STUDIA PODYPLOMOWE
STACJONARNE
Studia podyplomowe przeznaczone są dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich), które zamierzają zdobyć nowe kwalifikacje i poszerzyć umiejętności, doskonalić się zawodowo oraz do praktyków chcących podbudować swoje doświadczenie dodatkową wiedzą naukową.
Oferta studiów podyplomowych została dostosowana do:
– Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450) z późniejszymi zmianami
– Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli Dz.U. 2017, poz. 1575) z późniejszymi zmianami
Rekrutacja
Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych (wyjątek stanowią studia logopedyczne – przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna). O przyjęcie na studia podyplomowe mogą ubiegać się osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych: licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub równorzędnych (w wybranych przypadkach wymagany jest również dokument potwierdzający posiadanie określonych kwalifikacji, w tym przygotowania pedagogicznego i określonych predyspozycji).
Rekrutacja prowadzona jest przez cały rok.
Zgłoszenia on-line
Wymagane dokumenty
1. Kwestionariusz osobowy
(przesyłamy na wskazany w zgłoszeniu on-line adres e-mail),
2. Kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego w odpowiednim zakresie,
3. Świadectwo przygotowania pedagogicznego,
4. Dowód opłaty wpisowej (nr konta w umowie),
5. Dwa egzemplarze umowy (wzór umowy przesyłamy na wskazany w zgłoszeniu on-line adres e-mail).
Dokumenty można składać osobiście w naszym Ośrodku (budynek basenu) lub przesłać je pocztą (listem poleconym) na adres Ośrodka:
ODN WSZECHNICA, ul. Sportowa 8, 38-400 Krosno.
Opłaty za studia
Opłaty za studia (w kwotach i terminach wynikających z treści zawartych umów na świadczenie usług edukacyjnych) należy dokonywać na rachunek bankowy właściwej uczelni z dopiskiem (kierunek studiów).
Lokalizacja zajęć stacjonarnych
Zajęcia stacjonarne ujęte w programie kursów kwalifikacyjnych realizowane będą w lokalizacjach:
KROSNO – RZESZÓW – MIELEC
KIERUNKI PEDAGOGICZNE
Cel:
Słuchacze podczas studiów podyplomowych zdobywają wiedzę z zakresu bibliotekoznawstwa, czytelnictwa, literatury, a także informacji naukowej. Ponadto nabywają umiejętności praktycznego tworzenia księgozbiorów i ich katalogów ‘papierowych’ oraz komputerowych, a jednocześnie wdrażają się do posługiwania się w pracy bibliotecznej nowoczesnymi technologiami informacyjnymi (komputerami, mediami, mass mediami, Internetem). Słuchacze otrzymują także merytoryczne i metodyczne przygotowanie do prowadzenia zajęć w zakresie edukacji medialnej i czytelniczej. Dodatkowo, w wyniku studiów nabędą praktyczne umiejętności tworzenia słowno-wizualnych materiałów dydaktycznych, stron internetowych oraz gazetek szkolnych. Co ważne, absolwenci studiów nabywają uprawnienia do pracy w różnych typach bibliotek.
Adresaci:
Studia podyplomowe przeznaczone są zarówno dla nauczycieli zamierzających rozszerzyć swoje kwalifikacje jak i dla absolwentów wyższych uczelni posiadających tytuł magistra albo licencjata, a chcących podjąć pracę w różnych typach bibliotek
Program:
1. Historia książki i bibliotek
2. Bibliotekarstwo
3. Podstawy nauki o książce
4. Informacja naukowa i źródła informacji
5. Czytelnictwo
6. Wykorzystanie elektronicznych narzędzi w pracy bibliotekarskiej
7. Literatura współczesna
8. Literatura dziecięca i młodzieżowa
9. Komputerowe systemy biblioteczno-informacyjne
10. Prasa i czasopisma
11. Edukacja medialna
12. Biblioterapia
Zajęcia w bibliotece skomputeryzowanej
Liczba godzin:
2 semestry
(258 godzin)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
społeczno-emocjonalnych
Cel:
Studia dają kwalifikacje do pracy diagnostycznej i terapeutycznej z dziećmi, do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolach, szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Studia przygotowują również do prowadzenia indywidualnych i grupowych zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne uczniów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z 9 sierpnia 2017 roku Dz.U.2017.Poz.1591.
Adresaci:
Studia kierowane są do nauczycieli, wychowawców, nauczycieli świetlicy szkolnej, pedagogów i psychologów szkolnych, absolwentów pedagogiki (różnych specjalności) studiów licencjackich lub magisterskich, oraz absolwentów innych kierunków niż pedagogika, posiadających przygotowanie pedagogiczne, którzy w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej będą gotowi lub zobligowani do prowadzenia zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci i młodzieży.
