Większość nastolatków już ma trudności z zasypianiem.

Zespół z Uniwersytetu Orebro w Szwecji poprosił 1300 nastolatków o sprawdzenie jak długi jest ich sen każdej nocy.

Poproszono ich także o nominowanie maksymalnie trzech znajomych, a za bardziej popularnych uznano tych, którzy otrzymali najwięcej nominacji.

Analiza wykazała, że ​​popularne nastolatki spały krócej niż ich rówieśnicy, tracąc do 27 minut snu w ciągu nocy.

Kiedy badacze przyjrzeli się oddzielnie chłopcom i dziewczętom, odkryli, że szczególnie popularne dziewczęta częściej doświadczały trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub zbyt wczesnym budzeniem się.

Popularni chłopcy nie odczuwali tych objawów w takim stopniu.

Naukowcy stwierdzili, że fakt, iż chłopcy i dziewczęta łączą różne przyjaźnie, może w pewnym stopniu wyjaśniać tę różnicę.

Pierwsza autorka, dr Serena Bauducco, stwierdziła: „Dziewczyny okazują więcej troski  o swoich przyjaciół i częściej niż chłopcy angażują się w zachowania pomagające.

„Może to oznaczać, że niosą ze sobą te obawy, gdy nadchodzi pora zaśnięcia”.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy stwierdzili, że bycie popularnym może wymagać poświęcenia większej ilości czasu przyjaciołom, co może skutkować mniejszą ilością czasu na sen.

Większe zaangażowanie emocjonalne również może prowadzić do problemów ze snem.

Chociaż niektórzy mogą spodziewać się, że powodem mogą być telefony i media społecznościowe, zespół stwierdził, że nie wierzy w to.

Dzieje się tak dlatego, że poprzednie badania również wykazały związek między popularnością a gorszym snem jeszcze przed pojawieniem się smartfonów – twierdzą.

„Nastolatki są prawdopodobnie populacją najbardziej pozbawioną snu w ciągu całego życia” – dodał dr Bauducco.

„Poprzednie badania wykazały, że 30 minut dodatkowego snu może prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego i wyników w szkole”.

Ponieważ dni szkolne zaczynają się wcześnie, wiele nastolatków może próbować nadrobić zaległości w spaniu w weekendy, ale naukowcy ostrzegają, że może to przynieść odwrotny skutek.

„Załóżmy, że nastolatek śpi w niedzielę do 13:00” – powiedziała dr Bauducco. „Zasnąć tej nocy, aby następnego dnia być gotowym do szkoły, będzie trudnym zadaniem, ponieważ nie będzie czuć zmęczenia”.

„Zbyt duże opóźnienie pobudki może przyczynić się do utrzymania problemu niedoboru snu narastającego w ciągu tygodnia”.

W czasopiśmie Frontiers in Sleep zespół stwierdził, że jego zdaniem omawianie norm społecznych dotyczących snu i oczekiwań przyjaciół przed snem to brakujący element istniejących interwencji dotyczących snu u nastolatków.

Źródło: DailyMail.com

Podobne wpisy