​gogle AR mogą zaoferować psom sił specjalnych i ich opiekunom nową alternatywę, zwłaszcza że zwierzęta są już przyzwyczajone do noszenia okularów ochronnych podczas operacji.

Stephen Lee, starszy naukowiec z Biura Badań Armii, powiedział w oświadczeniu, że nowa technologia zaoferowała wojsku „krytyczne narzędzie do lepszej komunikacji z psami wojskowymi”.

„Rzeczywistość rozszerzona działa inaczej dla psów niż dla ludzi” – powiedział Lee. „AR będzie używany do dostarczania psom poleceń i wskazówek; pies nie powinien wchodzić z nią w interakcję jak człowiek” – dodał.

Prototypowy projekt wymaga, aby pies był na smyczy, ponieważ gogle mają przewody. Jednak naukowcy pracują nad uczynieniem tej technologii bezprzewodową w następnej fazie rozwoju.

„Wciąż jesteśmy na początkowych etapach badań nad zastosowaniem tej technologii do psów, ale wyniki naszych wstępnych badań są niezwykle obiecujące” – powiedział Peper.

„Wiele z dotychczasowych badań przeprowadzono z moim rottweilerem, Mater” – powiedział. „Jego zdolność do uogólniania z innych treningów do pracy z goglami AR była niesamowita”.

Na kolejnym etapie rozwoju gogli naukowcy będą współpracować z siłami specjalnymi marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w celu zbudowania prototypów do przetestowania na ich psach wojskowych.

Wszystkie gogle będą wykonane na zamówienie, poinformowała armia amerykańska, a każdy pies podczas próby zostanie zeskanowany w 3D, aby programiści mogli zrozumieć, gdzie umieścić optykę i komponenty elektryczne.

Więcej o technologiach AR (rzeczywistość rozszerzona) w naszym serwisie tutaj.

Źródło: dailymail.co.uk

Podobne wpisy