Program:
1. Komunikowanie się nauczyciela w procesie edukacyjnym
2. Elementy psychologii rozwojowej, wychowawczej i klinicznej
3. Diagnoza i terapia rodziny
4. Diagnoza pedagogiczna, w tym Wielospecjalistyczna Ocena Funkcjonowania Ucznia
5. Alternatywne metody pracy terapeutycznej: bajkoterapia, muzykoterapia, kreatywne myślenie, drama, biblioterapia, ćwiczenia relaksacyjne, praca z nieśmiałości
6. Poradnictwo i pomoc psychologiczno-pedagogiczna – aspekty prawne
7. Wybrane zagadnienia z logopedii i zaburzeń rozwoju mowy
8. Terapia dziecka ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania – metodyka
9. Terapia dziecka ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki – metodyka
10. Metodyka zajęć terapeutycznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i społecznego
11. Umiejętności nauczyciela do prowadzenia indywidualnych i grupowych zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne
12. Praca z dziećmi i młodzieżą w grupie: zasady i normy podstawowe, budowanie relacji społecznych
13. Warsztat umiejętności wychowawczych – rozwiązywanie konfliktów w tym praca z rodzicami
14. Praktyka
Liczba godzin:
3 semestry
(332 godziny)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Absolwenci studiów uzyskają wiedzę z zakresu doradztwa zawodowego i planowania kariery, metod wyboru zawodu, narzędzi pracy doradcy zawodowego. Prowadzący zajęcia będą kształcić wśród uczestników studiów umiejętności poradnictwa indywidualnego oraz grupowego. Studia zawierają specjalistyczny moduł z zakresu coachingu kariery akredytowany przez International Coach Federation, największą ogólnoświatową organizację coachingową reprezentującą środowisko profesjonalnych coachów.
Adresaci:
Studia Doradztwo zawodowe i coaching kariery adresowane są do pracowników urzędów pracy i biur karier, pracowników działów HR, agencji doradztwa personalnego i firm szkoleniowych, absolwentów psychologii w zarządzaniu i pokrewnych, osób realizujących projekty aktywizacji zawodowej. Program studiów jest wzbogacony o metody i techniki coachingowe, dzięki którym pomożesz w wyborze właściwej ścieżki rozwoju i kariery zawodowej innym ludziom.
Program:
1. Proces doradczy
2. Metody komunikacji interpersonalnej w poradnictwie zawodowym
3. Narzędzia i metody w pracy doradcy zawodowego
4. Wsparcie doradcze w procesie poszukiwania pracy
5. Rynek pracy a funkcjonowanie doradztwa zawodowego
6. Praca z osobą niepełnosprawną
7. Metodyka szkoleń
8. Prawne uwarunkowania doradztwa zawodowego w Polsce i UE
9. Wprowadzenie do coachingu kariery
10. Narzędzia coachingowe
11. Coaching kariery
12. Mentoring grupowy
13. Praktyka sesji coachingowej
Liczba godzin:
2 semestry
(188 godzin)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Studia podyplomowe w zakresie „Logopedii z logorytmiką” przygotowują do prowadzenia zajęć logopedycznych z dziećmi oraz osobami dorosłymi z zaburzeniami komunikacji językowej. Program studiów został wzbogacony o logorytmikę, która jest metodą stosowaną w interdyscyplinarnej logopedii. Słuchacze uzyskają wiedzę na temat roli ćwiczeń słuchowych, ruchowych i słuchowo-ruchowych w stymulacji rozwoju mowy i w terapii logopedycznej oraz nabędą umiejętność ich praktycznego wykorzystania. Uczestnicy kierunku zapoznają się również z metodyką prowadzenia zajęć logorytmicznych w zaburzeniach różnych funkcji związanych z mową: słuchowych, ruchowych, psychoruchowych.
Program studiów jest zgodny z wymogami rozporządzenia MNiSzW z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela logopedy w szkołach i przedszkolach oraz placówkach pozaszkolnych.
Adresaci:
Studia kierowane są do absolwentów studiów wyższych (licencjat lub magister) zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji w zawodzie logopedy zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Adresatami studiów są w szczególności nauczyciele, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, poradni pedagogicznych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, psychologowie. Kandydaci powinni się charakteryzować dobrym słuchem oraz płynną i prawidłową artykulacją.
Program:
