Dzień Bezpiecznego Komputera został zainicjowany 12 października 2004 roku. Celem Dnia jest propagowane wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa informatycznego oraz metod zapobiegania zagrożeniom w Internecie. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, zaś do projektu przyłączyła się również Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwo Nauki i Informatyzacji udzieliły wsparcia organizatorom tego przedsięwzięcia.

Internet wiąże się nie tylko z wieloma korzyściami, ale również z pewnymi zagrożeniami, które mogą wyrządzić wiele szkód w naszych komputerach. Pierwszym poważnym niebezpieczeństwem jest złośliwe oprogramowanie, które obejmuje na przykład wirusy, trojąny, programy szpiegujące, robaki lub dialery. Pierwszy wirus komputerowy został stworzony w 1971 roku przez Boba Thomasa pracującego w BBN. Wirus nosił nazwę Creeper i wyświetlał krótki komunikat na kolejno infekowanych przez sieć komputerach: „Jestem Creeper, złap mnie jeśli potrafisz”. W1986 roku, 15 lat po stworzeniu Creepera, na platformie PC odkryto kolejnego wirusa o nazwie Brain. Wirus infekował komputery przez dyskietki i także wyświetlał różne komunikaty.

W Księdze Rekordów Guinnessa znajduje się wirus, który został określony najbardziej niszczycielskim oprogramowaniem złośliwym. Mowa jest o wirusie „ILOVE YOU”. Wirus został wysłany do skrzynek pocztowych z Filipin w nocy z 04/05 maja 2000 roku z tematem „ILoveYou” i załącznikiem „LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.vbs”. W ciągu jednego dnia, wirus zainfekował prawie 10% wszystkich komputerów na świecie. W krótkim czasie oprogramowanie zablokowało serwery pocztowe i wyrządziło szkody oszacowane na 15 mld dolarów.

W rankingu najszybszych wirusów komputerów pierwsze miejsce zajął wirus o nazwie Slammer. Wirus został odkryty w 2003 roku i spowodował największą awarię Internetu. Oprogramowanie rozprzestrzeniało się w bardzo szybkim tempie – liczba zainfekowanych komputerów podwajała się co 8,5 sekundy. Slammer sparaliżował większość firm, zakłócał pracę bankomatów, wyłączył kluczowe serwery DNS oraz spowodował, że w Korei Południowej przez kilka godzin nie można było korzystać z Internetu.

Istnieje wiele zagrożeń dotyczących komputerów oraz Internetu. Bardzo ważne jest stosowanie kilku zasad, które pomogą w ochronie przed działaniem złośliwych programów i innych zagrożeń. Nasze komputery są jak domy i mieszkania, bez odpowiedniej ochrony oraz metod służących bezpieczeństwu mogą szybko stać się celem włamań i innych ataków.

 

Źródło:  www.bimkal.pl

Podobne wpisy