Badania pokazują, że nastolatki, które mają dobre relacje z nauczycielami w szkole, cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym jako dorośli. Koreański badacz przeanalizował dane prawie 20 000 uczestników w ciągu 13 lat. Znalazł związek między dobrymi relacjami nauczyciel-uczeń a późniejszym samopoczuciem. Poprawa tych relacji może mieć skutki wykraczające poza sukces akademicki.

Na podstawie 13-letnich badań 20 000 rodzeństwa koreańscy naukowcy odkryli związek między dobrymi relacjami ucznia z nauczycielem w szkole a pozytywnym samopoczuciem uczniów po dwudziestce.  Nauczyciele, którzy dbają o dobre relacje ze swoimi uczniami, mogą mieć trwały efekt, wykraczający poza osiągnięcia akademickie.

Chociaż przyjaźnie w szkole są ważne, naukowcy nie znaleźli tego samego związku między dobrymi relacjami z rówieśnikami a zdrowiem uczniów w wieku dorosłym. 

Według Jinho Kim z Koreańskiego Uniwersytetu – autora badań – szkoły powinny inwestować w szkolenie nauczycieli, aby budowali ciepłe i wspierające relacje ze swoimi uczniami.

Poprzednie badania koncentrowały się głównie na relacjach nastolatków z rówieśnikami, a nie na ich relacjach z nauczycielami. Aby dowiedzieć się więcej na temat relacji nauczyciel-uczeń, Kim przeanalizował dane prawie 20 000 uczestników z długoterminowego badania Add Health w USA. Add Health to ogólnokrajowe, podłużne badanie w USA, w którym obserwowano uczestników przez 13 lat, od siódmej klasy do wczesnej dorosłości. 

Pula uczestników badania obejmowała ponad 3400 par rodzeństwa, więc Kim mógł kontrolować czynniki rodzinne, takie jak genetyka, sąsiedztwo i wpływ rodzinnego gospodarstwa domowego.  

Jako nastolatkowie uczestnicy odpowiadali na pytania takie jak: „Jak często miałeś problemy z dogadywaniem się z innymi uczniami?”, „Jak bardzo zgadzasz się, że przyjaciele troszczą się o Ciebie?” – Jak często miałeś problemy z porozumiewaniem się z nauczycielami? i „Jak bardzo zgadzasz się, że nauczyciele troszczą się o Ciebie?” 

Jako dorośli uczestnicy byli pytani o stan ich zdrowia psychicznego i fizycznego, dokonano pomiarów ciśnienia krwi i wskaźnika masy ciała. 

Uczestnicy, którzy zgłosili lepsze relacje zarówno ze swoimi rówieśnikami, jak i nauczycielami w gimnazjum i liceum, również zgłosili lepszy stan zdrowia fizycznego i psychicznego w wieku około 20 lat, stwierdził Kim. 

Patrząc na wspólne pary rodzeństwa, związek między dobrymi relacjami z nauczycielami a zdrowiem dorosłych pozostawał znaczący. 

Jak twierdzi Kim, wcześniej zgłaszane powiązania między relacjami z rówieśnikami a zdrowiem fizycznym mogą w rzeczywistości odzwierciedlać inne, podstawowe czynniki związane z pochodzeniem rodzinnym uczniów, ponieważ badania nie kontrolowały tych czynników.   

Poprzednie badania sugerowały, że relacje społeczne nastolatków mogą być powiązane z wynikami zdrowotnymi w wieku dorosłym, być może dlatego, że złe relacje mogą prowadzić do chronicznego stresu, który może zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych w ciągu życia. 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie School Psychology.

Źródło: dailymail.co.uk

Podobne wpisy