Urodzony w Pakistanie i mieszkający w Danii profesor Mushtaq Bilal uważa, że modele językowe AI, jeśli będą stosowane przemyślanie, mogą pomóc w demokratyzacji edukacji, a nawet ustąpić miejsca większej wiedzy.
Przykłady programów wspomagających prace akademickie opartych na sztucznej inteligencji wg rankingu profesora
Według własnych słów Bilala: „Gdyby ChatGPT i Google Scholar pobrali się, ich dzieckiem byłoby Consensus — wyszukiwarka oparta na sztucznej inteligencji”.
Consensus wygląda jak większość wyszukiwarek, ale wyróżnia go to, że zadajesz pytania typu „tak/nie”, na które dostarcza odpowiedzi w oparciu o konsensus społeczności akademickiej.
Użytkownicy mogą również zapytać Consensus o związek między koncepcjami oraz o przyczynę i skutek czegoś. Na przykład: Czy imigracja poprawia gospodarkę?
Consensus odpowiedziałby na to pytanie, stwierdzając, że większość badań wykazało, że imigracja ogólnie poprawia gospodarkę, podając listę artykułów akademickich, na podstawie których doszedł do konsensusu, i ostatecznie udostępniając streszczenia najważniejszych przeanalizowanych artykułów.
Wyszukiwarka oparta na sztucznej inteligencji jest przystosowana do odpowiadania wyłącznie na sześć tematów: ekonomia, sen, polityka społeczna, medycyna oraz zdrowie psychiczne i suplementy zdrowotne.
Elicit, „asystent badawczy AI” według swoich założycieli, wykorzystuje również modele językowe do odpowiadania na pytania. Jednak jego wiedza opiera się wyłącznie na badaniach, umożliwiając „inteligentne rozmowy” i burzę mózgów z bardzo kompetentnym i zweryfikowanym źródłem.
Oprogramowanie może również znaleźć odpowiednie artykuły bez idealnie dopasowanych słów kluczowych, podsumować je i wyodrębnić kluczowe informacje.
Chociaż modele językowe, takie jak ChatGPT, nie zostały zaprojektowane tak, aby celowo oszukiwać, udowodniono, że mogą generować tekst nieoparty na faktach i zawierać fałszywe cytaty do nieistniejących artykułów.
Istnieje jednak aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która zapewnia prawdziwe cytaty z faktycznie opublikowanych artykułów – Scite.
„To jedno z moich ulubionych rozwiązań poprawiających przepływ pracy” – powiedział Bilal.
Podobnie jak w przypadku Elicit, Scite na zadane pytanie dostarcza odpowiedzi wraz ze szczegółową listą wszystkich artykułów cytowanych w odpowiedzi.
„Ponadto, jeśli zgłoszę twierdzenie, które zostanie odrzucone lub potwierdzone przez różne osoby lub różne czasopisma, Scite podaje mi dokładną liczbę. Jest to więc naprawdę bardzo, bardzo potężne”.
„Gdybym miał prowadzić seminarium na temat pisania, nauczyłbym się korzystać z tej aplikacji”.
„Research Rabbit to niesamowite narzędzie, które SZYBKO MONITORUJE Twoje badania. A co najlepsze: jest BEZPŁATNE. Ale większość naukowców o tym nie wie” – napisał na Twitterze Bilal .
Nazywany przez założycieli „Spotify badań”, Research Rabbit umożliwia dodawanie artykułów naukowych do „zbiorów”.
Zbiory te pozwalają oprogramowaniu poznać zainteresowania użytkownika, podając nowe odpowiednie rekomendacje.
Research Rabbit umożliwia także wizualizację sieci naukowej artykułów i współautorów na wykresach, dzięki czemu użytkownicy mogą śledzić prace jednego tematu lub autora i bardziej zagłębiać się w ich badania.
ChatPDF to aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która ułatwia i przyspiesza czytanie i analizowanie artykułów w czasopismach.
„To coś w rodzaju ChatGPT, ale do artykułów naukowych” – powiedział Bilal.
Użytkownicy zaczynają od przesłania artykułu badawczego w formacie PDF do oprogramowania AI, a następnie zaczynają zadawać mu pytania.
Następnie aplikacja przygotowuje krótkie streszczenie artykułu i udostępnia użytkownikowi przykładowe pytania, na które może odpowiedzieć w oparciu o cały artykuł.
Źródło: euronews.com