1. Wstęp do logopedii
2. Nauka o języku
3. Rozwój mowy dziecka – wpływ muzyki na rozwój dziecka
4. Rodzaje zaburzeń mowy dziecka
5. Cele ćwiczeń logorytmicznych i ich rodzaje
6. Diagnoza, terapia i profilaktyka logopedyczna
7. Ortodoncja z metodyką
8. Audiologia z metodyką
9. Foniatria – anatomia i patologia narządu mowy
10. Pedagogika specjalna z elementami psychiatrii dziecięcej
11. Metodyka ćwiczeń logopedycznych
12. Dyslalia z terapią
13. Wykorzystanie logorytmiki w profilaktyce i terapii poszczególnych zaburzeń mowy
14. Emisja głosu i dykcja
15. Metodyka pracy i warsztat logopedy
16. Terapia logopedyczna w praktyce
17. Fonetyka z metodyką
18. Psychologia rozwojowa i kliniczna.
19. Neuropsychologia
20. Wczesna opieka logopedyczna
21. Afazja i dysfazja z metodyką
22. Dysglosja z metodyką
23. Dysartria z metodyką
24. Terapia logopedyczna w autyzmie i mutyzmie
25. Wykorzystanie logorytmiki w terapii afazji, autyzmu, MPD.
26. Terapia zaburzeń emocjonalnych dzieci i młodzieży
27. Terapia logopedyczna w praktyce
28. Zaburzenia płynności mówienia – jąkanie, giełkot
29. Komunikacja wspomagająca i alternatywna
30. Kultura żywego słowa
31. Metodyka logopedii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
32. Surdologopedia z metodyką
33. Diagnoza trudności w czytaniu i pisaniu
34. Komputer w pracy logopedy
35. Wykorzystanie logorytmiki w terapii jąkania, zaburzeń słuchu, zaburzeń mowy osób z niepełnosprawnoscią intelektualną
Liczba godzin:
4 semestry
(608 godzin)
z niepełnosprawnością intelektualną
Cel:
Umożliwienie uzyskania kwalifikacji pedagoga specjalnego w zakresie pedagogiki niepełnosprawnych intelektualnie, koniecznych do realizacji programów rehabilitacyjnych ukierunkowanych na osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Adresaci:
Kandydat na studia podyplomowe to absolwent studiów I stopnia, który uzyskał tytuł licencjata lub absolwent studiów II stopnia lub absolwent studiów 5-letnich z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej, pedagogiki specjalnej (wszystkie specjalności), pedagogiki o specjalności nauczycielskiej i kierunków nauczycielskich z uprawnieniami pedagogicznymi.
Program:
1. Pedagogika specjalna
2. Podstawy psychologiczne i społeczne rehabilitacji niepełnosprawnych intelektualnie
3. Oligofrenopedagogika
4. Elementy pedagogiki leczniczej
5. Metody terapii opóźnień i zaburzeń rozwoju mowy
6. Podstawy neurologii
7. Wspomagające i alternatywne metody komunikacji
8. Metody badań osób z niepełnosprawnością intelektualną
9. Wspomaganie rozwoju dziecka niepełnosprawnego intelektualnie
10. Diagnoza funkcjonalna osób z niepełnosprawnością intelektualną
11. Metodyka nauczania i wychowania niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim
12. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
13. Rewalidacja i rehabilitacja uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
14. Metodyka nauczania i wychowania niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym
15. Metodyka pracy z dzieckiem z zaburzeniami emocjonalnymi – nerwice, trening zastępowania agresji
16. Metodyka wychowania w internacie
17. Metodyka zajęć artystycznych (muzyka, technika, plastyka, ruch)
18. Rehabilitacja dzieci z niepełnosprawnością intelektualną
19. Metody terapii i wsparcia rodziny dziecka z niepełnosprawnością intelektualną
20. Rewalidacja indywidualna
21. Animaloterapia
22. Seminarium dyplomowe
23. Praktyka
Liczba godzin:
3 semestry
(630 godzin)
Cel:
Student posiądzie podstawy merytoryczne z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej oraz jej aspektów psychologicznych, prawnych, z wybranymi aspektami terapii pedagogicznej oraz pedagogiki specjalnej, a także kompetencje metodyczne działalności opiekuńczo-wychowawczej (dydaktyczne nauczyciela – wychowawcy, pedagoga), w tym także podstawy medialnych programów edukacyjnych.
Adresaci:
Studia adresowane są do osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych (magisterskich lub licencjackich) z przygotowaniem pedagogicznym, chcących poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie opiekuńczo-wychowawczym.
Program:
1. Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
2. Prawne podstawy opieki i wychowania
3. Pedagogiczne wspieranie rodziny
4. Psychologia rozwoju psychospołecznego dzieci i młodzieży
5. Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej
6. Wybrane zagadnienia profilaktyki niedostosowania społecznego
7. Konstruowanie i zarządzanie projektem socjalno-wychowawczym
8. Organizacje pozarządowe w realizacji projektów społecznych
9. Elementy terapii pedagogicznej
10. Zespoły zaburzeń rozwoju dzieci
11. Elementy pedagogiki zabawy
12. Muzykoterapia i techniki plastyczne w pracy z dziećmi
13. Metodyka pracy korekcyjno – kompensacyjnej z dziećmi o specyficznych problemach w uczeniu się
14. Medialne programy edukacyjne
15. Formy teatru dziecięcego
16. Wybrane elementy teorii opieki.
17. Pojęciowy model opieki i opiekuna
18. Instytucje opiekuńczo – wychowawcze
19. Wybrane zagadnienia patologii młodzież
20. Psychologia rozwojowa
21. Organizacja procesu terapeutycznego
22. Seminarium dyplomowe
23. Praktyka
Liczba godzin:
3 semestry
(500 godzin)
do wykonywania zawodu nauczyciela
Cel:
Głównym celem jest przygotowanie słuchaczy w zakresie wybranych specjalności nauczycielskich tak, aby w sposób kompetentny przekazywać nabytą wiedzę oraz samodzielnie ją pogłębiać i aktualizować, a także integrować ją z innymi dziedzinami wiedzy.
Adresaci:
Studia adresowane są do osób po studiach magisterskich, które pragną zdobyć kwalifikacje do nauczania w szkołach (poza nauczaniem początkowym i specjalnym) i w innych placówkach oświatowo-wychowawczych.
