Ponad jedna trzecia nastolatków w UE przyznała się do sporadycznego spożywania alkoholu w dużych ilościach, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku dorosłych. Jest to poważny problem szczególnie w jednym kraju.
W większości krajów europejskich odsetek osób nadużywających alkoholu wśród nastolatków – osób w wieku 15–16 lat – jest znacznie wyższy niż wśród dorosłych.
Ponieważ wczesne picie wiąże się z piciem w późniejszym życiu, stanowi to poważny problem zdrowia publicznego na kontynencie.
W 2019 r. średnio ponad jedna trzecia (37,4%) nastolatków w UE przyznała się do okazjonalnego spożywania dużych ilości alkoholu co najmniej raz w ciągu ostatnich 30 dni, podczas gdy wśród dorosłych wskaźnik ten wynosił mniej niż jeden na pięciu (18,7%). Zatem młodzież pijąca dużo częściej niż dorośli.
W których krajach odsetek nastolatków okazjonalnie spożywających duże ilości alkoholu jest najwyższy? Jak różnią się różnice w spożyciu intensywnego alkoholu wśród nastolatków i dorosłych w Europie? Czy spożycie alkoholu przez nieletnich rośnie czy maleje?
W 2019 r. odsetek osób pijących sporadycznie w dużych ilościach wśród nastolatków, definiowanych jako wypicie pięciu lub więcej drinków przy jednej okazji, wahał się od 8% w Islandii do 59% w Danii.
Cztery kraje nordyckie zgłosiły najniższe wskaźniki, ale Dania była na szczycie
Cztery kraje nordyckie – Islandia, Norwegia, Szwecja i Finlandia – odnotowały najniższy wskaźnik nadmiernego picia wśród osób w wieku 15–16 lat. Jednakże inny kraj nordycki, Dania, odnotował najwyższy wskaźnik osób pijących dużo.
Może to mieć związek z przepisami. Jak wynika z raportu OECD „Stan zdrowia w cyklu UE, 2022”, w Danii młodzież ma wcześniejszy dostęp do alkoholu niż w innych krajach nordyckich, a polityka kontroli spożycia alkoholu jest również mniej rygorystyczna.
Ustawowy wiek umożliwiający kupowanie piwa i wina w Danii jest niższy i wynosi 16 lat w porównaniu do 18 lat, chociaż obecnie planuje się ograniczenie sprzedaży napojów zawierających więcej niż 6 procent alkoholu osobom w wieku 16–18 lat.
Tylko w pięciu krajach, czterech krajach nordyckich i Portugalii, odsetek osób spożywających duże ilości alkoholu wynosił poniżej 25%.
Poza Danią w czterech krajach odsetek ten wynosił ponad 45 proc. Były wśród nich Niemcy, Austria, Słowacja i Chorwacja.
Młodzież we Francji i Hiszpanii (34 procent) oraz we Włoszech (35 procent) odnotowała niższy wskaźnik upijania się niż średnia w UE.
Więcej danych porównawczych znajdziesz TUTAJ.
Źródło: euronews.com