Nowe badania ujawniły, że nastolatki, które palą trawkę przynajmniej raz w tygodniu przez sześć miesięcy, mogą stracić do dwóch punktów IQ w i w przyszłości trudniej jest im rozwiązać problem. 

Royal College of Surgeons w Irlandii (RCSI) przebadało 808 nastolatków, którzy używali konopi indyjskich przynajmniej raz w tygodniu przez co najmniej sześć miesięcy i 5308, którzy nie używali tego narkotyku. 

Odkryli, że osoby regularnie palące narkotyki tracą z czasem o dwa punkty IQ w porównaniu z tymi, które nie używały konopi indyjskich w okresie nastoletnim. Dalsza analiza wykazała, że ​​werbalne IQ, powiązane ze zrozumieniem pojęć, abstrakcyjnym rozumowaniem i pamięcią, spada o trzy punkty u osób, które osiągają wysoki poziom. 

„Utrata punktów IQ we wczesnym okresie życia może mieć znaczący wpływ na wyniki w szkole i na studiach oraz późniejsze perspektywy zatrudnienia” – powiedziała autorka, Mary Cannon. 

Według zespołu odpowiedzialnego za nowe badanie marihuana jest najczęściej używaną nielegalną substancją na świecie, a młodzi ludzie są najczęściej używającymi. 

W samej Wielkiej Brytanii 29,6 procent osób w wieku 16-59 lat przyznało, że zażyło ten narkotyk przynajmniej raz w życiu – w porównaniu z 23,6 procent w 2002 roku. 

Skany MRI wykonane w ramach badania ujawniły również, że ci, którzy palili marihuanę – nawet w minimalnym przypadku, gdy byli nastolatkami – wykazywali oznaki zmniejszonej istoty szarej w mózgu. 

Pierwszy autor badania, dr Emmet Power, pracownik naukowy w RCSI, powiedział, że istnieje wyraźny związek między częstym lub zależnym zażywaniem konopi indyjskich a zmianą IQ. „Odpowiada to spadkowi IQ o 1,98 punktu” – powiedział dr Power o wynikach. „Wyodrębniliśmy werbalne efekty zmiany IQ z czterech dostępnych badań. Odpowiada to spadkowi o 2,94 werbalnego IQ. Okazało się, że młodzi ludzie, którzy używają konopi często lub są uzależnieni od 18 roku życia, obniżyli IQ podczas obserwacji, co może być spowodowane spadkiem werbalnego IQ”.

Dr Power dodał: „Używanie konopi indyjskich w młodości budzi wielkie obawy, ponieważ rozwijający się mózg może być szczególnie podatny na uszkodzenia w tym okresie. Odkrycia pomagają nam lepiej zrozumieć tę ważną kwestię zdrowia publicznego”.

Profesor Mary Cannon, starszy autor i profesor epidemiologii psychiatrycznej, powiedziała, że ​​poprzednie badania wykazały, że osoby, które regularnie używają konopi indyjskich w młodym wieku, mają gorsze wyniki życiowe niż osoby nieużywające, dodając, że „są w grupie zwiększonego ryzyka poważnych chorób psychicznych, takich jak schizofrenia”. 

Odkrycia zostały opublikowane w Psychological Medicine.

Źródło: dailymail.co.uk

Podobne wpisy