Program:
- 1. Postawy psychologii ogólnej
- 2. Psychologia społeczna
- 3. Psychologia rozwoju człowieka
- 4. Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- 5. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole
- 6. Praca opiekuńczo-wychowawczej nauczyciela
- 7. Diagnozowanie sytuacji i potrzeb dziecka
- 8. Psychologia uczenia się
- 9. Sytuacja ucznia z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną w szkole ogólnodostępnej
- 10. Rozwój zawodowy nauczyciela
- 11. Pedeutologia
- 12. Zagrożenia dzieci i młodzieży
- 13. Uczeń z trudnościami w uczeniu się
- 14. Doradztwo zawodowe
- 15. Adaptacja dziecka w przedszkolu i szkole
- 16. Podstawy dydaktyki ogólnej
- 17. Klasa szkolna jako środowisko edukacyjne
- 18. Kultura języka
- 19. Emisja głosu
- 20. Ramowy plan nauczania na poszczególnych etapach edukacyjnych
- 21. Podstawa programowa na poszczególnych etapach edukacyjnych
- 22. Kompetencje merytoryczne, dydaktyczne i wychowawcze nauczyciela
- 23. Metody kształcenia
- 24. Metodyka treści kształcenia na poszczególnych etapach edukacyjnych
- 25. Projektowanie procesu kształcenia
- 26. Ocenianie w pracy dydaktycznej
- 27. Diagnoza ucznia i grupy uczniowskiej
- 28. Rozwijanie umiejętności osobistych i społeczno-emocjonalnych uczniów
- 29. Współpraca nauczyciela z psychologiem
- 30.Sposoby wspierania rozwoju dziecka w szkole
- 31. Profilaktyka i promocja zdrowia w szkole
- 32. Metodyka pracy nauczyciela przedmiotów ścisłych
- 33. Metodyka pracy nauczyciela przedmiotów humanistycznych
- 34. Metodyka pracy nauczyciela języków obcych
- 35. Metodyka pracy nauczyciela przedmiotów zawodowych
- 36. Warsztat pracy nauczyciela
Liczba godzin:
3 semestry
(645 godzin)
- diagnoza, terapia i edukacja
Cel:
Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. Absolwenci poszerzą także kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela wspomagającego w oddziałach integracyjnych. Program studiów ukierunkowany jest na rozwijanie kompetencji koniecznych do projektowania i realizacji zadań związanych z opieką, wychowaniem, wspieraniem rozwoju i pomocą zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i ich rodzin. Studia z zakresu pracy z dzieckiem z autyzmem i zespołem aspergera to połączenie teorii z praktyką. Zajęcia prowadzą zarówno teoretycy, jak i osoby pracujące w instytucjach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Słuchacze mają okazję nie tylko poznać teoretyczne aspekty warunkujące efektywność pracy z dziećmi i młodzieżą, ale także rozwinąć swoje kompetencje konieczne w pracy nauczyciela w oddziale specjalnym, integracyjnym i ogólnodostępnym.
Adresaci:
Studia adresowane są do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy w zakresie autyzmu i zespołu Aspergera, absolwentów studiów wyższych – licencjackich i magisterskich, posiadających przygotowanie pedagogiczne
Program:
- 1. Pedagogika specjalna
- 2. Wybrane zagadnienia z psychiatrii
- 3. Elementy psychologii klinicznej małego dziecka
- 4. Zaburzenia rozwoju – wczesne wykrywanie zaburzeń
ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera ( Q-Chat, M-Chat) - 5. Planowanie pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu
i Zespołem Aspergera – kontekst indywidualny - 6. Praca z młodzieżą i dorosłymi z autyzmem i Zespołem Aspergera
- 7. Mowa i komunikacja osób ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera – metody pracy
- 8. Spektrum autyzmu i Zespół Aspergera
– kryteria i narzędzia do rozpoznawania (ICD 10, DSM V) - 9. Nauczanie i wychowanie uczniów z autyzmem i Zespołem Aspergera
- 10. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera
- 11. Elementy neurologii dziecięcej
- 12. Zachowania niepożądane u dzieci ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera
– Stosowana Analiza Zachowania - 13. Stymulacja zmysłów i integracja sensoryczna
- 14. Wspomaganie środowiska rodzinnego – budowanie relacji – elementy metody RDI
- 15. Metody komunikacji alternatywnej
- 16. Metodyka pracy z osobami ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera
– tworzenie indywidualnych programów terapeutycznych (IPET, KIPU, indywidualne programy) - 17. Metodyka pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu i Zespołem Aspergera – metody pracy
- 18. Kompetencje instytucjonalne w pracy nauczyciela, prawo oświatowe, prawo pomocy społecznej
- 19. Seminarium dyplomowe
- 20. Praktyka
Liczba godzin:
3 semestry
(690 godzin)
Cel:
Zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do diagnozowania, oceny indywidualnych potrzeb dziecka i jego środowiska, projektowania a także realizacji zadań wieloprofilowego wspomagania rozwoju małego dziecka; nabycie kwalifikacji do prowadzenia zajęć wspomagających rozwój dzieci i ich rodzin od momentu wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
Adresaci:
Studia adresowane są do osób:
- posiadających wykształcenie co najmniej studia I stopnia (licencjat) w zakresie pedagogiki, pedagogiki specjalnej, fizjoterapii, rehabilitacji ruchowej, terapii pedagogicznej, psychologii;
- posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska logopedy;
- posiadających przygotowanie pedagogiczne.
