Przeglądanie Internetu podczas oglądania telewizji prowadzi do utraty uwagi i może wpływać na pamięć. Naukowcy odkryli związek między wielozadaniowością multimedialną a zapominaniem.
Wielozadaniowość medialna polega na jednoczesnym korzystaniu z kilku form mediów cyfrowych. Przykładem może być dłuższe oglądanie telewizji podczas pisania SMS-ów i surfowania po Internecie.
Naukowcy powiązali „wielozadaniowość multimedialną” – jednoczesne korzystanie z kilku form mediów cyfrowych – ze słabą pamięcią.
Podczas eksperymentów laboratoryjnych amerykańscy naukowcy odkryli, że osoby, które zajmowały się wielozadaniowością w domu, miały upośledzoną zdolność przypomnienia sobie przedmiotów na ekranie komputera.
„Kiedy nawigujemy w naszym życiu, mamy okresy, w których jesteśmy sfrustrowani, ponieważ nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wiedzy, wyrażając to, co wiemy” – powiedział dr Anthony Wagner z Uniwersytetu Stanforda w USA.
„Na szczęście nauka dysponuje teraz narzędziami, które pozwalają nam wyjaśnić, dlaczego dana osoba od czasu do czasu może nie pamiętać czegoś zapisanego w jej pamięci. Rzeczy, które wydarzyły się jeszcze zanim zaczniesz sobie przypominać, wpłyną na to, czy rzeczywiście będziesz w stanie ponownie aktywować wspomnienie”.
W grupie 80 osób dorosłych w wieku od 18 do 26 lat badacze zbadali, czy wielozadaniowość mediów wiąże się ze spontanicznymi zanikami uwagi i czy te zaniki z kolei negatywnie odnoszą się do zapamiętywania.
Aby przetestować pamięć, uczestnikom krótko przedstawiono obrazy obiektów na ekranie komputera, takich jak kapelusz, patelnia, bransoletka, owad lub zlew kuchenny.
Po dziesięciominutowym opóźnieniu pokazano im drugą rundę zdjęć i musieli określić, czy są większe czy mniejsze, przyjemniejsze czy nieprzyjemne, czy też widzieli ten obraz wcześniej.
Technika ta została wcześniej opracowana przez dr Wagnera i wyszczególniona w badaniu z 2005 roku w korze mózgowej.
Podczas wykonywania zadań pomiary wielkości źrenicy i aktywność mózgu – w szczególności fale mózgowe określane jako „moc alfa” tylna uzyskana za pomocą elektroencefalogramu (EEG) – były rejestrowane jako miara utraty uwagi.
„Zwiększenie mocy alfa z tyłu czaszki wiąże się z zanikami uwagi, błądzeniem umysłu, rozproszeniem uwagi i tak dalej” – powiedział autor badania Kevin Madore, również ze Stanford.
„Wiemy również, że zwężenia w średnicy źrenicy – w szczególności przed wykonaniem różnych zadań – są związane z niepowodzeniami, takimi jak wolniejszy czas reakcji i częstsze błądzenie umysłu”.
W międzyczasie wielozadaniowość medialna została oceniona na podstawie raportów, jak dobrze potrafią badani korzystać z wielu źródeł mediów, takich jak wysyłanie SMS-ów i oglądanie telewizji.
„Zdefiniowaliśmy wielozadaniowość mediów jako liczbę mediów jednocześnie zaangażowanych w ciągu typowej godziny konsumpcji” – powiedział Madore dla MailOnline.
„Wielozadaniowość z cięższymi mediami to osoby, które oglądają telewizję, wysyłają SMS-y, przeglądają internet, a może słuchają muzyki lub grają w grę telefoniczną, podczas gdy lżejsze wielozadaniowe media to osoby, które mogą oglądać telewizję samodzielnie lub podczas wysyłania wiadomości tekstowych”.
Następnie naukowcy porównali wydajność pamięci między poszczególnymi osobami i odkryli, że osoby z mniejszą zdolnością do ciągłej uwagi i cięższymi wielozadaniowymi mediami, zarówno radziły sobie gorzej z zadaniami pamięci.
Słaba pamięć wiązała się nie tylko z wielozadaniowością o dużej zawartości multimediów, ale również z utratą uwagi.
Nasza własna świadoma świadomość tego, jak uważni jesteśmy i ograniczanie potencjalnych czynników rozpraszających, takich jak nasze smartfony, może pomóc w zmniejszeniu utraty uwagi, a tym samym słabej pamięci w krótkim okresie.
Badanie może mieć również wpływ na schorzenia pamięci, takie jak choroba Alzheimera, i może prowadzić do zastosowań poprawiających uwagę i pamięć w życiu codziennym.
„Mamy teraz okazję zbadać i zrozumieć, w jaki sposób interakcje między sieciami mózgu, które wspierają uwagę, wykorzystanie celów i pamięć, odnoszą się do indywidualnych różnic w pamięci u osób starszych, zarówno niezależnie od choroby Alzheimera, jak i w odniesieniu do niej” – powiedział dr hab. Wagner.
Eksperci podkreślili, że chociaż znaleźli związek między słabą pamięcią a wielozadaniowością multimediów, nie mogą jednoznacznie stwierdzić, że jedno powoduje drugie.
Innymi słowy, wciąż nie ma pewności, jak duża liczba urządzeń może wpływać na pamięć.
„Nie możemy powiedzieć, że wielozadaniowość w przypadku cięższych mediów powoduje trudności z utrzymaniem uwagi i awariami pamięci, chociaż coraz więcej dowiadujemy się więcej o kierunkach interakcji” – powiedział Madore.
Badanie zostało opublikowane w Nature .
Źródło: dailymail.co.uk