Przyszłość środowiska akademickiego prawdopodobnie zmieni się dzięki modelom językowym AI, takim jak ChatGPT. Oto kilka innych narzędzi, o których warto wiedzieć.

„ChatGPT na nowo zdefiniuje przyszłość badań akademickich. Jednak większość naukowców nie wie, jak z niego korzystać inteligentnie” – napisał niedawno na Twitterze Mushtaq Bilal, badacz ze stopniem doktora na Uniwersytecie Południowej Danii.

Środowisko akademickie i sztuczna inteligencja (AI) są coraz bardziej ze sobą powiązane, a w miarę ciągłego rozwoju sztucznej inteligencji prawdopodobne jest, że naukowcy nadal będą albo wykorzystywać jej potencjał, albo wyrażać obawy dotyczące związanych z nią zagrożeń.

„W środowisku akademickim istnieją dwa obozy. Pierwszy to pierwsi użytkownicy sztucznej inteligencji, drugi to profesorowie i pracownicy naukowi, którzy uważają, że sztuczna inteligencja psuje uczciwość akademicką” – Bilal powiedział Euronews Next.

Mocno sytuuje się w pierwszym obozie.

Urodzony w Pakistanie i mieszkający w Danii profesor uważa, że ​​modele językowe AI, jeśli będą stosowane przemyślanie, mogą pomóc w demokratyzacji edukacji, a nawet ustąpić miejsca większej wiedzy.

Wielu ekspertów zwróciło uwagę, że dokładność i jakość wyników generowanych przez modele językowe, takie jak ChatGPT, nie są godne zaufania. Wygenerowany tekst może czasami być stronniczy, ograniczony lub niedokładny.

Bilal twierdzi jednak, że zrozumienie tych ograniczeń w połączeniu z właściwym podejściem może sprawić, że modele językowe „wykonają za ciebie dużo wartościowej pracy”, zwłaszcza dla środowiska akademickiego.

Przyrostowe monitowanie o utworzenie „struktury”

Bilal twierdzi, że aby stworzyć strukturę godną środowiska akademickiego, zasadnicze znaczenie ma opanowanie techniki stopniowego podpowiadania, techniki tradycyjnie stosowanej w terapii behawioralnej i kształceniu specjalnym.

Polega na podzieleniu złożonych zadań na mniejsze, łatwiejsze do wykonania etapy i zapewnieniu podpowiedzi lub wskazówek, które pomogą danej osobie pomyślnie wykonać każdy z nich. Podpowiedzi stopniowo stają się coraz bardziej skomplikowane.

W terapii behawioralnej stopniowe podpowiadanie pozwala jednostkom budować poczucie pewności. W modelach językowych pozwala na „znacznie bardziej wyrafinowane odpowiedzi”.

W wątku na Twitterze Bilal pokazał, jak udało mu się nakłonić ChatGPT do zapewnienia „genialnego zarysu” artykułu w czasopiśmie za pomocą przyrostowego podpowiedzi.

Swoją demonstrację Bilal zaczął od zapytania ChatGPT o konkretne koncepcje istotne dla jego pracy, następnie o autorów i ich pomysły, prowadząc chatbota opartego na sztucznej inteligencji przez wiedzę kontekstową związaną z jego esejem.

„Teraz, gdy ChatGPT ma już dobre pojęcie o moim projekcie, proszę go o stworzenie konspektu artykułu w czasopiśmie” – wyjaśnił, zanim oświadczył, że uzyskane wyniki prawdopodobnie zaoszczędzą mu „20 godzin pracy”.

„Gdybym po prostu napisał akapit dla każdego punktu konspektu, miałbym przyzwoitą pierwszą wersję mojego artykułu”.

Przyrostowe podpowiedzi pozwalają także ChatGPT i innym modelom sztucznej inteligencji pomóc w „uczynieniu edukacji bardziej demokratyczną” – powiedział Bilal.

Niektórzy ludzie mają luksus omawiania z profesorami Harvardu lub Oksfordu potencjalnych zarysów akademickich lub założeń artykułów naukowych, „ale nie wszyscy to robią” – wyjaśnił.

„Gdybym był w Pakistanie, nie miałbym dostępu do profesorów z Harvardu, ale nadal musiałbym przeprowadzić burzę mózgów. Zamiast tego mógłbym używać aplikacji AI do prowadzenia inteligentnych rozmów i pomagania w formułowaniu moich badań”.

Bilal niedawno zmusił ChatGPT do myślenia i mówienia jak profesor Stanforda. Następnie, aby sprawdzić autentyczność uzyskanych wyników, zadał te same pytania prawdziwemu profesorowi ze Stanford. Wyniki były zdumiewające. ChatGPT to tylko jedna z wielu aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, których możesz używać do pisania artykułów akademickich lub do naśladowania rozmów ze znanymi naukowcami.

Jaką obietnicę niesie sztuczna inteligencja dla przyszłości badań?

Rozwój sztucznej inteligencji będzie tak fundamentalny, jak „stworzenie mikroprocesora, komputera osobistego, Internetu i telefonu komórkowego” – napisał Bill Gates w najnowszym poście na swoim osobistym blogu zatytułowanym „Rozpoczęła się era sztucznej inteligencji”. .

„Komputery nie miały takiego wpływu na edukację, jakiego wielu z nas w branży miało nadzieję” – napisał. 

„Ale myślę, że w ciągu najbliższych 5–10 lat oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji w końcu spełni obietnicę zrewolucjonizowania sposobu, w jaki ludzie uczą się i uczą”.

Programy wspomagające prace akademickie – oparte na sztucznej inteligencji – zaprezentujemy za tydzień w kolejnym wpisie

Źródło: euronews.com

Podobne wpisy