Program:
- 1. Pedagogika małego dziecka
- 2. Psychologia rozwoju dziecka do 10 roku życia
- 3. Podstawy pediatrii z uwzględnieniem neonatologii
- 4. Diagnozowanie sytuacji i potrzeb dziecka
- 5. Podstawy pedagogiki specjalnej
- 6. Oligofrenopedagogika
- 7. Profilaktyka z elementami poradnictwa i wczesnej interwencji
- 8. Wybrane zagadnienia z psychiatrii
- 9. Podstawy prawne kształcenia, rehabilitacji i zabezpieczenia społecznego
dzieci edukacyjnych różnych potrzebach edukacyjnych - 10. Pielęgnacja i opieka dziecka
- 11. Podstawy terapii psychopedagogicznej
- 17. 12. Elementy logopedii
- 13. Stymulacja psychoruchowa dziecka
- 14. Muzyka w stymulacji rozwoju dziecka
- 15. Plastyka w stymulacji rozwoju dziecka
- 16. Literatura dziecięca, aktywne metody i formy pracy z dzieckiem
- 17. Podstawy rewalidacji dzieci niepełnosprawnych
- 18. Reedukacja dzieci z trudnościami w nauce
- 19. Metodyka nauczania i wychowania dzieci 222. niepełnosprawnych umysłowo
- 20. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z zaburzeniami sensorycznymi
- 21. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z zaburzeniami umysłowymi
- 22. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z zaburzeniami somatycznymi i ruchowymi
- 23. Metodyka pracy z dziećmi do 10 roku życia
- 24. Metodyka pracy z dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym
- 25. Wsparcie rodziców dziecka na wczesnym etapie rozwoju
- 26. Media w procesie wspomagania rozwoju dziecka
- 27. Seminarium
- 28. Praktyka
Liczba godzin:
3 semestry
(365 godzin)
Cel:
Przygotowanie wykwalifikowanej kadry kierowniczej oświaty do profesjonalnego zarządzania szkołą lub placówką oświatową z uwzględnieniem wymogów reformy edukacji.
Słuchacze podczas studiów na kierunku Zarządzanie oświatą – menedżer oświaty, zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu problematyki prawno-finansowej prowadzenia jednostek oświatowych. Program obejmuje m.in. tematykę związaną z realizacją nadzoru pedagogicznego, zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu oraz efektywnego wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy zawodowej. Ważnym elementem studiów jest wykształcenie kompetencji menedżerskich do samodzielnego, konkurencyjnego zarządzania szkołą.
Adresaci:
Studia kierowane są do osób zamierzających ubiegać się o pełnienie funkcji kierowniczych w szkołach i placówkach oświatowych, sprawujących już tę funkcję oraz innych zajmujących się problematyką oświatową.
Absolwenci uzyskują kwalifikacje w zakresie zarządzania oświatą zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2017 r., poz.1597).
Program:
- 1. Szkoły i placówki w systemie oświaty
- 2. Prawo w oświacie
- 3. Planowanie i organizacja pracy w szkole
- 4. Zarządzanie finansami w oświacie
- 5. Nadzór pedagogiczny i zarządzanie jakością
- 6. Kierowanie zmianą w edukacji
- 7. Zarządzanie zasobami ludzkimi
- 8. Programy wspierania oświaty
- 9. Projektowanie programów szkoły
- 10. Technologie informacyjno-komunikacyjne w oświacie
- 11. Marketing i promocja w oświacie
- 12. Kreowanie wizerunku menedżera
- 13. Etyka menedżera
- 14. Praktyka kierownicza w szkole/placówce
- 16. Praktyczna współpraca dyrektora z organem prowadzącym i organem nadzorującym
Liczba godzin:
2 semestry
(194 godziny)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
KIERUNKI POZOSTAŁE
Cel:
- 1. Zapoznanie z organizacją i funkcjonowaniem administracji publicznej,
- 2. Przekazanie podstawowych wiadomości dotyczących form działania organów administracji publicznej,
- 3. Nabycie umiejętności rozwiązywania problemów procesowych i podejmowania odpowiednich rozstrzygnięć spraw administracyjnych,
4. Zdobycie wiedzy o sposobach kontroli i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora publicznego oraz o finansach publicznych, - 5. Ćwiczenie umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi usprawniającymi pracę w administracji,
- 6. Zapoznanie ze sposobem prowadzenia elektronicznych czynności administracyjno–prawnych,
- 7. Uzyskanie kompetencji pozwalających na wykorzystanie w pracy urzędnika narzędzi przygotowywanych zgodnie z Planem Informatyzacji Państwa.
Program studiów obejmuje zagadnienia organizacji i funkcjonowania administracji publicznej, stąd bierzemy w nim pod uwagę teorię oraz praktykę wykorzystywania informatycznych nośników danych i komunikacji elektronicznej w jej działalności zarówno z punktu widzenia prawa oraz potrzeb technicznych.
