Chip mózgowy wielkości spinacza jest uważany za „zmieniający życie” po tym, jak sparaliżowani pacjenci używają go do sterowania komputerem za pomocą umysłu. Firma Synchron z Kalifornii ogłosiła wyniki testów chipów ludzkiego mózgu.

Interfejs komputerowy mózgu Stentrode wszczepiono dwóm starszym mężczyznom. Obaj mężczyźni cierpią na paraliż kończyn górnych, który hamuje ich ruchy. 

Chip może mieć rozmiar spinacza, ale ten mały implant mózgowy przywrócił życie mężczyznom cierpiącym na paraliż kończyn górnych.

Synchron z siedzibą w Kalifornii, firma zajmująca się bioelektroniką neurowaskularną, ogłosiła, że ​​jej interfejs komputerowy mózgu Stentrode (BCI) umożliwia pacjentom wykonywanie zadań na komputerze wyłącznie za pomocą umysłu.

Korzystając z implantu, pacjenci osiągali średnią dokładność kliknięcia 92% i 93% oraz prędkość pisania 14 i 20 znaków na minutę – bez kiwnięcia palcem.

Zespół wykorzystuje naczynia krwionośne jako naturalną drogę prowadzącą do mózgu, połączoną z czujnikami rejestrującymi aktywność. Sygnały te są następnie przesyłane przez jednostkę telemetryczną do małego komputera przyklejonego taśmą do klatki piersiowej pacjenta, interpretując czynności, które osoba chce wykonać na pobliskim komputerze, takie jak wysyłanie wiadomości tekstowych, wysyłanie wiadomości e-mail i zakupy online. 

Udane próby na ludziach mają miejsce w czasie, gdy wiele firm niestrudzenie pracuje nad opracowaniem pierwszego chipa mózgowego – w szczególności Neuralink Elona Muska, który zademonstrował swoje urządzenie tylko na świni.

Profesor Peter Mitchell ze szpitala Royal Melbourne Hospital, dyrektor usług neurointervention i główny badacz w badaniu, powiedział, że wyniki są obiecujące i pokazują, że urządzenie można bezpiecznie wszczepiać i stosować u pacjentów.

„To pierwsza taka operacja, która została przeprowadzona, więc nie mogliśmy zagwarantować, że nie będzie żadnych problemów, ale w obu przypadkach operacja poszła lepiej, niż się spodziewaliśmy” – powiedział profesor Mitchell.

Próby na ludziach przeprowadzono z dwoma starszymi mężczyznami – Grahamem Felsteadem i Philipem O’Keefe. Felstead (60 lat) cierpi na chorobę neuronu ruchowego (MND), a O’Keefe (75 lat) ma stwardnienie zanikowe boczne (ALS), w wyniku czego oboje nie mogą poruszać kończynami górnymi.

Urządzenie Stentrode jest małe i elastyczne, dzięki czemu bezpiecznie przechodzi przez zakrzywione naczynia krwionośne w mózgu. Zespół zauważa, że ​​procedura jest podobna do procedury rozrusznika i nie wymaga otwartej operacji mózgu.

Po wszczepieniu chipa czujniki są układane w naczyniach i wprowadzane do wewnętrznej jednostki telemetrycznej, która łączy się z bezprzewodowym nadajnikiem przymocowanym taśmą do klatki piersiowej pacjenta. Aktywność mózgu jest zbierana przez czujniki, które są wysyłane do nadajnika, który interpretuje je na zadania komputera. System zawiera również eye-tracker do nawigacji kursorem na ekranie komputera.

Felstead powiedział: „Używanie Stentrode zmieniło życie”.

„Urządzenie pozwoliło mi znów być produktywnym, w tym robić zakupy, korzystać z bankowości i delegować zadania członkom Rotary Club, z którymi pracuję jako wolontariusz. Niesamowite jest odzyskanie tego poziomu niezależności ”. Otrzymał implant w sierpniu 2019 roku i używa go do dziś.

O’Keefe otrzymał swoje urządzenie Stentrode w kwietniu 2020 roku, które pozwoliło mu kontrolować urządzenia komputerowe w celu wykonywania zadań związanych z pracą i innych niezależnych czynności.

Thomas Oxley, neurointerwencjonista i dyrektor generalny Synchron, powiedział, że był to przełomowy moment w dziedzinie interfejsów mózg-komputer.

„Z radością informujemy, że dostarczyliśmy w pełni wszczepialną, bezprzewodową technologię do zabrania do domu, która nie wymaga operacji na otwartym mózgu, która działa w celu przywrócenia wolności osobom z poważną niepełnosprawnością” – powiedział Oxley. „Nasz pierwszy na rynku produkt skupi się na sterowaniu urządzeniami inteligentnymi za pomocą impulsów mózgowych, bez konieczności użycia rąk”.

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Melbourne Nicholas Opie, współprzewodniczący Vascular Bionics Laboratory na Uniwersytecie i główny specjalista ds. Technologii Synchron, powiedział, że rozwój był ekscytujący, a pacjenci, których to dotyczy, odzyskali poziom wolności w swoim życiu.

Zespół zauważa, że ​​chociaż próby te okazały się sukcesem, technologia ma jeszcze kilka lat, zanim zostanie udostępniona opinii publicznej – ale „niestrudzenie pracują, aby to urzeczywistnić”.

Źródło: dailymail.co.uk