Jeśli nie możesz odebrać sygnału telefonu komórkowego, gdy spacerujesz z psem po okolicy, wiadomość ta sprawi, że twoja krew się zagotuje: NASA umieszcza sieć 4G na Księżycu. Aby osiągnąć swój cel na 2028 r., czyli zbudować bazę księżycową i ostatecznie utrzymać ludzką obecność na Księżycu, NASA przyznała 370 milionów dolarów kilkunastu firmom na wdrożenie technologii na powierzchni Księżyca. Te innowacje obejmują zdalne wytwarzanie energii, zamrażanie kriogeniczne, robotykę, bezpieczniejsze lądowanie … i 4G . Bo jak inaczej astronauci będą tweetować swoje zdjęcia księżyca w golfa i selfie z księżycowego łazika?

NASA twierdzi, że 4G może zapewnić bardziej niezawodną komunikację na większe odległości niż obecne standardy radiowe obowiązujące na Księżycu. Podobnie jak na Ziemi, sieć 4G zostanie ostatecznie uaktualniona do 5G .

Firma Nokia ( NOK ) Bell Labs otrzymała na projekt 14,1 miliona dolarów. Bell Labs , dawniej obsługiwane przez AT&T, będzie współpracować z firmą Intuitive Machines, zajmującą się inżynierią lotów kosmicznych, w celu zbudowania sieci 4G-LTE.

John Oliver żartuje na temat AT&T ( T ) , spółki macierzystej CNN , ale 4G prawdopodobnie będzie działać lepiej na Księżycu niż tutaj – nie będzie miało żadnych drzew, budynków ani sygnałów telewizyjnych, które mogłyby zakłócać sygnał 4G. Sieć komórkowa Księżyca zostanie również specjalnie zaprojektowana, aby wytrzymać szczególne cechy powierzchni Księżyca: ekstremalną temperaturę, promieniowanie i próżnię kosmiczną.

Bell Labs stwierdził, że astronauci wykorzystają swoją sieć bezprzewodową do transmisji danych, sterowania łazikami księżycowymi, nawigacji w czasie rzeczywistym po terytorium Księżyca (pomyśl o Mapach Google dla Księżyca) i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości.

Sieć 4G na Ziemi jest obsługiwana przez gigantyczne wieże komórkowe z ogromnymi generatorami mocy. Jednak firma Bell Labs pomogła w stworzeniu technologii małych ogniw, która ma mniejszy zasięg, ale zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne wieże komórkowe i jest znacznie łatwiejsza do spakowania do statku rakietowego. Ta technologia małych komórek jest obecnie wdrażana w sieciach 5G na całym świecie.

Źródło: edition.cnn.com