Adresaci:
Studia skierowane są w szczególności do osób pracujących lub pragnących podjąć pracę w administracji rządowej lub samorządowej
Program:
- 1. Podstawy prawa
- 2. Kontrola zarządcza
- 3. Układ organizacyjny i kompetencje administracji publicznej
- 4. Prawo administracyjne – część ogólna
- 5. Wydawanie aktów indywidualnych w formie tradycyjnej i elektronicznej
- 6. Informatyzacja usług publicznych
- 7. Postępowanie i e-postępowanie administracyjne
- 8. Bezpieczeństwo informacji w organizacji
- 9. Ochrona danych osobowych
- 10. Dostęp do informacji publicznej
- 11. Systemy informatyczne w administracji publicznej
- 12. ePUAP – elektroniczna platforma usług administracji publicznej
- 13. Prawo administracyjne materialne
- 14. Wydawanie aktów normatywnych w formie tradycyjnej i elektronicznej
- 15. Odpowiedzialność za działania funkcjonariuszy publicznych
- 16. Technologia informacyjna
- 17. Elektroniczne zarządzanie dokumentami w administracji publicznej (obsługa eDOK)
- 18. Kontrola, nadzór i audyt w administracji publicznej
Liczba godzin:
2 semestry
(200 godzin)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Uczestnicy studiów zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z kształtowaniem jakości warunków pracy, metodyką kompleksowej oceny ryzyka, narzędziami komputerowymi w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy oraz dydaktyką szkoleń w zakresie bhp. Studia przygotowują do funkcjonowania na różnych szczeblach zarządzania bezpieczeństwem pracy. Ponadto ich ukończenie ułatwia zatrudnienie w Państwowej Inspekcji Pracy oraz w jednostkach prowadzących szkolenia w zakresie bhp. Absolwenci studiów uzyskują uprawnienia do zajmowania kierowniczych stanowisk w służbach bhp oraz kwalifikacje do pełnienia obowiązków starszego inspektora – głównego specjalisty do spraw bhp (rozporządzenie Rady Ministrów z 2 listopada 2004 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy – Dz. U. nr 246, poz. 2468 z 2004 r.).
Adresaci:
Adresatem studiów są zarówno osoby pracujące w służbie BHP, jak i osoby spoza branży, chcące uzyskać nową specjalność zawodową. Studia kierowane są do absolwentów szkół wyższych wszystkich kierunków, którzy chcą zdobyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Program:
- 1. Problemy BHP w ustawodawstwie pracy
- 2. Ergonomia w kształtowaniu warunków pracy
- 3. Organizacja bezpiecznej pracy
- 4. Psychologiczne mechanizmy niebezpiecznych zachowań pracowników
- 5. Metodyka pracy służb BHP
- 6. Zasady udzielania pierwszej pomocy
- 7. Ochrona przeciwpożarowa w środowisku pracy
- 8. Systemowe zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy w organizacji
- 9. Komputerowa ocena ryzyka zawodowego
- 10, Bezpieczeństwo informacji w przedsiębiorstwie
- 11. Dydaktyka z metodyką szkoleń kursowych
- 12. Zarządzanie ryzykiem zawodowym
- 13. Zarządzanie budynkiem
- 14. Bezpieczeństwo w użytkowaniu maszyn i urządzeń
Liczba godzin:
2 semestry (182 godziny).
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Studia są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku oraz coraz większą popularność specjalistów z dziedziny dietetyki. Program dostarcza wiedzy z zakresu podstaw dietetyki ogólnej, umiejętności organizacji pracy zakładów żywienia zbiorowego i prowadzenia profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych i seniorów. Zadaniem studiów jest również kształcenie z zakresu żywienia w różnych warunkach środowiskowych i rozwój umiejętności planowania żywienia zgodnie z zasadami EBM (ang. evidence based medicine).
Adresaci:
Studia adresowane są do pracowników:
- 1. Publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej;
- 2. Zakładów żywienia zbiorowego oraz zakładów cateringowych;
- 3. Szpitali, Sanatoriów i Domów Opieki Zdrowotnej;
- 4. Pracowników szkolnictwa, w tym nauczycieli oraz dyrekcji szkół i przedszkoli;
- 5. Placówek doradztwa żywieniowo – dietetycznego;
- 6. Pracowników organizacji konsumenckich;
- 7. Kreatorów menu w restauracjach ze zdrowym żywieniem;
- 8. Pracowników stowarzyszeń zajmujących się edukacją kulinarną, propagowaniem dobrego jedzenia;
- 9. Pracowników oddziału lub poradni leczenia uzależnień;
- 10. Przedstawicieli handlowych w firmach związanych z żywnością, żywieniem zbiorowym i usługami cateringowymi;
- 11. Organizatorów imprez dla dzieci i dorosłych z uwzględnieniem zdrowego jedzenia i rozpowszechnianiem zdrowych nawyków żywieniowych;
- 12. Centrów Zdrowia i Urody, Wellness i SPA;
- 13. Wykładowców, szkoleniowców, trenerów z zakresu zdrowego żywienia;
- 14. Doradców, sprzedawców w sklepach z żywnością ekologiczną, i preparatami specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
- 15. Właścicieli i pracowników sklepów z żywnością wysokiej, jakości
- 16. Ośrodków zajmującym się wykrywaniem i leczeniem alergii;
- 17. Stowarzyszeń zajmujących się edukacją kulinarną, propagowaniem dobrego jedzenia;
- 18. Centrów terapii zaburzeń neuro-rozwojowych [zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) oraz zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)].
