Nowe badania wykazały, że otyłość u dzieci może być wynikiem zmian w centrum nagrody w młodym mózgu, które prowadzą do „błędnego koła” przejadania się. Naukowcy z Yale University przebadali mózgi ponad 5000 dzieci przy użyciu nowatorskiej techniki MRI, która wykazuje oznaki zapalenia.

Odkryli, że część mózgu zwana jądrem półleżącym zadała „uderzenie” niektórym dzieciom, kiedy jadły niezdrowe jedzenie – tym samym dzieciom, które miały nadwagę i przybrały na wadze, kiedy badacze zbadali je rok później.

Zespół ma nadzieję, że informacje te pomogą zidentyfikować dzieci zagrożone problemami żywieniowymi i skierować je do poradni dietetycznych na wczesnym etapie, zanim powstanie problem.

Autor badania, Richard Watts, powiedział, że wiadomo, iż stan zapalny jest związany z otyłością, ale do tej pory naukowcy nie byli pewni, jak dokładnie reagował mózg.

Watts i współpracownicy uważają, że u dzieci, które jedzą niezdrowe jedzenie, może rozwinąć się stan zapalny mózgu, który następnie zmniejsza dreszczyk emocji związany z kolejnymi słodkimi przekąskami. Zmniejszony dreszczyk emocji powoduje następnie, że jedzą więcej niezdrowej żywności, tworząc „błędne koło jedzenia złego jedzenia, które prowadzi do chęci większej ilości złego jedzenia”.

Korzystając z nowatorskiej techniki MRI o nazwie Restriction Spectrum Imaging, która pozwala bliżej przyjrzeć się mikrostrukturze, zespół zbadał gęstość komórek jądra półleżącego – rejonu mózgu zaangażowanego w motywację nagrody i zachowania żywieniowe.

Skorzystali z publicznie dostępnych danych zebranych w ramach badania rozwoju poznawczego Adolescent Brain Cognitive Development finansowanego przez National Institutes of Health. Nastąpiło to po rozwoju mózgu i wynikach zdrowotnych u ponad 11 000 dzieci.

Naukowcy odkryli, że im większa gęstość komórek w jądrze półleżącym, tym większy obwód talii dziecka.

„Jeszcze bardziej imponujące odkrycie było takie, że gęstość komórek w tym rejonie przewidywała wzrost obwodu talii i wskaźnika masy ciała rok później” – powiedziała Kristina Rapuano, stypendystka psychologii w Yale i pierwsza autorka badań.

Wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że dieta bogata w tłuszcze nasycone może prowadzić do zapalenia mózgu i wzrostu liczby komórek glejowych. Wspomagają one funkcję neuronów w obszarze jądra półleżącego mózgu, a wzrost tych komórek może wywołać kompulsywne jedzenie u zwierząt.

„To błędne koło. Jedzenie złego jedzenia prowadzi do pragnienia większej ilości złego jedzenia. Dane te dostarczają możliwego mechanizmu mózgowego dla tego pomysłu”- powiedział BJ Casey, profesor psychologii i współautor badania. Casey zauważył, że wskaźniki otyłości u dzieci na całym świecie wzrosły czterokrotnie w ciągu ostatnich 40 lat i częściowo jest to spowodowane większą dostępnością niezdrowej żywności.

To badanie jest krokiem w kierunku lepszego zrozumienia mechanizmów neurobiologicznych leżących u podstaw przyrostu masy ciała w dzieciństwie, co będzie miało istotne znaczenie w opracowywaniu strategii wczesnej interwencji i zapobiegania otyłości – wyjaśniają autorzy.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences .

Źródło: dailymail.co.uk

Podobne wpisy