Program:
- 8. 1. Podstawy dietetyki ogólnej
- 2. Edukacja żywieniowa w praktyce
- 3. Dietoterapia i dietoprofilaktyka w chorobach cywilizacyjnych
- 4. Coaching zdrowia
- 5. Poradnictwo dietetyczne
- 6. Podstawy dietetyki sportowej
- 7. Technologia żywności i podstawy ekologii
- 9. Diety roślinne i alternatywne
- 10. Żywienie kobiet ciężarnych i w okresie laktacji
- 11. Dietoterapia pediatryczna i geriatryczna
- 12. Dietoterapia w alergiach i nietolerancjach pokarmowych
Liczba godzin:
2 semestry (184 godziny).
Cel:
Program studiów zawiera wszystkie zagadnienia objęte egzaminem państwowym na doradcę podatkowego. Szczególny nacisk położony został na przygotowanie do egzaminu oraz na zagadnienia praktyczne, m.in. prowadzenie ksiąg podatkowych, sporządzanie pism w sprawach podatkowych czy udział w postępowaniach przed sądem administracyjnym. Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych uczelni, doradców podatkowych oraz byłych i obecnych pracowników organów podatkowych z uwzględnieniem bogatego orzecznictwa w sprawach podatkowych.
Adresaci:
Studia kierowane są do osób, które zamierzają wykonywać zawód doradcy podatkowego i chcą przygotować się do egzaminu państwowego
Program:
- 1. Źródła i wykładnia prawa podatkowego
- 2. Ogólne prawo podatkowe
- 3. Szczegółowe prawo podatkowe
- 4. Postępowanie podatkowe z elementami postępowania egzekucyjnego w administracji
- 5. Prawo celne
- 6. Prawo dewizowe
- 7. Prawo karne skarbowe
- 8. Kontrola skarbowa i podatkowa
- 9. Rachunkowość
- 10. Doradztwo podatkowe
- 11. Etyka zawodowa
- 12. Międzynarodowe prawo podatkowe
Liczba godzin:
2 semestry (192 godziny)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Podstawowym celem studiów podyplomowych jest przygotowanie słuchaczy do samodzielnego wykonywania zadań zarówno w procesie udzielania jak i pozyskiwania zamówień publicznych. Jego uzupełnieniem jest przybliżenie słuchaczom zmian w Prawie zamówień publicznych związanych z wejściem w życie nowej ustawy z dn. 01.01.2021 r.
Program studiów został tak opracowany, aby w możliwie szczegółowy sposób przedstawić wcale niełatwą problematykę zamówień publicznych. Wymusiło to z jednej strony wprowadzenie sporej ilości zajęć ćwiczeniowych, a z drugiej poszerzenie programu o przedmioty pomocnicze (chociażby prawo finansów publicznych, podstawy prawa cywilnego, czy gospodarczego), ściśle jednak związane z podstawową problematyką tych studiów. Zajęcia prowadzone będą przez pracowników naukowych uczelni specjalizujących się w problematyce objętej programem oraz przez osoby zajmujące się zawodowo zamówieniami publicznymi, mające doświadczenie w stosowaniu przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Adresaci:
Studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych przeznaczone są dla osób, które stykają się z tą problematyką na co dzień w pracy zawodowej uczestnicząc zarówno w przygotowywaniu i przeprowadzaniu procedur przetargowych po stronie zamawiającego jak i oferenta. Ich adresatami są również osoby, które dopiero zamierzają się zająć tą problematyką w pracy zawodowej.
Program:
- 1. Podstawy prawa cywilnego
- 2. Prawo finansów publicznych
- 3. Prawo gospodarcze
- 4. Umowy w zamówieniach publicznych
- 5. Procedury udzielania zamówień publicznych
- 6. Podatek od towarów i usług
- 7. Podstawy prawa administracyjnego
- 8. Odpowiedzialność administracyjna i karna za naruszenie zasad udzielania zamówień publicznych
- 9. Dokumentowanie zamówień publicznych
- 10. Procedury odwoławcze
- 11. Zamówienia publiczne w UE
- 12. Kontrola zamówień publicznych
- 13. Szczególne rodzaje zamówień publicznych
Liczba godzin:
2 semestry (180 godzin)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Studia umożliwiają zdobycie przez słuchaczy wiedzy z zakresu narzędzi i technik zarządzania projektami oraz jej praktycznego zastosowania w przedsiębiorstwie i instytucji, co jest niezbędnym warunkiem efektywnego działania współczesnej kadry menedżerskiej, odpowiedzialnej za sprawną realizację projektów komercyjnych oraz realizowanych przy współfinansowania ze środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2014 – 2020.
Program studiów obejmuje tematykę wymaganą na egzaminie umożliwiającym słuchaczom uzyskanie certyfikatu IPMA – International Project Management Association na poziomie D oraz C
Adresaci:
Studia kierowane są do osób, które pracują lub chciałyby w przyszłości pracować w charakterze realizatora, lidera, koordynatora lub kierownika projektu; kadry zarządzającej przedsiębiorstw oraz organizacji non-profit i jednostek administracyjnych; właścicieli firm, dyrektorów i członków zarządów przedsiębiorstw
Program:
- 1. Wstęp do zarządzania projektami
- 2. Źródła finansowania projektów, w tym fundusze unijne 2014 – 2020
- 3. Definiowanie projektu, interesariusze
- 4. Dojrzałość projektowa organizacji
- 5. Analiza finansowa i ekonomiczna projektu
- 6. Planowanie projektu
- 7. Przywództwo i motywowanie
- 8. Aspekty prawne realizacji projektów
- 9. Zarządzanie ryzykiem
- 10. Metodyki zwinne – wprowadzenie
- 11. Monitorowanie projektu i zarządzanie zmianą
- 12. Raportowanie i prezentacja danych
- 13. Techniki pracy zespołowej
- 14. Zarządzanie jakością w projekcie
- 15. Systemy informatyczne w projektach – wstęp do MS Project
- 16. Gra symulacyjna z zarządzania projektami
Liczba godzin:
2 semestry (192 godziny)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Studia przygotowują słuchaczy do profesjonalnego i efektywnego zarządzania podmiotami wykonującymi działalność leczniczą (tj. podmiotami leczniczymi i praktykami zawodowymi) oraz ich organizowania i nadzorowania. Słuchacze poznają podczas studiów prawne, organizacyjne i ekonomiczne zasady organizacji i funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce. Program kierunku umożliwia również podniesienie poziomu wiedzy i uzyskanie kwalifikacji osób zatrudnionych w organach administracji publicznej (w szczególności w Narodowym Funduszu Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wydziałach/departamentach ds. zdrowia administracji rządowej i samorządowej) zajmujących się nadzorem nad ochroną zdrowia i wykonujących inne ustawowe zadania w sferze ochrony zdrowia (np. kontrolne).
Słuchacze podczas zajęć nabywają umiejętności praktyczne niezbędne do efektywnego pełnienia ról zawodowych, a w szczególności w zakresie stosowania norm prawnych dotyczących działalności leczniczej i jej finansowania, a także zarządzania personelem i innymi zasobami organizacji.
Adresaci:
Zarządzanie w ochronie zdrowia to kierunek adresowany do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia o wykształceniu zarówno medycznym (lekarze, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci itd.) jak i niemedycznym pracujących lub świadczących usługi w sferze ochrony zdrowia. Słuchacze uzyskają przygotowanie do zajmowania kierowniczych stanowisk w podmiotach leczniczych każdego rodzaju oraz w jednostkach administracji publicznej mających w swych kompetencjach ochronę zdrowia.
Program studiów uwzględnia problematykę zarządzania medyczną praktyką zawodową i dlatego studia adresowane są także do osób prowadzących prywatne praktyki zawodowe lub nimi administrujących.
Program:
- 1. Podstawy prawne działalności leczniczej w Polsce
- 2. Zarządzanie jakością w ochronie zdrowia
- 3. System ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce
- 4. Techniki menedżerskie
- 5. Elementy psychologii w zarządzaniu
- 6. Zarządzanie procesami personalnymi
- 7. Odpowiedzialność prawna w ochronie zdrowia
- 8. Prawo pracy i jego kontrola w podmiotach leczniczych
- 9. Podstawy organizacji i zarządzania
- 10. Działalność lecznicza jako działalność gospodarcza
- 11. Zawody medyczne
- 12. Marketing usług zdrowotnych i public relations w ochronie zdrowia
- 13. Mediacje i negocjacje w ochronie zdrowia
- 14. Zarządzenie finansami i rachunkowość w podmiotach leczniczych
- 15. Gra kierownicza
- 16. Kontraktowanie świadczeń zdrowotnych
- 17. Wybrane problemy zarządzania w podmiotach leczniczych
Liczba godzin:
2 semestry (180 godzin)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze
Cel:
Sprzedaż i marketing stanowią podstawę sukcesu każdej firmy, dlatego też zarządzający tymi działami stają dziś przed potrzebą łączenia wiedzy i zdolności działania w obydwu obszarach. Proponowany program studiów podyplomowych kształci praktyczne umiejętności zarządzania zespołami sprzedaży i marketingu, bierze pod uwagę rozwój technologii informacyjnych i uczy swobodnego poruszania się nie tylko w tradycyjnych, ale i wirtualnych kanałach sprzedaży.
Adresaci:
Kierunek studiów polecamy osobom poszukującym awansu w obszarze sprzedaży i marketingu, pracującym na stanowisku dyrektora handlowego lub planującym objąć taką pozycję. Ponadto polecamy te studia również zarządzającym małymi i średnimi firmami, ponieważ wykształcą w sobie zarówno cechy przywódcy/lidera potrafiącego nakreślić strategię firmy jak i cechy managera sprzedaży czuwającego nad realizacją planów rozwoju firmy.
Program:
- 1. Sprzedaż i marketing w strategii firmy
- 2. Komunikacja interpersonalna w zespole
- 3. Narzędzia komunikacji marketingowej
- 4. Narzędzia kontaktów sprzedażowych
- 5. Budowanie zespołu – rekrutacja i selekcja
- 6. Negocjacje sprzedażowe i zarządcze
- 7. Stres w pracy menedżera
- 8. Analityka sprzedażowa na bazie MS Excel
- 9. Zarządzanie zespołem sprzedażowym
- 10. Zarządzanie relacjami z klientem
- 11. Prezentacja i przekaz osobisty
- 12. Efektywność i czas pracy handlowca
- 13. E-marketing i E-sprzedaż
- 14. Marketplace – gra symulacyjna
Liczna godzin:
2 semestry (180 godzin)
Studia realizowane z wykorzystaniem systemu Akademia w chmurze